Korona i ostali faktori
Globalne berze: Padaju cene akcija, nafte, bakra
Akcije na azijskim berzama su pale na najniži nivo u ovoj godini usled sve izraženijeg pesimizma trgovaca u pogledu globalnog rasta, kao i nervoze investitora povodom potencijalnog smanjenja podsticaja Federalnih rezervi, zbog čega su se okrenuli ulaganjima u sigurnu imovinu.
Cene na robnim tržištima su takođe na nizbrdici, pri čemu je nafta potonula šesti dan zaredom na tromesečni minimum, dok je bakar pao na najniži nivo u poslednja dva meseca.
Najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija MSCI, bez japanskih, oslabio je za 1,5 posto na nivo koji nije zabeležen još od decembra prošle godine, izveštava Rojters.
Fjučersi u indeksnoj korpi S&P 500 skliznuli su za 0,1 procenat, a fjučersi Euro STOKS 50 su pali za 0,63 odsto do sredine trgovačkog dana u Aziji.
Brojni faktori, počev od širenja delta soja kovida do poštravanja kineske regulative za tehnološke kompanije i zapisnika FED-a sa julske sednice o mogućem usporavanju kupovine obveznica već ove godine, bili su dovoljni da potope krhko raspoloženje na azijskim tržištima.
Sve to je izvršilo pritisak na ubrzanje prodaje akcija kineskih tehnoloških divova, koje se potom proširilo i na akcije proizvođača čipova i rudarskih kompanija.
Tehnoloških indeks Hang Seng stropoštao se za 1,8 odsto na najniži nivo od njegovog uspostavljanja prošle godine. Opšti indeks hongkoške berze Hang Seng pao je za 1,6 procenata.
Akcije Alibabe u Hong Kongu su se spustile na rekordno nizak nivo.
Usled pada akcija vodećeg globalnog proizvođača čipova TSMC-a od 2,0 procenta, reperni indeks tajvanske berze je zabeležio najgoru sesiju od maja, a posrnule cene rude gvožda i bakra su gurnule deonice svetskih rudarskih divova, australijskog BHP-a i anglo-australijskog Rio Tinta, na višemesečni minimum.
Ove rudarske kompanije su na putu da registruju najgori nedeljni pad od prošle godine kada je panika zbog pandemije dostigla vrhunac na berzama, uprkos tome što je BHP u utorak izvestio da je ostvario najveću zaradu u poslednjih gotovo 10 godina.
Indeks volatilnosti CBOE-a, koji, narodski rečeno, meri usplahirenost investitora na Vol Stritu, skočio je tokom minule noći za 3,66 poena na najviši nivo u otprilike mesec dana, a indeks S&P 500 je pao za 1,0 posto na dvonedeljni minimum.
Zapisnik sa julskog sastanka FED-a, objavljen u sredu, pokazao je da kreatori monetarne politike SAD-a procenjuju da bi mogli da počnu sa ublažavanjem podsticaja ove godine, mada su imali podeljena mišljenja po pitanju oporavka tržišta rada i nivoa rizika koji predstavlja novi porast broja slučajeva zaraženih kovidom.
Na robnim tržištima, nafta je nastavila da tone šesti dan uzastopno, spustivši se na tromesečne najniže vrednosti.
Sirova severnomorska nafta Brent je, prema poslednjim raspoloživim podacima, pojeftinila za 1,0 procenat na 67,54 dolara za barel, a američka WTI nafta je pala za 1,2 posto na 64,42 dolara za barel.
Dolar je na valutnim berzama ojačao na devetomesečni maksimum prema korpi valuta, što se odrazilo na cenu zlata koja je na spot tržištu opala za 0,55 odsto, na 1778,87 dolara po unci.