Melem za dušu
Da li znate da je POEZIJA LEKOVITA?
Postoji posebna povezanost između poezije i medicine i mnogo je potencijala koji bi lekari i pacijenti mogli da izvuku iz korišćenja ove umetničke forme.
Poezija može da poboljša održavanje koncentracije, veštinu zapažanja, kao i analitičke veštine. Takođe, omogućava nam da se izrazimo, podstiče kreativnost, poboljšava empatiju, samosvest i introspekciju, pokazalo je nekoliko studija.
"Stihovi u kojima se spominje bolest, govore na samo o simptomima, već i o iskustvima, emocijama i reakcijama", smatra Rouz Bromberg, pesnikinja koja je deo Programa narativne medicine, na Koledžu lekara i hirurga Univerziteta Kolumbija.
"Komunikacija između pacijenta i terapeuta se tako poboljšava, što može uticati na oporavak, pa čak i na ishod bolesti", dodaje Bromberg i daje primer pesme koju je ona napisala nakon neprijatnog medicinskog iskustva, a koja joj je pomogla da ga prebrodi:
SMIRENOSTBeli lokvanji plutaju na površini vode,kao ogrtač od latica da me utopli.
Poznato je da slušanje muzike pomaže kod kardiovaskularnih bolesti, a čini se da je došlo vreme da se medicinski stručnjaci pozabave i ulogom poezije u lečenju ljudi.
Stihovi mogu biti lekoviti kada je u pitanju mentalno zdravlje, u smislu da u teškim momentima mogu da nam pomognu da prepoznamo da nismo sami u svojoj tuzi, kao i da nas uteše.
Povodom 21. marta, Svetskog dana poezije, izdvojili smo za vas jednu pesmu Vaska Pope koja govori o tome kako teški trenuci zapravo služe da nas ojačaju i pripreme za buduća iskustva.
Pročitajte i napišite nam u komentarima kako su ovi stihovi delovali na vas...
PRE IGRE
Zažmuri se na jedno oko
Zaviri se u sebe u svaki ugao
Pogleda se da nema eksera da nema lopova
Da nema kukavičjih jaja.
Zažmuri se na drugo oko
Čučne se pa se skoči
Skoči se visoko visoko visoko
Do navrh samog sebe
Odatle se padne svom težinom
Danima se pada duboko duboko duboko
Na dno svoga ponora
Ko se ne razbije u paramparčad
ko ostane čitav i čitav ustane
Taj igra.