Nekada je bila "lek"
Koliko već dugo pijemo Koka-kolu? Duže nego što mislite
Džon Stit Pemberton je bio farmaceut i veteran Američkog građanskog rata, a najpoznatiji je po tome što je, na današnji dan, pre 139 godina, napravio ranu verziju pića koje će kasnije postati Koka-kola.
Nakon što je ranjen u aprilu 1865. godine, tokom bitke kod Kolumbusa, Pemberton je patio od hroničnog bola, što je dovelo do toga da postane zavisan od morfijuma. U pokušaju da obuzda zavisnost, počeo je da eksperimentiše sa raznim lekovima protiv bolova i toksinima. Tako je, 8. maja 1886. godine, napravio piće koje je bilo mešavina alkohola i kokaina – recept koji je kasnije prilagođen za pravljenje Koka-kole.
Njegov prvi recept bio je "Dr Taglov mešani sirup od cveta planinčice", u kojem je aktivni sastojak izveden iz toksične biljke žbun dugme (Cephalanthus occidentalis). Zatim je počeo da eksperimentiše sa kokom i vinima od koke, na kraju stvarajući recept koji je sadržao ekstrakte kola oraha i damijane, koji je nazvao "Pembertonova francuska vinska koka".
Američka javnost je u tom periodu bila zabrinuta zbog zavisnosti od droga, depresije i alkoholizma među ratnim veteranima i "neurastenije" među "veoma napetim" ženama u Južnim državama SAD.
Pembertonov "lek" je reklamiran kao posebno koristan za "dame i sve one kojima sedentarni posao izaziva nervozu".
Kada je Pemberton pokušao da proizvede bezalkoholnu alternativu svojoj vinskoj koki, pomogao mu je vlasnik apoteke u Atlanti, Vilis E. Venebl.
Slučajno je pomešao osnovni sirup sa gaziranom vodom dok je pokušavao da napravi još jednu čašu pića i tada odlučio da ovu mešavinu prodaje kao osvežavajuće piće, a ne kao lek.
Frenk Mejson Robinson, jedan od prvih marketinških stručnjaka, je smislio naziv "Koka-kola", a Pemberton ga je reklamirao kao "vredan tonik za mozak" koji će izlečiti glavobolje, ublažiti iscrpljenost i smiriti živce i plasirao ga je na tržište kao napitak koji je "ukusan, osvežavajuć, radostan, uzbudljiv" i "okrepljujuć".