"Crno zlato"
Kako je Kina uštedela milijarde dolara
U vreme kada rastuće cene sirove nafte izazivaju zabrinutost zbog globalne inflacije, Kina je na uvozu nafte uspela da uštedi milijarde dolara.
Kina je to uspela tako što je povećala kupovinu nafte od zemalja koje su pod sankcijama zapadnih država (Rusije, Irana, Venecuele) i tako uštedela skoro 10 milijardi dolara.
Analiza kineske uštede na kupovini nafte iz tri sankcionisane zemlje, koju je sproveo Rojters, upoređuje ono što bi kineski uvoznici platili za naftu kupovinom od nesankcionisanih proizvođača.
U samo prvih devet meseci 2023. godine Kina je preko mora uvezla rekordnih 2, 765 miliona barela nafte dnevno iz ove tri države koje su pod sankcijama. Takođe, u istom periodu Kina je uštedela više od četiri milijarde dolara uvozom ruske nafte na osnovu razlika u cenama u poređenju sa drugim vrstama sirove nafte. Takođe, za uvoz nafte iz Venecuele, Kina je uštedela u proseku 10 dolara po barelu, a za iransku naftu ušteda je bila otprilike 15 dolara po barelu.
Kineske nezavisne rafinerije imale su koristi od sniženih cena uvoza nafte iz Irana i Venecuele jer državne rafinerije "Sinopek" i "Petro Kina" nisu obavljale takve kupovine.
Važno je napomenuti da je Indija, takođe, prošle godine uštedela milijarde dolara zbog sankcija Rusiji.
Povećana kupovina Kine značila je spas za Moskvu, Teheran i Karakas čija je ekonomska moć bila smanjena zbog sankcija i pada investicija.