Zdravlje
09.07.2024. 22:40
R. E.

Važno je znati

Saveti koji "rade": Kako se PRAVILNO NEGUJE KOŽA tokom vrelih letnjih dana

1
Izvor: Shutterstock

Telo treba izlagati suncu tokom leta, ali umereno, i u tom periodu treba strogo voditi računa o zaštiti kože.

Sunce emituje UV zrake koji su glavni krivci za opekotine na telu, zbog čega leti obavezno lice i kožu treba zaštiti.

Osnovno je koristiti kreme sa oznakom SPF (Sun protection factor). Preparati SPF 30 blokiraju 96 odsto UV zraka, dok oni sa faktorom 50 sprečavaju 98 odsto štetnih zraka da se probiju do kože.

Treba ih pravilno nanositi i to više puta u toku dana.

Lice je najosetljivije, zbog čega ga treba posebno zaštiti kako bi se sprečila depigmentacija, odnosno pojava fleka i nastajanje bora.

Pre svega treba nositi šešir, najbolje sa širokim obodom kako bi lice sve vreme bilo zaštićeno od direktnog izlaganja sunčevim zracima.

Za zaštitu lica ključni koraci su čišćenje, toniziranje, hidratacija i zaštita od sunca. Svaki od ovih koraka ima svoju specifičnu ulogu, a da bi bili efikasni, treba ih primeniti odgovarajućim redosledom.

Prvi korak uvek treba da bude čišćenje lice blagim sredstvom za čišćenje prilagođenim vašem tipu kože. Uklonite nečistoće, znoj i ostatke šminke kako biste sprečili zapušavanje pora i nakupljanje bakterija.

Posle čišćenja lica, na redu je toniziranje. Tonik osvežava kožu, sužava pore, uravnotežava pH vrednost kože i priprema je za dalju negu. Korišćenje tonika pre nanošenja hidratantne kreme ili seruma doprinosi boljoj apsorpciji tih proizvoda, čime se poboljšava njihova efikasnost.

1
Izvor: Shutterstock

Hidratacija laganim gel-kremama je neizostavna u vrelim letnjim danima. Potražite proizvode koji sadrže hijaluronsku kiselinu ili aloe veru za dodatnu hidrataciju i umirivanje kože.

Nega lica leti podrazumeva i korišćenje sprejeva sa mineralnom vodom koji pružaju rashlađenje kada su temperature visoke.

Sunčevi zraci i vruć vazduh isušuju kožu, a termalna voda obezbeđuje trenutnu hidrataciju. Sprej je posebno prijatan tokom boravka na otvorenom. Ako imate osetljivu kožu koja je sklona iritacijama, minerali će je umiriti, smanjiti crvenilo i doneti trenutno olakšanje.

Tokom letnjih meseci treba raditi i piling lica, ali i tela, koji pomaže da se uklone mrtve ćelije i otpuše pore na koži. Za piling koristite domaće sastojke kao što su kafa, jogurt, soda bikarbona, odnosno ono što odgovara vašem tipu kože, ili smešu kukuruznog brašna i maslinovog ulja za telo. 

Takođe je važno zaštititi usne balzamom koji sadrži SPF. Time ćete sprečiti njihovo isušivanje, kao i nastanak opekotina.

Telo takođe treba mazati hidrantnim kremama, ali i laganim UV losionima koje koža brzo upija, a koji nisu lepljivi.

Treba negovati i ruke i stopala. Ruke treba mazati svakodnevno, a stopala obavezno posle boravka na plaži i suncu specijalizovanim kremama, a ne škodi i da ih povremeno umotate samoprijanjajućom folijom nakon nanošenja kreme, a potom da obujete čarape, kako bi se dobro hidrirala.

Leti su neophodna i češća tuširanja, nekoliko puta dnevno, ali ne duža od pet minuta. Treba izbegavati vruću vodu jer može dodatno isušiti kožu i izazvati ekceme, već se preporučuje mlaka voda.

Tokom visokih temperatura treba izbegavati "tešku" šminku. Preporučuju se lagani tečni puderi ili kreme u boji, jer oni neće zapušiti pore.

Takođe je važno unositi dovoljno vode u organizam tokom letnjih vrućina, ali i unositi dodatnu količinu vitamina i minerala kroz ishranu, koja takođe utiče na izgled kože.

Jedite sezonsko voće i povrće, pijte sveže ceđene sokove od povrća. Konzumirajte lagane letnje obroke koji se brzo vare, a opet su bogati svim neophodnim nutritijentima. To će dati polet i dodatnu energiju organizmu na visokim temperaturama.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
heavy intensity rain
16°C
20.09.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

OI 2024

Vidi sve