Zdravlje
30.06.2025. 21:05
Stetoskop

Progađa skoro 60% ljudi

Oštećena hrskavica kolena - koji su SIMPTOMI i kako se to LEČI

hodanje, noge, pravac
Izvor: Shutterstock

Koleno je najveći zglob ljudskog tela. Čine ga zglobni okrajci butne kosti i golenjače, koji su pokriveni hrskavicom, zglobna tela – meniskusi, ligamenti, zglobna kapsule i okolni mišići i tetive.

Često je izloženo povredama, kako kod sportista i rekreativaca, tako i u saobraćajnim nezgodama, pri raznim padovima. Kao posledica ponovljenih manjih povreda, ili kod povrede meniskusa i/ili ukrštenih ligamenata kolena, vremenom može doći do oštećenja hrskavice, a kod starijih i do potpunog gubitka hrskavice, što može dovesti do nastanka bolova raznog intenziteta i deformacije kolena.

Šta je zglobna hrskavica?

To je hrskavica posebne građe, takozvana hijalina hrskavica. Zdrava hrskavica je:

  • sjajna, beličasta, glatka, elastična,
  • omogućava glatke pokrete zgloba,
  • i ima ulogu šok-absorbera pri hodu, trčanju i skakanju.

 

Kao sunđer, u njoj se zadržava zglobna tečnost, koja se pri aktivnosti istiskuje u zglobni prostor i omogućava nesmetan pokret zgloba. U kolenu postoje praktično dva zgloba. Jedan je između butne kosti i čašice (patelofemoralni zglob) i između butne kosti i golenjače (tibiofemoralni zglob).

Kako da znate da je hrskavica kolena oštećena? 

Podaci iz literature navode da čak blizu 60% ljudi ima oštećenu hrskavicu kolena bez ikakvih simptoma, koja se otkrije slučajno, obično prilikom, MRI - magnetnom rezonancom, pregleda zbog drugog razloga. Značaj uticaj na oštećenje hrskavice imaju:

  • genetski faktori,
  • uslovi života i rada,
  • povrede,
  • zapaljenska oboljenja zglobova.

 

"Jednom oštećena, hrskavica počinje nezaustavljivo da se gubi. To je spor i dugotrajan proces, i može dugo da ostane pritajen”, navodi dr Vaso Kecojević, ortopedski hirurg.

Prvi znaci koji upućuju na moguće probleme sa hrskavicom su:

  • bol pri pokretima,
  • jutarnja ukočenost,
  • zvučni fenomeni kao škljocanje, škripanje, grebanje,
  • teško opružanje kolena nakon duže vožnje ili sedenja,
  • otežan hod po stepenicama,
  • otežan čučanj,
  • pojava izliva.

 

U kasnijim, nelečenim stadijumima, može doći i do deformacije oblika kolena, u obliku O ili X.

"Vaš ortoped će nakon pregleda predložiti eventualne dopunske preglede, rentgensko snimanje ili magnetnu rezonancu (MRI) kolena”, objašnjava dr Kecojević za Stetoskop.

Kako se gubi hrskavica kolena - stadijumi?

Hrskavica kolena se gubi postepeno. U prvom stadijumu dolazi do razmekšanja, u drugom se javljaju pukotine na glatkoj površini, u trećem dolazi do istanjenja debljine hrskavice, i u četvrtom postoji defekt pune debljine hrskavice, tako da se ogoli kost na koju hrskavica naleže.To može biti praćeno: jakim bolovima, pojavom izliva u kolenu i ograničenjem pokreta.

"Ako vaš doktor ustanovi da imate oštećenu hrskavicu, lečenje se sprovodi zavisno od stadijuma oštećenja”, naglašava dr Kecojević.

Kako se leči oštećena hrskavica kolena?

Obično se počinje davanjem lekova protiv bolova. To su takozvani:

  • nesteroidni antiinflamatorni lekovi,
  • potom takozvani hondroprotektori - lekovi koji blokiraju lučenje enzima koji su odgovorni za nastanak bola, zadržavaju tečnost u hrskavici i mikroskopskim kolagenim vlaknima, i blokiraju enzime koji razgrađuju hrskavicu),
  • razne procedure fizikalnog lečenja,
  • davanje injekcija u koleno koje sadrže gradivne supstance koje ulaze u građu hrskavice (hijaluronska kiselina).

 

"U prva tri stadijuma odlične rezultate je pokazalo lečenje autolognom kondicioniranom krvnom plazmom- Orthokine”, ističe dr Kecojević.

Postoje i hirurške tehnike popunjavanja defekta hrskavicom uzetom sa drugog mesta ili veštačkim implantima (Majoregen, Agili C).

Promena aktivnosti, smanjenje telesne mase i prilagođavanje načina života takođe utiče na usporenje procesa gubitka hrskavice. Ponekad se rade i operacije korektivne osteotomije golenjače ili butne kosti da se opterećenje na koleno ravnomernije rasporedi.

U zadnjem stadijumu, ako dođe do veće deformacije zgloba i svakodnevnih bolova, radi se operacija ugradnje proteze kolena, kad se ceo zglob kolena hirurški zamenjuje protezom.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Da li znate da vam PET/CT skener može spasiti život?
1

Revolucija za pacijente

25.04.2025. 16:48

Da li znate da vam PET/CT skener može spasiti život?

Zamislite da postoji uređaj najnovije tehnologije koji vam samo na osnovu jednog jednostavnog pregleda može otkriti gde se tačno nalazi rak, šta je sve zahvatio i koji vas može uputiti kako da ga najpravilnije lečite?
Close
Vremenska prognoza
clear sky
21°C
01.07.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve