Beograd
Završen šestočasovni protest ispred redakcije Informera
Ispred sedišta televizije Informer u Beogradu, u poslovnom kompleksu na Voždovcu, održano je šestočasovno protestno okupljanje na koje su pozvali studenti.
Studenti Fakuteta političkih nauka pozvali su kolege i građane na miran protest, navodeći da je "nasilje u suprotnosti sa vrednostima za koje se zalažu".
U okviru skupa pod nazivom "Akcija ‘DEZinformer'“ studenti u opremi za dezinfekciju su simbolično dezinfikovali ogradu kod sedišta redakcije.
TV Informer je sve vreme emitovao program uživo iz svog studija, tokom kojeg je Dragan J. Vučićević, glavni i odgovorni urednik Informera, okarakterisao okupljanje kao "blokadu i talačku krizu, najgore nasilje", a učesnike kao "ekstremiste".
Takođe, Informer je emitovao i snimke protesta iz drona uz procenu da je ispred redakcije oko 3.500 ljudi.
Agencija Fonet izvestila je da je zgradu Informera obezbeđivala policija, što je u programu uživo demantovao Vučićević, i da su postavljene zaštitne ograde.
Podršku Informeru pružili su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer u ostavci Miloš Vučević i predsednica Skupštine Srbija Ana Brnabić.
"Niko nema pravo da 250 zaposlenih drži kao taoce, niko nema pravo da im blokira zgradu. Ono što sam siguran, to je da ih niko neće fizički ugroziti, jer smo to obezbedili. A ovo ide na sramotu onih koji misle da imaju pravo da uređuju mozak, glavu i mišljenje drugih ljudi. Tako da, to mnogo više govori njima. A vama, ovom informeru, na ponos", rekao je Vučić dok je boravio u Pionirskom parku.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija izrazilo je zabrinutost zbog protesta ispred sedišta redakcije Informera u Beogradu, uz ocenu da se na taj način vrši pritisak na sredstva javnog informisanja, a novinarima onemogućava kretanje.
Među okupljenima je bilo i nekoliko desetina veterana 63. padobranske brigade, koji su sa bajkerima brinuli o bezbednosti učesnika protesta.
Studenti su organizovali i potpisivanje peticije za ukidanje Informera.
Studenti su na protestu pročitali ključne delove Kodeksa novinara Srbije, između ostalog i to da je novinar dužan da objavljuje samo ono što je tačno, kao i pravilo o zaštiti privatnosti koje, kako tvrde, Informer neprestano krši, a okupljeni su odali i poštu stradalima u padu nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu simboličnom tišinom od 16 minuta.
Protest, koji je protekao mirno i bez incidenata, je završen kako je i bilo planirano u 20 časova.