Saveti
Kako se boriti sa visokim holesterolom
Visok nivo holesterola u krvi nema puno očiglednih simptoma, međutim ako se javi, može povećati rizik od stanja koja imaju simptome, uključujući anginu (bol u grudima uzrokovanu srčanim oboljenjima), visok krvni pritisak, moždani udar i druge bolesti kardiovaskularnog sistema.
Pored ovih stanja, postoje i drugi pokazatelji povišenog holesterola. Na koži se mogu javiti meke, žućkaste izrasline ili lezije, koje se nazivaju ksantomi i najčešće se pojavljuju oko očiju.
Mnogi ljudi koji su gojazni ili imaju dijabetes takođe imaju visok holesterol.
Kod muškaraca, impotencija može biti uzrokovana visokim nivoom holesterola u krvi.
Kako postupati?
Naučite osnove: Holesterol nije samo jedan parametar, već nekoliko, koji zajedno daju vašem lekaru "lipidni profil". Nezdravi nivoi su povezani sa otvrdnjavanjem arterija, što može izazvati srčana oboljenja, srčani udar i moždani udar. Analize uključuju "loš" i "dobar" holesterol i trigliceride.
Testirajte se: Pošto nezdravi nivoi holesterola često ne izazivaju simptome, posebno u početku, važno je da se testirate. Čovek može biti "fit" u svakom smislu, a da i dalje ima problem sa holesterolom. Ukoliko se problem otkrije na vreme, mogu se uvesti manje promene, u ishrani, fizičkoj aktivnosti, kao i lekovima, ukoliko su potrebni. Nakon navršene dvedesete godine života, preporučuje se testiranje holesterola svakih 4 do 6 godina.
Vežbajte: Redovna fizička aktivnost pomaže u održavanju normalnih nivoa holesterola. Treninzi ne moraju biti posebno naporni ili dugački. Šetnje, plivanje ili ples nekoliko puta nedeljno su dovoljni da održe balans u vašem organizmu.
Ostavite pušenje: Pušenje snižava dobar holesterol, što znači da organizam zadržava više lošeg holesterola. Takođe, povezano je sa visokim krvnim pritiskom, dijabetesom i srčanim oboljenjima. Čak i ako ste nepušač, može vam pomoći da izbegnete pasivno pušenje.
Održavajte zdravu težinu: Višak telesne mase, posebno u vidu masti oko stomaka, može znatno povećati nivoe lošeg i smanjiti nivo dobrog holesterola. Zato je važno obratiti pažnju na ishranu i svakodnevne navike koje utču na telesnu masu.
Ograničite zasićene masti: Zasićene masti senalaze u govedini, svinjetii. jagnjetini i u punomasnim mlečnim proizvodima puter, kajmak, mleko, sir i jogurt, kao i u uljima poput palminog i kokosovog. Sve to može povećati „loš“ holesterol. Ukoliko postoji visok nivo lošeg holesterola, ne preporučuje se da više od 6 odsto kalorija iz zasićenih masti. Takođe se savetuje izbegavanje trans masti, piše WebMD.