"Tamni biodiverzitet"
NEVIDLJIVA PRETNJA koja ugrožava prirodu širom sveta
Iako je priroda na prvi pogled očigledno bogata biljnim i životinjskim svetom, nova istraživanja otkrivaju da postoji značajan gubitak biodiverziteta koji je često nevidljiv.
Ovaj fenomen, poznat kao "tamni biodiverzitet“, odnosi se na biljne vrste koje bi mogle da opstanu u određenim staništima, ali su iz nekog razloga odsutne. Studija koju je sprovelo više od 200 naučnika širom sveta otkrila je zabrinjavajuće podatke koji ukazuju na to da se na globalnom nivou, uključujući zaštićene oblasti i nacionalne parkove, gubi mnogo više vrsta nego što se ranije pretpostavljalo.
Istraživanje je obuhvatilo gotovo 5500 lokaliteta u 119 različitih regiona, od kojih su neki bili direktno pogođeni ljudskim delovanjem, dok su drugi bili gotovo netaknuti. Rezultati su bili iznenađujući: u područjima koja su pod velikim ljudskim uticajem, samo 20% biljnih vrsta koje bi mogle preživeti na tom području zaista je prisutno. U oblastima sa minimalnim ljudskim uticajem, broj prisutnih biljnih vrsta nije prelazio 33%. Ove brojke ukazuju na to da je gubitak biodiverziteta prisutan čak i u regijama koje se čine netaknutim.
Ljudske aktivnosti, kao što su zagađenje, krčenje šuma, poljoprivreda, kao i nelegalno krčenje i lov, direktno utiču na eko-sisteme i sprečavaju povratak biljnih vrsta koje bi mogle da opstanu u tim područjima. Zagađenje, na primer, može da pređe stotine kilometara od izvora i negativno utiče na oblasti koje se čine daleko od ljudskih naselja. Poljoprivreda i urbanizacija često dovode do fragmentacije staništa, što izoluje biljke i sprečava im da se šire.
Za očuvanje biodiverziteta nije dovoljno samo zaštititi preostale prirodne resurse, već je važno i raditi na povratku biljnih vrsta koje su nestale. Studija je otkrila da, iako su u nekim regijama biljne vrste nestale, one su i dalje prisutne u širem geografskom području, što znači da postoji mogućnost obnove eko-sistema kroz ponovno naseljavanje tih vrsta.