Zdravlje
14.06.2023. 07:05
Promo

Saveti

Zašto nam se vrti u glavi i da li treba da brinemo

vrtoglavica, glavobolja
Izvor: Shutterstock

Vrtoglavica je čest medicinski simptom sa kojim su se mnogi susreli bar jednom u životu.

Može biti praćena raznim drugim simptomima, a ako je privremena i blaga najčešće je simptom trenutnog i prolaznog zdravstvenog stanja. Međutim, učestale vrtoglavice koje dolaze sa mučninom ili zamagljenim vidom su ozbiljan problem koji zahteva pažnju i lečenje!

Najčešći simptomi vrtoglavice

Vrtoglavica, čiji je medicinski naziv vertigo, može biti praćena različitim simptomima. Evo nekih od njih.

  • Osećaj okretanja - ovo je osnovni simptom vrtoglavice. Osoba može osećati da se svet oko nje rotira ili da se ona sama vrti;
  • Gubitak ravnoteže ili nesigurnost pri hodu - vrtoglavica može uzrokovati osećaj gubitka ravnoteže, što može dovesti do nesigurnosti pri hodanju ili otežane koordinacije pokreta;
  • Mučnina i povraćanje - mnogi ljudi koji pate od vrtoglavice takođe iskuse mučninu i povraćanje kao dodatne simptome;
  • Zamagljen vid ili gubitak vida - vrtoglavica može uzrokovati privremeni zamagljen vid ili čak gubitak vida. Ovo može biti zastrašujuće i zahteva hitnu medicinsku pažnju;
  • Vrtoglavica prilikom promene položaja tela - ovaj simptom se često javlja kod benignog paroksizmalnog položajnog vertiga (BPPV). Osoba može osetiti vrtoglavicu prilikom ustajanja iz kreveta, naglog okretanja glave ili naglog menjanja položaja tela.

Koji su uzroci vrtoglavice i kada se treba zabrinuti?

Vrtoglavica može imati različite uzroke. Nekada je u pitanju bezazleno i prolazno stanje kao što je umor, nedovoljan unos tečnosti ili trudnoća, ali može biti i simptom ozbiljnijih bolesti i zdravstvenih problema.

  • Problem sa unutrašnjim uhom - unutrašnje uho ima važnu ulogu u održavanju ravnoteže. Problemi kao što su benigni paroksizmalni položajni vertigo (BPPV), Menierova bolest ili upala unutrašnjeg uha mogu izazvati vrtoglavicu;
  • Benigni paroksizmalni položajni vertigo (BPPV) - ovo stanje je uzrokovano prisustvom sitnih kalcijumskih kristala u unutrašnjem uhu koji se pomeraju i izazivaju vrtoglavicu prilikom određenih pokreta. Tipično se javlja kratkotrajna vrtoglavica prilikom naglog okretanja glave ili promene položaja;
  • Menierova bolest - ova bolest karakteriše se naglim i ponavljajućim napadima vrtoglavice, popraćenim gubitkom sluha, zujanjem u ušima i osećajem pritiska u uhu. Smatra se da je povezana sa povećanim pritiskom unutar unutrašnjeg uha;
  • Upala unutrašnjeg uha (labirintitis) - upala unutrašnjeg uha može izazvati oštećenje vestibularnog sistema, što rezultira vrtoglavicom, gubitkom ravnoteže i problema sa sluhom;
  • Promene krvnog pritiska - nagli porast ili pad krvnog pritiska može izazvati vrtoglavicu. Hipotenzija (nizak krvni pritisak) može uzrokovati nedovoljan protok krvi u mozak, dok hipertenzija (visok krvni pritisak) može izazvati prekomerni pritisak u krvnim sudovima, što takođe može dovesti do vrtoglavice;
  • Problemi sa cirkulacijom - smanjen dotok krvi u mozak može izazvati vrtoglavicu. Ovo se može dogoditi usled različitih stanja kao što su anemija (smanjen broj crvenih krvnih zrnaca), srčani udar ili moždani udar. Kada mozak ne dobija dovoljno kiseonika i hranljivih materija, to može izazvati vrtoglavicu;
  • Upotreba određenih lekova - neke vrste lekova mogu izazvati vrtoglavicu kao neželjeni efekat. To uključuje sedative, antihipertenzive (lekove za snižavanje krvnog pritiska) i antidepresive. Važno je da se konsultujete sa svojim lekarom ako sumnjate da vam lekovi uzrokuju vrtoglavicu.

Lečenje vrtoglavice

Lečenje vrtoglavice zavisi od uzroka i ozbiljnosti simptoma. Postoje uobičajeni tretmani koji se praktikuju i koji su navedeni u nastavku.

Medicinski tretmani

U nekim slučajevima, lekar može propisati lekove za smanjenje simptoma vrtoglavice ili za lečenje osnovnog uzroka.

Na primer, antiemetici (lekovi protiv mučnine) mogu se koristiti za kontrolu mučnine i povraćanja. U slučaju BPPV-a, lekar može izvesti manevre koji pomažu u vraćanju kristala u unutrašnjem uhu u njihovu prirodnu poziciju.

Vežbe ravnoteže

Fizikalna terapija može biti korisna za ljude sa vrtoglavicom.

Vezbe za ravnotežu su ključni deo fizikalne terapije za vrtoglavicu. Ove vezbe se obično sastoje od niza pokreta i vežbi koje se izvode sa ciljem jačanja mišića, poboljšanja koordinacije pokreta i povećanja stabilnosti. Fizioterapeut će individualno prilagoditi program vezbi na osnovu uzroka vrtoglavice i specifičnih potreba pacijenta.

Ove vezbe se često izvode pod nadzorom stručnjaka, ali pacijenti se takođe mogu naučiti da ih izvode kod kuće kao deo redovne rutine samostalno.

Promena životnog stila

Promena životnih navika može biti od velike pomoći u smanjenju vrtoglavice.

Održavanje konzistentnog rasporeda spavanja i odmora može pomoći u održavanju stabilnosti vestibularnog sistema. Takođe je važno izbegavati izazivače vrtoglavice, kao što su brzi pokreti glave, nagli prelazi iz ležećeg u stojeći položaj ili izmena brzine kretanja.

Vodite računa o:

  • pravilnoj hidrataciji;
  • izbegavajte konzumiranje alkohola i duvanskog dima;
  • izbegavajte preteranu upotrebu kofeina.

Takođe, zdrava ishrana bogata hranljivim materijama, posebno vitaminom B-12, može imati pozitivan uticaj na vestibularni sistem.

Terapija vestibularnog sistema

Specijalizovana terapija koja se fokusira na rehabilitaciju vestibularnog sistema može biti korisna za ljude sa određenim vrstama vrtoglavice, kao što je BPPV.

Ova terapija obuhvata specifične vežbe i tehnike dizajnirane da poboljšaju funkciju vestibularnog sistema. Fizioterapeut ili stručnjak za rehabilitaciju vestibularnog sistema može sprovesti procenu i izraditi individualni plan terapije koji odgovara potrebama pacijenta.

Hrana i suplementi

Ishrana može imati uticaj na vrtoglavicu.

Neke studije ukazuju na to da konzumacija hrane bogate vitaminom B-12, poput ribe, mlečnih proizvoda i lisnatog povrća, može biti korisna u smanjenju simptoma vrtoglavice. Ovaj vitamin je važan za zdravlje nervnog sistema, uključujući vestibularni sistem.

Takođe, određeni suplementi poput ginka bilobe, magnezijuma i ribljeg ulja su pokazali blagotvorne efekte na smanjenje vrtoglavice.

Ukoliko patite od vrtoglavice važno je konsultovati se sa lekarom kako biste dobili tačnu dijagnozu i plan lečenja koji odgovara vašem stanju. Samo stručnjak može pružiti pravilnu procenu i odrediti najbolji tretman za vas.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Zabrinjavajući podaci: Plastika povećava rizik od dijabetesa?
Dijabetes

Istraživanje

06.04.2023. 15:05

Zabrinjavajući podaci: Plastika povećava rizik od dijabetesa?

Hemikalije koje se nalaze u plastičnoj ambalaži proizvodima za ličnu negu, dečijim igračkama i ambalaži za hranu i piće mogu povećati rizik od dijabetesa tipa 2 kod žena, pokazuju nova istraživanja.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
15°C
28.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve