Šta nas čeka 2024.
Kakvu smo životnu sredinu ostavili u 2023.
Iako 2023. godinu ostavljamo kao jednu od najdramatičnijih u pogledu klimatskih promena, ostaje nada da ćemo tokom 2024. učiniti neke značajne korake s ciljem očuvanja naše planete.
Rekordne temperature i rast nivoa ugljen-dioksida
U protekloj godini, temperatura na planeti dostigla je nove visine, s julom kao najtoplijim mesecom ikada zabeleženim. Prosečne temperature su porasle za 2,5 °F u odnosu na preindustrijsku eru, postavljajući 2023. kao potencijalno najtopliju godinu. Globalne emisije ugljen-dioksida iz fosilnih goriva takođe su dosegle nove vrhunce, povećavši se za 1,1 odsto u odnosu na 2022.
Požari u Kanadi: ekstremna razorna moć
Kanadski šumski požari obeležili su godinu, s rekordnih 45,7 miliona hektara spaljenih površina, gotovo trostruko više od prethodnog rekorda. Emisije ugljen-dioksida iz ovih požara ekvivalentne su emisijama celog Meksika u 2021. godini, što dodatno naglašava destruktivnu silu ovih katastrofa.
Topljenje Arktika i Antarktika
Arktik nastavlja da se zagreva četiri puta brže od prosečne globalne stope. Decembarski izveštaj “Nacionalne uprave za okeane i atmosferu“ (NOAA) pokazuje da je 2023. bila najtoplija godina ikada zabeležena u ovoj regiji. S druge strane, Antarktik je svedočio rekordno niskoj količini morskog leda, postavljajući pitanja o vitalnom habitatu za pingvine i foke.
Obećavajući trend ka obnovljivim izvorima energije
Konferencija COP28 zaključena je obećanjem da će se do 2030. godine trostruko povećati kapacitet obnovljivih izvora energije. Ovaj cilj podstiče nadu u smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva, a izveštaji ukazuju na značajan rast kapaciteta solarnih ćelija tokom 2023. godine.
Iako nisu dostigle očekivanja, prodaje električnih vozila porasle su za 20 odsto globalno. Očekuje se značajan porast broja električnih vozila na putu, sa prognozama da će vozila bez emisija činiti do 75 odsto globalne prodaje putničkih vozila do 2040. godine.
Eko-sistem: izumiranje i ponovno otkrivanje
Studija o 71.000 životinjskih vrsta pokazala je da 48 odsto doživljava opadanje, dok se jedna trećina vrsta koje nisu smatrane ugroženim sada suočava s ozbiljnim opadanjem. Iako su neke vrste proglašene izumrlim, 21 vrsta u SAD skinuta je s liste ugroženih, naglašavajući uspehe Zakona o ugroženim vrstama koji obeležava 50 godina.