Istraživanje
Ozbiljna posledica DIJABETESA za koju se do sad NIJE ZNALO
Dijabetes tipa 2 može da utiče na memoriju i druge kognitivne funkcije, pokazali su rezultati novog istraživanja.
Tim Istraživača, sa Univerziteta Nevade u Las Vegasu, proučavao je aktivnost mozga i ponašanje glodara i otkrio da visok nivo šećera u krvi potencijalno može da uzrokuje promene u mozgu slične ranim fazama Alchajmerove bolesti.
"Dijabetes može da 'preoblikuje' mozak na sličan način kao u ranim fazama Alchajmerove bolesti. Potrebna su dalja istraživanja, ali ovi nalazi mogu da pomognu da se otkriju nove metode za bolju dijagnostiku ili tretman", rekao je Džejms Himan, vodeći istraživač studije.
Prethodna istraživanja su pokazala da osobe sa dijabetesom tipa 2 imaju veći rizik od razvoja neurodegenerativnih bolesti. Istraživači su postavili hipotezu da visok nivo šećera u krvi utiče na prednji deo mozga koji je odgovoran za kognitivne i emocionalne funkcije.
Osobama sa dijabetesom visok nivo šećera u krvi ometa signale nagrade koji dolaze iz delova mozga koji kontrolišu pamćenje i učenje.
"Logično je da bilo koja supstanca koja utiče na sistem nagrade, kao što je šećer, može da ima trajne posledice na kognitivno i radno pamćenje", rekao je Adam Šoli, glavni medicinski rukovodilac centra za lečenje "Keron" u Pensilvaniji i dodao da ovaj tip istraživanja otvara nova vrata ne samo za pacijente sa Alchajmerovom bolešću, već i za druge bolesti koje utiču na mozak, prenosi Fox News.