Zdravlje
28.12.2022. 13:18
R. E. / Blic Žena

Važno!

Šta raditi kada se dete guši zbog gutanja predmeta

dete
Izvor: Shutterstock

Šta raditi u situaciji kada dete proguta određeni predmet i počne da se guši i kako mu pružiti prvu pomoć, za "Blic Ženu" je objasnila primarijus dr Biserka Bisa Obradović (65), specijalista opšte medicine, nakon što je u sredu uznemirila javnost vest da je četvorogodišnji dečak progutao žir u vrtiću, a potom preminuo.

Tragedija se dogodila juče u Vladičinom Hanu. Dete je prvo prebačeno u Zdravstveni centar u Surdulici, a potom i u KC Niš gde je hitno operisano. Nažalost, nije bilo spasa, konstantovano je teško oštećenje moždane funkcije.

"Stalno govorimo da svi koji rade sa decom moraju da prođu osnovni kurs prve pomoći jer mozak je najosteljiviji organ na nedostatak kiseonika. Mozak može da izdrži tri minuta bez kiseonika, a nakon toga - posle svakog minuta smanjuju se šanse za preživljavanje za 10 odsto. Nakon petog minuta postoje šanse da osoba preživi, ali sa određenim posledicama. Posle osmog minuta mozak je mrtav", kaže za "Blic Ženu" dr Bisa Obradović koja je duže od pola veka volonter u Crvenom krstu Srbije.

Kako pružiti prvu pomoć detetu

Doktorka Obradović napominje da je prvi korak preventive skloniti sve predmete koje dete može da proguta odnosno staviti u nos ili usta iz njegove blizine.

"Nikako ne vaditi rukama ili nečim drugim strano telo jer sluzokoža pravi bedem oko predmeta i ne dozvoljava da on sklizne dalje. Kada zavlačimo ruke u usta deteta, još više ga povređujemo, a usled te greške predmet preskoči bedem i teže ga je izvaditi", upozorava doktorka i savetuje šta treba raditi:

"Uhvatiti dete za noge ili nogu ako je dete krupnije, udarati ga između lopatica pet puta naniže odnosno sve dok ne izbaci strano telo iz disajnih puteva ili ga staviti preko kolena i 'lupati' između lopatica, važno je da glava bude okrenuta nadole".

Doktorka kaže da se kod dece najmlađeg urasta teško izvodi Hajmlihov zahvat koji se pak može primeniti kod starijih mališana.

"Taj zahvat izvodi se na sledeći način - uhvatimo dete, pesnicu jedne ruke stegnemo drugom rukom i vršimo pritisak ispod grudne kosti 'unutra i nagore', kako bismo potisnuli dijafragmu i kako bi se izbacio strani predmet iz disajnih puteva", objašnjava i navodi jedan primer iz prakse:

"Jedan moj kolega radio je Hajmilhov zahvat 17 puta dok komad kifle nije izleteo, jer se strano telo širi u vlažnoj sredini kao što su disajni putevi, pa je parče izgledalo kao cela kifla".

Doktorka Obradović kaže da je svaki predmet koje dete može da proguta ili stavi u nos rizičan.

"Kada se ne znaju pravila prve pomoći, onda se predmet nestručno odgurne u traheju koja je glavni disajni put i zatvori se sve. Uslovno rečeno možda su najopasnije stvari koje se šire na vlažnosti, poput hleba ili žira".

"Prva pomoć su vešte ruke i zdrava pamet"

Doktorka Bisa Obradović ističe da svi koji rade sa decom ili sa starijim ljudima koji su skloni povredama, savladaju osnovni kurs prve pomoći i ta pravila imaju u malom prstu.

"Prva pomoć su vešte ruke i zdrava pamet. Lekar često ne može da dođe za tako kratko vreme za koje neophodno pružiti prvu pomoć. Ista vam je situacija kao kod srčanog udara, ako neko u našoj blizini odnosno porodici doživi infrakt, treba ga prvo reanimirati jedan minut kako bi mozak dobio kiseonik. Znate, srce ćemo lako pokrenuti, ali šta raditi ako je mozak mrtav? Kada vidim u izveštaju da je neko reanimiran u osmom minutu, nažalost, ishod je izvestan", kaže za "Blic Ženu".

Na pitanje kako savladati strah i paniku, odgovara: "Ko zna kako da pruži prvu pomoć, on to i radi. Ko ne zna kako da pomogne, on paniči. Svi smo mi ljudi i ja se uspaničim nakon što spasem nečiji život, ali dok to radim, nema panike".

Preporuka je upisati i savladati kurs prve pomoći i što više vežbati određene zahvate. Doktorka nam kaže da Crveni krst Beograda pruža razne kurseve kao i da raste interesovanje među roditeljima.

Kada je reč o tragediji u Vladičinom Hanu, Telegraf rs piše da je dete pronašlo žir na novogodišnjoj jelci.

"Dečak (4) u popodnevnim satima je primljeno u UKC Niš u veoma teškom opštem stanju sa znacima teškog oštećenja moždane funkcije. U UKC-u je izvađen strani predmet iz disajnih puteva ali to nažalost nije promenilo stanje pacijenta. Uprkos svim preduzetim merama više medicinskih timova UKC, nažalost noćas je došlo do letalnog ishoda", rečeno je za "Blic" u UKC Niš.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Tragedija u Kraljevu: Beba pala sa drugog sprata
beba

Bila je sama kod kuće

24.12.2021. 15:06

Tragedija u Kraljevu: Beba pala sa drugog sprata

Devojčica stara 17 meseci pala je kroz prozor sa drugog sprata zgrade u Kraljevu, javljaju beogradski mediji.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
17°C
02.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve