Krive su dobre kuvarice?
Nova studija: BRAK loše utiče na liniju, ali samo MUŠKARACA
Oženjeni muškarci su 3,2 puta skloniji gojaznosti u odnosu na neoženjene, dok brak nije povećao rizik od gojaznosti kod žena, pokazali su rezultati nove studije.
Istraživanje, koje su sproveli naučnici sa Nacionalnog instituta za kardiologiju u Varšavi, je obuhvatilo 2.405 osoba. Istraživači su koristili statističku analizu da bi utvrdili odnose između povećanja telesne težine i različitih faktora poput starosti, bračnog statusa, mentalnog zdravlja...
Globalna stopa gojaznosti drastično je porasla od 1990. godine, a procenjuje se da će do 2050. godine više od polovine odraslih i trećina dece biti prekomerno teški ili gojazni.
Iako su faktori poput loše ishrane, nedostatka fizičke aktivnosti, genetike i zdravstvenih problema već poznati kao uzroci gojaznosti, naučnici su želeli da istraže i druge faktore, piše Gardijan.
Kroz ovu studiju, istraživači su došli do podatka da je brak povećao verovatnoću da muškarci budu prekomerno teški za 62 odsto, a žene za 39 odsto.
Prethodna istraživanja, uključujući i studiju sprovedenu u Kini 2024. godine, potvrdila su da se indeks telesne mase (BMI) muškaraca povećava u prvih pet godina braka zbog povećanog unosa kalorija i manjka fizičke aktivnosti.
Autori studije u Varšavi navode da su starost i depresija značajno uticali na gojaznost, pri čemu je svaka godina starosti povećavala rizik od prekomerne telesne težine za tri odsto kod muškaraca i četiri odsto kod žena.
Studija je potvrdila prethodna istraživanja, uključujući rad Džoan Sirda sa Univerziteta u Batu, koja je 2017. godine otkrila da BMI muškaraca raste nakon braka, a opada pre i posle razvoda.