Život
30.08.2024. 22:10
R.E./Klima 101

Iznenađeni?

Da li znate koja je NAJVIŠA temperatura koju možemo da PREŽIVIMO?

Visoka temperatura
Izvor: Shutterstock

Već duže od decenije, teoretski se pretpostavlja da je maksimalna temperatura koju, pri ekstremno vlažnim uslovima, zdrav čovek može da izdrži – 35 °C. Nakon prelaska te granice, temperatura tela nekontrolisano bi rasla.

Tih 35 °C mnogo je toplije nego što na prvu loptu deluje.

Naime, govori se o temperaturi vlažnog termometra (wet bulb temperature), što je je zapravo temperatura običnog živinog termometra oko kojeg je obmotana pamučna krpica nakvašena vodom.

Pri čitanju 35 °C na ovakvom termometru, vazduh je toliko zasićen vodenom parom da sprečava znoj sa kože da ispari i telo ne može da se se rashladi pa je subjektivni osećaj temperature znatno viši.

Nekoliko savremenih analiza preispitivalo je validnost ovog podatka iz 2010. godine, a koji je naširoko prihvaćen u nauci. Novi rezultati otkrivaju da je naš prag tolerancije na vrućine niži nego što se veruje, a takođe se smatra da je prethodno korišćeni model manje primenjiv na stvarni svet.

U sklopu jednog eksperimenta iz 2022, došlo se do brojke od 31 °C i vlažnost vazduha od 100 odsto kao kritične temperature vlažnog termometra za zdravu, mladu osobu, prenosi Klima 101.

Sa napretkom globalnog zagrevanja, pitanja "koliko toplo je za ljude zapravo pretoplo?" i „koja je to najviša temperatura koju možemo da preživimo?” nažalost postaju sve aktuelnija. Svoje uvide u ovu problematiku odlučili su da pruže i naučnici iz Australije.

Pre pet godina, profesor Oli Džej sa Fakulteta medicine i zdravlja na Univerzitetu u Sidneju počeo je da dizajnira komoru koja bi mogla da oponaša današnje toplotne talase, ali i one koji se, u svetlu klimatskih promena, predviđaju za budućnost.

Visoka temperatura
Izvor: Shutterstock

Komora, vredna 1,3 miliona dolara, završena je 2021. i dopremljena do Sidneja. Istraživači, uključujući Džeja, sada je koriste da bi ispitali granice ljudskog preživljavanja na vrućinama.

Klimatska komora zapravo je mala prostorija u kojoj ispitanici mogu da vežbaju, odmaraju i obavljaju druge svakodnevne aktivnosti, ali i da imitiraju rad u fabrici odeće, peglajući i šijući.

Svakog minuta, naučnici mogu da povećaju ili smanje temperaturu za 1 °C, i to od 5 do užarenih 55 °C. Oni kontrolišu i brzinu vetra i simuliraju sunčevo zračenje pomoću infracrvenih lampi.

Povrh svega toga, može da se podesi i vlažnost vazduha. A upravo to je, kao što smo mogli videti, ključna varijabla koja kroji uticaj toplote.

Procene Olija Džeja i međunarodnog tima eksperata, objavljene krajem prošle godine u naučnom časopisu Nature, pokazuju da su granice preživljavanja temperature vlažnog termometra za mlade između 26 i 34 °C, dok se za starije kreće u rasponu od 21 do 34 °C.

Ovi proračuni inovativni su iz nekoliko razloga: ne fokusiraju se samo na omladinu, već i na stariju populaciju, a istovremeno su u komori testirali i izdržljivost različitih starosnih grupa u hladu i na suncu, kao i u stanju mirovanja i pri vežbanju.

Ovo leto, prema preliminarnoj analizi Instituta za meteorologiju, moglo bi da bude najtoplije leto ikada zabeleženo u Srbiji.

Ali naša zemlja nije izolovana pojava… Stanovništvo širom planete suočava se sa rekordnim vrućinama.

Visoka temperatura
Izvor: Shutterstock

Verovatnoća za prelaženje graničnih vrednosti vlažnog termometra veća je u oblastima sa velikim vodenim površinama koje imaju tendenciju da se zagrevaju i isparavaju, zasićujući vazduh vodenom parom. A ukoliko se sagorevanje fosilnih goriva nastavi istim tempom, ona bi redovno odlazila u nebezbednu zonu u Južnoj Aziji i na Bliskom istoku već u ovom veku, kaže studija koja se oslanjala na pomenuto merenje iz 2010.

Samim tim, opasnosti su možda čak i veće, kao i prostorno šire.

Pored ublažavanje klimatskih promena kroz energetsku tranziciju i razvoj čistih tehnologija, zarad smanjenja rizika, neophodne su i mere adaptacije na izmenjene klimatske uslove, ali i unapređenje zdravstvenog sistema na čije bi savete stanovnici mogli da se oslone pri žestokim temperaturama, pogotovo kada su praćene visokom vlažnošću vazduha.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
20°C
19.04.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve