Saveti
Rok trajanja začina i kada ih treba baciti
Nijedan obrok ne možemo da zamislimo bez začina. Osim što oplemenjuju jelo, začini su zapravo i jako zdravi. Međutim, da li ste se nekada pitali kada im ističe rok trajanja? Evo odgovora...
U kulinarskom svetu začini su napravljeni od osušenih korena, kore ili stabljike biljke, a začinsko bilje su osušeni ili sveži listovi biljke.
Prilikom određivanja roka trajanja sušenog bilja i začina mora se uzeti u obzir njihov tip, prerada i skladištenje.
Na primer, sušeni začini imaju tendenciju da traju duže od sušenog bilja, a što je začin puniji ili manje obrađen, to je duži rok trajanja, piše "Healthline".
Sušeno bilje obično traje 1-3 godine.
To su: bosiljak, origano, timijan, ruzmarin, lovorov list, kopar, peršun, nana, žalfija.
Mleveni ili praškasti začini obično imaju rok trajanja od 2-3 godine.
To su: mleveni đumbir, beli luk u prahu, mleveni cimet, mleveni čili, mlevena kurkuma, biber mleveni kardamom, mlevena paprika, zdrobljene pahuljice crvene paprike, mešavine začina.
Celi ili ne-mleveni začini imaju najduži rok trajanja, jer je manja površina izložena vazduhu, svetlosti i vlazi. To im omogućava da zadrže svoja aromatična ulja i jedinjenja ukusa duže od ostalih začina.
Ako se pravilno čuvaju, celi začini mogu trajati do 4 godine.
To su: cela zrna bibera, korijander, seme senfa, seme komorača, seme kima, jednodelni muškatni oraščić ,orah karanfilić, štapići cimeta, cela sušena čili paprika, limunska trava.
So je izuzetak, jer se može koristiti beskonačno, bez obzira na veličinu i oblik, bez kvarenja ili gubitka ukusa. Međutim, ako koristite začinjenu so, svi dodatni začini mogu vremenom izgubiti svoju efikasnost.
Kako znati da li su vam začini pokvareni
Sušeno bilje i začini zapravo ne ističu i ne kvare se u tradicionalnom smislu.
Kada se kaže da se začin pokvario, to jednostavno znači da je izgubio većinu svog ukusa i boju.
Ukoliko konzumirate pokvareni začin verovatno vam neće pozliti.
Mnogi začini kupljeni u prodavnici navode datume tokom kojih zadržavaju najizraženiji ukus i kvalitet.
Ako niste sigurni koliko dugo imate začine, možete utvrditi da li su spremni za jelo ispitivanjem njihovog mirisa i ukusa.
Zgnječite malu količinu na dlanu, a ako su vam aroma i uskus slabi, vreme da ih zamenite.