Srbija
Leto otišlo, ostali komarci i virus
Leto je prošlo, ali ne i neke pojave koje nas na leto podsećaju. Jedna od njih su i komarci, koji i dalje „grizu“. A zahvaljujući njima u Srbiji je do 22. septembra registrovano ukupno 54 obolela od virusa Zapadnog Nila.
To je za 11 više nego prethodne sedmice, saopštio je Institut za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut“.
Po broju obolelih prednjači Beograd, gde je registrovano 15 slučajeva. Od ukupnog broja obolelih, 36 osoba je muškog pola, dok je 18 ženskog. Prosečna starost obolelih je 59 godina, naveo je "Batut“.
Prvi slučaj groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji u ovoj sezoni zabeležen je 23. jula, kada je virus otkriven kod muškarca starosti 80 godina sa teritorije Beograda.
Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca. Glavni prenosilac virusa je kuleks pipiens, vrsta komarca koja je odomaćena i na ovim prostorima. Sezona transmisije virusa Zapadnog Nila u Srbiji obično traje od juna do novembra.
Ovaj virus može da prođe bez ikakvih simptoma, međutim, neki simptomi su takvi da lako mogu da se poistovete sa običnom prehladom, stomačnim ili virusom gripa.
Inače, simptomi groznice Zapadnog Nila javljaju se od tri do 14 dana posle uboda zaraženog komarca. Oko 20 odsto zaraženih osoba ima blagu kliničku sliku u vidu groznice, glavobolje, mučnine, povraćanja. To ponekad može da bude praćeno otokom limfnih žlezda ili pojavom osipa na koži grudi, leđa ili stomaka
Ti simptomi, kako navode iz Instituta, obično prolaze u roku od nekoliko dana, mada su zabeleženi slučajevi kada je oboljenje trajalo i više nedelja.
U cilju smаnjеnjа rizikа оd zаrаžаvаnjа virusоm Zаpаdnоg Nilа, prеpоručuје sе primеnа mеrа ličnе zаštitе оd ubоdа kоmаrаcа − upоtrеbа rеpеlеnаtа nа оtkrivеnim dеlоvimа tеlа prilikоm bоrаvkа nа оtvоrеnоm, nošenje оdеćе dugih rukаvа i nоgаvicа, svеtlе bоје.
Preporuka je i da оdеćа budе kоmоtnа јеr kоmаrci mоgu dа ubаdајu krоz pripiјеnu оdеću. Izbеgаvаnjе bоrаvkа nа оtvоrеnоm u pеriоdu nајintеnzivniје акtivnоsti kоmаrаcа – u sumrаk i u zоru. Upоtrеbа zаštitnе mrеžе prоtiv kоmаrаcа nа prоzоrimа, vrаtimа i оkо krеvеtа.
Profesor Biološkog fakulteta Željko Tomanović izjavio je svojevremeno da se narednih decenija u Evropi očekuje pojava bolesti koje ranije nisu postojale, a povezane su sa insektima, pa se zato mora prilagoditi i promeniti način njihovog suzbijanja.
Gostujući u programu Radio-televizije Srbije, Tomanović je rekao da Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da je 85 odsto populacije izloženo najmanje jednoj bolesti koju prenose komarci ili insekti.
Statistika pokazuje i da je svaki deseti stanovnik planete, koji je ikada rođen, preminuo od neke bolesti koju prenose komarci ili drugi insekti.
"Komarci su tu desetinama miliona godina. Znači, mi jednostavno, nemamo nikakve šanse protiv njih da ih potpuno uništimo. I nema ni potrebe to raditi. Komarci moraju da se suzbijaju, kontrolišu na nekom određenom terenu“, naveo je Tomanović.
On je napomenuo da se menja klima, dolaze neke nove vrste komaraca, pa je neophodno tome prilagoditi i način njihovog suzbijanja.
"Možemo mnogo da naučimo od razvijenih evropskih zemalja, kako to one rade. To suzbijanje mora da bude održivo što podrazumeva primenu insekticida, hemikalija u određenim uslovima i okolnostima“, kazao je Tomanović.
Način na koji se Srbija bori sa komarcima Tomanović je ocenio "mršavom trojkom“ na skali od jedan do pet.
"Ne možemo uništavati komarce i ugroziti sve drugo. Komarci su takođe važni u lancima ishrane, u ekosistemima, ishrani mnogih riba, ptica, slepih miševa i mnogih drugih vrsta“, dodao je on.