Život
06.05.2025. 20:05
R. E.

Rekordno visok IQ

Čime se bave NAJINTELIGENTNIJI ljudi na svetu: Od "oca interneta", do "Mocarta matematike"

pamet, razum, inteligencija
Izvor: Shutterstock

Tokom godina, testovi kojima se određuje koeficijent inteligencije, smatrani su načinom da se proceni mentalni kapacitet osobe.

Generalno govoreći, što je viši koeficijent inteligencije, to je osoba inteligentnija. Međutim, mnogi se ne slažu sa tim da ljude koji imaju najbolje rezultate na ovim testovima, treba smatrati najpamentijima.

Ime Alberta Ajnštajna često se pominje kada je reč o ovoj temi. Njegov procenjeni koeficijent inteligencije bio je 160, ali to nije najviši rezultat ikada zabeležen. Naprotiv, postoji više pojedinaca koji su postigli bolji rezultat od Ajnštajna.

Naravno, testovi inteligencije imaju ograničenja i mnogi se pitaju da li ih treba koristiti kao pokazatelj intelekta.

Štaviše, i pouzdanost i efikasnost testova inteligencije često su dovođene u pitanje. Neki stručnjaci sugerišu da oni mogu biti manje pokazatelj inteligencije, a više pokazatelj nivoa motivacije osobe, kvaliteta školovanja, zdravstvenog stanja i drugih varijabli.

Uz sve rečeno, interesantno je čitati o pojedincima koji su postigli najbolje rezultate na ovim tekstovima. U ovom tekstu ćemo preskočiti ljude koji su kroz istoriju smatrani najpametnijima, kao što su Nikola Tesla, Marija Kiri, Leonardo Da Vinči... Umesto toga, pročitajte ko su osobe koje se danas vode kao najinteligentnije.

Merilin vos Savant

Rođena 1946. godine, Merilin vos Savant je američka kolumnistkinja koja je 1986. godine uvrštena u Ginisovu knjigu rekorda zbog najvišeg koeficijenta inteligencije ikada zabeleženog - 228.

Njena inteligencija je procenjena putem Stanford-Bineovog testa i Mega testa, ali samo nekoliko godina nakon što je dobila titulu, Ginis ju je povukao. Razlog tome je to što su debate o testiranju inteligencije navele mnoge ljude da veruju da su testovi previše nepouzdani da bi rekord pripao određenoj osobi.

Ipak, Savant je ostala poznata po svojim visokim rezultatima i autorka je popularne kolumne "Pitajte Merilin" u časopisu "Parade", gde odgovara na širok spektar pitanja čitalaca.

Ajnan Selest Koli

Ajnan Selest Koli je rođen 1999. godine u Singapuru. Često nazivan "čudom od deteta", održao je svoje prvo predavanje iz hemije kada je imao samo šest godina, a godinu dana kasnije položio je Opšti sertifikat o srednjem obrazovanju i upisao studije hemije na Singapurskom politehničkom institutu kada je imao osam godina.

Sa devet godina, Koli je mogao da izdeklamuje broj pi do 518. decimale i upamtio je ceo periodni sistem elemenata. Sa 12 godina je komponovao muziku za film, a ubrzo je počeo i da režira. Kolijev koeficijent inteligencije procenjen je na oko 263. 

O njegovom životu se malo zna. Objavljeno je da radi na svojoj muzičkoj karijeri, 2013. godine, a danas Google navodi da mu je zanimanje – filmski reditelj.

Rik Rozner

Rik Rozner je rođen 1960. godine i odrastao je u Boulderu, Kolorado. Završio je srednju školu 1978. godine, ali je kasnije odlučio da falsifikuje dokumenta kako bi mogao da pohađa drugu srednju školu u Novom Meksiku. Nastavio je da pohađa različite srednje škole do 1987. godine.

Objasnio je da je to uradio jer je želeo da usavrši svoje srednjoškolsko iskustvo. Kasnije je saznao da ima koeficijent inteligencije od 192.

Nakon što je poslednji put završio srednju školu, Rozner je počeo da piše kviz emisije za MTV, a kasnije je angažovan kao pisac i producent za Džimija Kimela. Pored uspeha u televizijskoj industriji, Rosner tvrdi da je tokom godina radio i niz drugih poslova, uključujući izbacivača, modela i konobara na rolerima.

Kristofer Hirata

Kristofer Hirata je rođen 1982. u Ipsilantiju, u Mičigenu, a od malih nogu je bilo jasno da je izuzetno pametan. Sa 13 godina osvojio je zlatnu medalju na Međunarodnoj olimpijadi iz fizike 1996. godine i stekao je univeritetsku diplomu osnovnih studija fizike sa 18 godina. 

Sa koeficijentom inteligencije od 225, Hirata danas radi kao kosmolog, fokusirajući se na teme poput kosmičke mikrotalasne pozadine, tamne energije i strukture univerzuma velikih razmera.

Edit Stern

Kada je imala samo pet godina, koeficijent inteligencije Edit Stern procenjen je na čak 205.

Rođena 1952. godine, Edit je dete Arona i Bele Stern, koji su se upoznali dok su živeli u getu u Varšavi. Aron Stern, naučnik, usmerio je svoju ćerku ka akademskim dostignućima gotovo odmah nakon njenog rođenja. Do druge godine, Edit Stern je savladala abecedu, a do treće godine je znala da igra šah. Upisala se na fakultet sa 12 godina, a sa 15 godina je predavala matematiku na fakultetskom nivou.

