Tuga.
OVA država je apsolutni REKORDER po krčenju šuma
Brazil ima najveću stopu krčenja šuma na svetu. Od 2002. do 2023. ova država je izgubila 30,7 miliona hektara primarne šume. Ukupna površina primarnih šuma u Brazilu smanjena je za 9,0 odsto u ovom vremenskom periodu.
Kada bi se u ovu statistiku računale i ostale zelene površine, podaci bi bili poražavajući, navodi u svom redovnom godišnjem izveštaju Global Forest Watch.
Rekordna godina u Brazilu bila je 2016. kada je iskrčeno 2,83 miliona hektara. Posle takvog rezultata mediji po celom svetu su (ipak) digli uzbunu, a pošto su i razočaravajuće ekonomske posledice Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru iste godine, u sprezi sa konstantnom korupcijom, izveli Brazilce na ulice u velike proteste.
Kada je Ignasio Lula da Silva u januaru 2023. ponovo inaugurisan za predsednika Brazila (posle 12 godina pauze), jedno od prvih njegovih obećanja bilo je da će zauzdati nelegalno krčenje Amazonije, koje se u prethodnoj deceniji poptuno otrglo kontroli – ne samo da poljoprivrednici masovno pretvaraju šumsko zemljište u zemljoradničko kako bi sadili soju, već su i rudari, što legalni što ilegalni, znatno pojačali svoje aktivnosti, a renesansa potrage za zlatom i ostalim vrednim rudama dovela je do novog istrebljivanja lokalnog domorodačkog stanovništva, prenosi Biznis.rs.
Od 2016. raskrčavanje šuma u Brazilu zaista je opalo, a prošle godine iznosilo je 1,14 miliona hektara primarnih šuma, ali 2,8 miliona hektara obuhvaćenih zelenih površina. Od toga, više od polovine – čak 1,63 miliona hektara, očišćeno je zbog potrage za sirovinama (rude, drvna građa), a zbog poljoprivrede 954.000 hektara.
Kada se pogleda šira slika, deset zemalja sa najvećom stopom deforestacije su Brazil, Australija, Meksiko, Tanzanija, Zimbabve, Argentina, Bolivija, Mozambik, Sudan i Peru. Brazil je, dakle, prvoplasirani i po apsolutnim iznosima i po stopama.
Čitava planeta gubi oko 10 miliona hektara šume godišnje, što je jednako veličini Portugala, procenjuje agencija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (UN FAO).