Biznis
20.10.2023. 12:00
R.E.

Rat u Izraelu

Kako je napad na bolnicu u Gazi uticao na cenu nafte

nafta
Izvor: Shutterstock / Haizhen Du

Cene sirove nafte su porasle za 2 odsto nakon stravičnog napada na bolnicu u Gazi. Izraelska vojska i Hamas se međusobno optužuju za ovaj napad, što izaziva zabrinutost da bi aktuelna kriza na Bliskom istoku mogla eskalirati.

Brent sirova nafta, koja predstavlja globalni referentni standard, skočila je za 3 dolara, dostižući cenu od 92,90 dolara po barelu. Istovremeno, terminske cene za West Texas Intermediate (WTI) sirovu naftu povećale su se za 3 dolara ili 2,1 odsto, dostigavši cenu od 89,66 dolara po barelu. Oba ova referentna indeksa su dostigla najviše vrednosti u poslednjih 14 dana.

Iako ni Izrael ni Palestina nisu glavni proizvođači nafte, cene sirove nafte su varirale otkako je Hamas izveo napad protiv Izraela 7. oktobra. Investitori su zabrinuti da bi veliki izvoznici nafte na Bliskom istoku, uključujući Iran i Saudijsku Arabiju, mogli biti uvučeni u širi konflikt ukoliko napetosti eskaliraju. To bi moglo dovesti do uvođenja sankcija, što bi rezultiralo smanjenjem globalnog snadbevanja naftom.

Najnoviji pokazatelj za to je otkazivanje samita između predsednika SAD-a Džoa Bajdena i predsednika Egipta i Palestine koji je trebao da se održi u Jordanu.

"Otkazivanje samita između Bajdena i arapskih lidera smanjuje verovatnoću diplomatskog rešenja izraelsko-hamaskog konflikta", izjavio je Vivek Dhar, analitičar iz Commonwealth Bank of Australia. "Duga okupacija se čini kao scenarijo koji bi podigao cene Brent nafte iznad 100 dolara po barelu, jer povećava rizik da se konflikt između Izraela i Hamasa proširi i potencijalno uvuče Iran direktno u sukob."
 

U međuvremenu, zalihe nafte u SAD su pale za oko 4,4 miliona barela u nedelji koja se završila 13. oktobra, prema podacima Rojtersa. To je bilo znatno veće smanjenje od očekivanog od 300.000 barela koje su analitičari prognozirali.

Ovaj konflikt je doveo do toga da investitori traže sigurna ulaganja, pri čemu je zlato poraslo za 0,8 odsto, dostigavši mesečni maksimum od 1.938 dolara po unci u sredu ujutro

Posebni podaci objavljeni rano u sredu pokazuju da je kineska ekonomija porasla više nego što se očekivalo, za 4,9 odsto u kvartalu jul-septembar, što ukazuje na to da će potražnja za naftom u drugoj najvećoj svetskoj ekonomiji možda porasti.

Mogućnost brzog okončanja sukoba postaje sve manja, dok se mogućnost većeg regionalnog uključivanja čini sve izvesnijom, što sugerišu i cene nafte.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Nafta – kinesko biti ili ne biti
Nafta

Cena nafte

12.11.2022. 15:15

Nafta – kinesko biti ili ne biti

Fjučersi na naftu izgubili su poziciju kada su cene počele da padaju drugu uzastopnu sesiju jer investitori i dalje nisu sigurni u izglede kineske potražnje za sirovom naftom.
Close
Vremenska prognoza
shower rain
12°C
03.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve