Australija
Masovno CVETANJE ALGI UBIJA morske biljke i životinje (FOTO)
Otrovne alge, koje od marta masovno cvetaju i šire se vodama južne Australije, dovele su do pomora više od 400 vrsta morskih biljaka i životinja.
Ova "prirodna katastrofa", kako je ocenio premijer Južne Australije, Piter Malinoskas, je izazvala ozbiljne poremećaje u turizmu i ribarstvu, saopštile su lokalne vlasti, a prenosi "Rojters".
Malinoskas je najavio hitan paket pomoći u iznosu od 9,11 miliona dolara, koji će biti udružen s istim iznosom iz federalnog budžeta, čime ukupna podrška dostiže oko 18 miliona dolara.
Kako je saopšteno iz državnog sekretarijata za zaštitu životne sredine, masovno cvetanje uzrokovano je prekomernim razmnožavanjem vrste otrovne alge Karenia mikimotoi, koja napada škrge riba i iscrpljuje kiseonik iz vode kada se razlaže.
Širenju cvetanja doprinela je i morska toplotna anomalija - talas izuzetno toplih morskih struja zabeležen još tokom 2024. godine, kada je temperatura mora bila za 2,5 stepena Celzijusa viša od proseka.
Alge su dovele do zatvaranja farmi ostriga i dagnji, zbog pojave morskih toksina, a pogođeni su i lokalni turistički kapaciteti, navodi australijska štampa.
Do sada je na aplikaciji iNaturalist zabeleženo više od 13.850 uginulih morskih životinja, uključujući ajkule, raže i različite vrste beskičmenjaka.