Edit Stern je na kraju postala potpredsednica za istraživanje i razvoj u kompaniji IBM. Takođe je proglašena za talentovanog pronalazača i autor je više od 100 patenata.

Judit Polgar

Judit Polgar, za koju se veruje da je najbolja šahistkinja u istoriji, rođena je 1976. godine u Budimpešti, u Mađarskoj. Nju i njene sestre je otac, Laslo Polgar, podsticao da intenzivno igraju šah od malih nogu, što je bio kontroverzni eksperiment kojim je želeo da pokaže da deca mogu uspeti u bilo kojoj oblasti ako ih dovoljno snažno podstaknete. 

Judit Polgar je bila ubedljivo najuspešnija od sestara. Kada je imala pet godina, pobedila je oca u partiji šaha, a sa 12 godina je proglašena za najbolje rangiranu šahistkinju na svetu. Na kraju je stigla do 10 najboljih šahista na svetu i ostaje jedina žena kojoj je to uspelo. Veruje se da je njen koeficijent inteligencije oko 170.

Kim Ung-jong

Koeficijent inteligencije Kima Ung-jonga se procenjuje na oko 210. Rođen 1962. u Seulu, u Južnoj Koreji, Kim je pokazao neverovatan akademski potencijal čak i pre nego što je napunio godinu dana, naučivši celu korejsku abecedu i više od 1.000 kineskih karaktera. 

Do treće godine, Kim je napisao nekoliko eseja na engleskom i nemačkom jeziku i mogao je da rešava matematičke zadatke. Vest o njegovoj inteligenciji se brzo proširila i na kraju regrutovan da bude istraživač NASA, kada je imao samo osam godina. Bio je zaposlen na raznim univerzitetima i postao je potpredsednik Istraživačkog centra za razvoj Severnog Kjong-gija.

Marnen Lajbov-Koser

Poznati kompozitor i multiinstrumentalista, Marnen Lajbov-Koser, rođen je 1974. u Njujorku. Počeo je da uči i svira muziku sa tri godine, a ubrzo nakon toga je počeo da komponuje. Specijalizovao se za flautu, violu, klavir i violinu, ali ima i druga interesovanja van muzike, uključujući računarstvo i folklor. Procenjuje se da ima koeficijent inteligencije od oko 268.

Majkl Grost

Rođen 1954. godine, Majkl Grost je smatran "čudom od deteta", a počeo je da pohađa kurseve na Državnom univerzitetu u Mičigenu kada je imao samo 10 godina. Briljantan matematičar sa procenjenim koeficijentom inteligencije od 200, kasnije je postao priznati računarski naučnik. Grost takođe uživa u stvaranju apstraktnih slika i slušanju klasične muzike.

Majkl Kirni

Majkl Kirni je rođen 1984. godine na Havajima. Sa procenjenim koeficijentom inteligencije od 200, Kirni je završio srednju školu sa šest godina i nastavio je da pohađa razne univerzitete kao dete i tinejdžer. Nakon što je završio školovanje, osvojio je nekoliko novčanih nagrada na popularnim kvizovima poput "Zlatna groznica" i "Milioner".

Filip Emeagvali

Rođen 1954. godine u Nigeriji, Filip Emeagvali je odrastao u siromašnoj porodici ratnih izbeglica. Pokazao je takav akademski potencijal kao matematičar da je uspeo da stekne diplome Univerziteta u Londonu, Univerziteta Džordž Vašington i Univerziteta u Merilendu. 

Emeagvali je kasnije postao "otac interneta", osmislivši inovativnu formulu koja je koristila 65.000 računarskih procesora za obavljanje 3,1 milijarde proračuna u sekundi, 1989. godine. Veruje se da ima koeficijent inteligencije od oko 190.

Šo Jano

Šo Jano je rođen 1990. godine u Portlandu, u Oregonu. Sa procenjenim koeficijentom inteligencije od 200, upisao se na Univerzitet Lojola kada je imao samo devet godina. Do svoje 13. godine, započeo je studije na Prickerovoj medicinskoj školi Univerziteta u Čikagu, a danas je poznati lekar.

Terens Tao

Poznat kao "Mocart matematike", Terens Tao je rođen 1975. godine u Adelejdu, u Australiji. Tao je sam naučio da čita sa dve godine i pohađao je časove matematike u srednjoj školi kada je imao samo sedam godina. 

Kasnije je osvojio nekoliko prestižnih nagrada, uključujući Fildsovu medalju, koja se smatra Nobelovom nagradom za matematičare. Danas je profesor matematike na Univerzitetu Kalifornije u Los Anđelesu, a procenjuje se da ima koeficijent inteligencije od najmanje 225. 

Uprkos tome, poznat je po svojoj skromnosti i insistiranju da neko ne mora biti "genije" da bi doprineo matematici.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Horoskopski znaci u kojima se najčešće rađaju geniji
albert-ajnstajn.jpg

Da li ste među njima?

21.02.2024. 15:58

Horoskopski znaci u kojima se najčešće rađaju geniji

Astrolozi su izdvojili sedam horoskopskih znakova i kojima se, prema njihovoj analizi, najčešće rađaju geniji. Objasnili su ih kakve karaktertistike ih krase pa se izdvajaju od ostalih.
Close
Vremenska prognoza
light rain
13°C
07.05.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve