Zaobilazni putevi
Rusija, uprkos sankcijama, uvozi komponente za oružje
Krajem prošlog meseca američki zvaničnici i njihove kolege iz Evropske unije razmenili su podatke o milionima dolara vrednoj tehnologiji koja je, uprkos sankcijama i strogoj kontroli prometa, uspela da prokliza na rusku teritoriju.
Visoki poreski i trgovinski zvaničnici primetili su porast broja čipova i drugih elektronskih komponenti koje se prodaju Rusiji preko Jermenije, Kazahstana i drugih zemalja, prema slajdovima sa sastanka od 24. marta do kojih je došao "Njujork tajms".
Takođe su podelili informacije o protoku osam posebno osetljivih kategorija čipova i drugih elektronskih uređaja za koje su smatrali da su kritični za razvoj oružja, uključujući ruske krstareće rakete koje su pogodile Ukrajinu.
Dok Ukrajina pokušava da odbije Rusiju sa svoje teritorije, Sjedinjene Države i njihovi saveznici vode paralelnu bitku da spreče čipove potrebne za sisteme naoružanja, dronove i tenkove da dođu u ruke Kremlja.
Međutim, uskraćivanje pristupa čipovima Rusiji je od početka predstavljalo izazov, a Sjedinjene Države i Evropa nisu ostvarile jasnu pobedu. Iako je sposobnost Rusije da proizvodi oružje smanjena zbog zapadnih sankcija usvojenih pre više od godinu dana, zemlja još uvek dobija zaobilazni pristup mnogim elektronskim komponentama.
Rezultat je poražavajući: dok se Sjedinjene Države i Evropska unija okupljaju kako bi snabdele Ukrajince oružjem za nastavak borbe protiv Rusije, Rusija koristi njihovu sopstvenu tehnologiju da uzvrati udarac.
Američki zvaničnici tvrde da su sveobuhvatne sankcije koje su uveli u partnerstvu sa 38 drugih vlada ozbiljno oštetile vojne kapacitete Rusije i podigle troškove za Rusiju da nabavi delove koji su joj potrebni.
"Moje mišljenje je da smo bili veoma efikasni u sprečavanju sposobnosti Rusije da održi i rekonstruiše vojnu silu", rekao je Alan Estevez, koji nadgleda kontrolu izvoza SAD u Birou za industriju i bezbednost pri Ministarstvu trgovine, u intervjuu u martu.
"Shvatamo da je ovo težak, naporan posao", dodao je Estevez. "Oni se prilagođavaju. Mi se prilagođavamo njihovim adaptacijama."
Nema sumnje da trgovinska ograničenja Rusiji znatno otežavaju nabavku tehnologije koja se može koristiti na bojnom polju, od čega su većinu dizajnirale kompanije u Sjedinjenim Državama i savezničkim zemljama.
Direktna prodaja čipova Rusiji iz Sjedinjenih Država i njenih saveznika pala je na nulu. Američki zvaničnici kažu da je Rusija već potrošila većinu svojih zaliha najpreciznijeg oružja i da je prinuđena da ih zameni manje kvalitetnim ili falsifikovanim delovima koji njeno oružje čine manje preciznim.
Međutim, podaci o trgovini pokazuju da su se druge zemlje uključile da obezbede Rusiji nešto od onoga što joj je potrebno. Nakon što je odmah posle ukrajinske invazije naglo opao, ruski uvoz čipova je ponovo porastao, posebno iz Kine. Uvoz između oktobra i januara iznosio je 50 odsto ili više od srednjeg predratnog nivoa svakog meseca, prema praćenju tink tenka "Silverado Policy Accelerator".
Sara Stjuart, izvršna direktorka "Silverada", rekla je da je kontrola izvoza nametnuta Rusiji poremetila postojeće lance snabdevanja, nazvavši to "zaista pozitivnom stvari". Ali ona je rekla da Rusija "i dalje dobija prilično značajnu količinu" čipova.
"To je mreža lanaca snabdevanja koja je veoma, veoma velika i veoma složena i nije nužno transparentna", rekla je Stjuartova. "Čipovi su zaista sveprisutni."
Dok je Rusija pokušavala da zaobiđe ograničenja, američki zvaničnici su stalno pojačavali svoja pravila, uključujući dodavanje sankcija desetinama kompanija i organizacija u Rusiji, Iranu, Kini, Kanadi i drugde.
Sjedinjene Države su takođe proširile svoja trgovinska ograničenja kako bi uključile tostere, fenove za kosu i mikrotalasne pećnice, od kojih svi sadrže čipove, i uspostavile istragu i krivično gonjenje nezakonitih aktera koji pokušavaju da steknu osetljivu tehnologiju.
Ali nezakonita trgovina čipovima se pokazuje teškom za kontrolu s obzirom na sveprisutnost poluprovodnika. Kompanije su 2021. godine isporučile 1,15 biliona čipova kupcima širom sveta, dodajući ih ogromnoj količini svetskih zaliha. Kina, koja nije deo režima sankcija, ispumpava sve sofisticiranije čipove.
Udruženje industrije poluprovodnika, koje predstavlja velike kompanije za proizvodnju čipova, saopštilo je da se angažuje u saradnji sa vladom SAD i drugim stranama u borbi protiv nelegalne trgovine poluprovodnicima, ali da je kontrola njihovog toka izuzetno teška.
"Imamo rigorozne protokole za uklanjanje loših aktera iz naših lanaca snabdevanja, ali sa oko trilion čipova koji se prodaju širom sveta svake godine to nije tako jednostavno", navodi se u saopštenju udruženja.
Čini se da se do sada ruska vojska oslanjala na velike zalihe elektronike i oružja koje je akumulirala pre invazije. Ali taj izvor možda presuši, zbog čega će Rusiji biti hitnije da dobije nove pošiljke.
Izveštaj koji je u utorak objavio "Conflict Armament Research", nezavisna grupa koja istražuje rusko oružje izvučeno sa bojnog polja, otkrio je prvi poznati primer ruske proizvodnje oružja sa čipovima proizvedenim nakon početka invazije.
Tri identična čipa, koja je napravila američka kompanija u ofšor fabrici, pronađena su u dronovima "Lancet" koji su nađeni na nekoliko lokacija u Ukrajini prošlog februara i marta, prema Demijenu Splitersu, koji je vodio istragu za CAR.
Spliters je rekao da njegova grupa nije otkrila ime proizvođača čipa dok je radila sa kompanijom na pronalaženju kako je proizvod završio u Rusiji.
Ovi čipovi nisu nužno bili primer kršenja kontrole izvoza, rekao je Spliters, pošto Sjedinjene Države nisu izdale ograničenja za ovu specifičnu vrstu čipa do septembra. Čipovi su proizvedeni u avgustu i možda su isporučeni ubrzo nakon toga, rekao je on.
Sjedinjene Države i Evropska unija nedavno su poslale zvaničnike u zemlje koje su više isporučivale Rusiji kako bi pokušale da smanje obim trgovine. Gospodin Estevez rekao je da je nedavna poseta Turskoj ubedila njihovu vladu da zaustavi izvoz u Rusiju kroz njihovu zonu slobodne trgovine, kao i servisiranje ruskih i beloruskih aviona na turskim aerodromima.
Gotovo je nemoguće kompletno izolovati Rusiju od međunarodnih tokova tehnološke opreme. Opasno je misliti o tome da je to moguće, kažu neki stručnjaci, jer se takvim strategijama odvlači pažnja od onoga što se svakodnevno dešava na bojnim poljima.
Trenutna situacija ukazuje na to da SAD i EU pokušavaju da zakrpe rupe u svom dosadašnjem upravljanju situacijom, a Rusija uprkos sankcijama sa Zapada nastavlja da dobija potrebne materijale i čini se da izvori tehnologije koji su potrebni Kremlju neće presušiti u skorije vreme.