Vesti
06.07.2024. 12:15
Beta

Da se ne zaboravi

Stradanje Srba u srednjem Podrinju i Birču: "32 godine – zločin bez kazne"

Sveće
Izvor: Shutterstock

U Bratuncu se danas obeležava 32. godišnjica od stradanja Srba u srednjem Podrinju i Birču, a liturgiju i pomen srpskim žrtvama u crkvi Uspenja presvete bogorodice služio je patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije.

 

Patrijarh će na bratunačkom groblju služiti parastos srpskim žrtvama.

Posle toga će zvaničnici položiti cveće i vence kod Centralnog spomen-krsta na bratunačkom groblju i obratiti se prisustnima.

Naziv ovogodišnjeg programa obeležavanja sećanja na stradale Srbe u srednjem Podrinju i Birču je "32 godine – zločin bez kazne".

Pomen se organizuje povodom 32 godine od velikog stradanja Srba na Petrovdan 1992, u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69 i zarobljeno 22 vojnika i civila, od kojih niko nije preživio, a deset se još vode kao nestali.

U Bratunac je organizovano stigao veliki broj građana Srbije, a kod mosta Bratoljub, koji kod Bratunca spaja Srbiju i Republiku Srpsku preko reke Drine, nalazi se oko 50 autobusa. 

Na deonici puta koja vodi ka mestu obeležavanja postavljene su fotografije srpskih žrtava.

Obeležavanju više od 3.000 Srba iz Birča i srednjeg Podrinja tokom rata u Biosni i Hercegovni (BiH) prisustvuju i predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik, premijer Srbije Miloš Vučević, predsednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić, premijer RS Radovan Višković, ministri u vladama Srbije i RS, srpski predstavnici u zajedničkim organima na nivou BiH, predstavnici opština i gradova iz Srbije i RS i brojne delegacij boračkih udruženja.

Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon podsetio je da je na teritoriji Podrinja i Birča od 1992. do 1995. godine ubijeno više od 3.200 Srba, dok je samo na području opština Srebrenica i Bratunac stradalo njih oko 2.500, ali da za te zločine još niko nije odgovarao.

 

Stravični zločini nad muškarcima, ženama i decom, za koje još uvek niko nije odgovarao, kontinuirano su vršeni tokom celog rata, posebno u dane pravoslavnih verskih praznika, naveo je Gujon u pisanoj izjavi.

Kako je ukazao, napadi na srpska sela koja su započeti na Đurđevdan 6. maja 1992. upadom jedinica Nasera Orića u srebrenički zaseok Gnion, i bratunačko selo Gostolj, kada je zverski ubijeno petoro ljudi, najavili su tragičnu sudbinu srpskog naroda u narednim godinama rata.

Na Božić 1993, grupa Nasera Orića izvršila je, naveo je, napad na Kravicu, najveće srpsko selo u Podrinju, i tom prilikom je ubijeno 49 osoba, a preko 750 kuća i drugih objekata je uništeno.

"Ubistva ostavila su oko 800 dece bez jednog ili oba roditelja. O hronici stradanja srpskog naroda na ovim prostorima govori činjenica da nekoliko generacija za redom ne pamti svoje očeve i pretke. Zločini i teror oživeli su još uvek postojeća sećanja na pretrpljen genocid iz perioda takozvane Nezavisne države Hrvatske, usled čega je srpsko stanovništvo bilo primorano na masovna iseljavanja i napuštanje svojih domova", naglasio je Gujon.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Arno Gujon: Da je Srbin biti lako, Srbin bi bio svako
Arno Gujon

Intervju

04.10.2021. 08:00

Arno Gujon: Da je Srbin biti lako, Srbin bi bio svako

"Često uzimamo zdravo za gotovo ono što je ovde dobro. Opuštenost, sigurnost, druželjubivost, tradicionalne vrednosti koje Srbi nose u sebi. Tamo na Zapadu se nose i propagiraju takozvane modern vrednosti, a to nema nikakve veze sa nama i onim što jesmo u Srbiji."
Close
Vremenska prognoza
scattered clouds
18°C
19.04.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve