Američka berza
Šta nam govori istorija tržišnih padova?
Akcije na tržištu su prošlog utorka pale ispod nivoa ključne podrške, a čini se i da je zamah koji smo donedavno mogli da vidimo popustio.
Nova povučena granična linija za S&P 500 stala je na 3,900. Pitanje da li će Deda Mraz na kraju doći i spasti tržište za Božić ostaje otvoreno. Gospodin Mraz će sa poklonima možda morati da sačeka do objave novog indeksa potrošačkih cena.
Ono što je svakako jasno jeste da je američko tržište još uvek na teritoriji "medveđeg“ tržišta, a sa tim na umu stratezi akcija BNP Paribas-a analizirali su sve tržišne padove u proteklih 100 godina, kako bi pokušali da što merodavnije predvide šta nam sledi na ovom polju.
Stratezi na čelu sa Gregom Butleom, šefom strategija za akcije i derivate u Sjedinjenim Državama, očekuju da će koliko sledeće godine doći do neke vrste predaje.
"To bi bio odmak od trenutnog režima medveđeg tržišta, koji je karakterisao nagli pad akcija kako su se P/E koeficijenti smanjivali“, kažu oni.
Najnoviji kolaps, koji se dogodio početkom pandemije korona virusa u martu 2020. godine, po njihovom mišljenu je loš obrazac jer ga je pokrenula i ekstremna priroda ekonomskih zastoja i brze monetarne i fiskalne mere odgovora. Takođe, ne očekuju ni da će 2008. godina biti dobar model jer očekuju da će se američki BDP smanjiti za oko 1 odsto u narednoj godini, dok će zarada po akciji pasti za 1,5 odsto.
Međutim, 2002. godina je prilično tipičan primer za recesijske kolapse. Ovo medveđe tržište trajalo je više od dve godine, sa padom od 50 odsto i kretanjem indeksa volatilnosti od vrha do dna za 29 procentnih poena. Tipično medveđe tržište tokom recesije traje godinu i po dana, sa prosečnim padom od 38 odsto i prosečnim vrhuncem indeksa volitilnosti od 40,5 procentnih poena.
"Ako danas primenimo ove proseke na tržište, to bi ukazivalo na pad sredinom sledeće godine, kada bi S&P dostigao dno oko 3000, a indeks volatilnosti bi se našao na broju oko 40“, kažu iz BNP Paribas-a.
"Bikovsko“ tržište, koje je završeno prošle godine, bilo je slično tržištu devedesetih godina prošlog veka, sa velikim učešćem u maloprodaji, masovnim rastom cena u nekoliko navrata, a mnoge od vodećih kompanija pokazale su se neprofitabilnim.
Indeks S&P 500 pao je 2002. godine sa odnosom cene i kapitala od 14. Prognoza zarade po akciji BNP-a za 2024. godinu od 231 američkog dolara podrazumeva iznos od 3250 za S&P 500 ako odnos P/E padne na 14.
Nakon pažljive analize, stratezi BNP-a su ponovo stvorili indeks volatilnosti koji je CBOE uveo 1993. godine, u pokušaju da obuhvati prethodnih 100 godina u što preciznijim analizama. U većini slučajeva volatilnost dostiže vrhunac tokom ili pre nego nego što tržište dođe do dna u toku jedne krize.
"Kapitulaciju vidimo kao korak povezan sa osećajem panike koji uključuje preispitivanje očekivanja, agresivno smanjenje predviđanja analitičara, dramatično povećanje volatilnosti i ponovnu procenu repova. Tokom poslednjih 100 godina, kapitulacije volatilnosti su u proseku dolazile u isto vreme kada i pad tržišta“, kažu oni.
Šta se ovim tržišnim stručnjacima dopada na ovakvom tržištu? Jedna od ideja je pronaći kompanije koje su podržavale otkup akcija tokom usporavanja rasta.
Druga opcija je da se pogledaju kompanije sa profitnom dinamikom, iako je jedini sektor označen pozitivnom dinamikom na odgovarajućem grafikonu komunalne usluge. Tehnologija je i dalje ranjiva, mada ono što naziva Prime tech može nadmašiti špekulativnije i cikličnije delove sektora.
Nakon naglog pada prošlog utorka, fjučersi na američke akcije su opali. Fjučersi na naftu su pali, a prinos od 10 godina iznosio je 3,54 odsto. Inverzija između dvogodišnjeg i desetogodišnjeg perioda sada je na nivoima koji su poslednji put viđeni još osamdesetih godina prošlog veka.
Koji su još neki elementi na koje bi trebalo obratiti pažnju na tržištu?
Kina je u sredu najavila niz mera za ukidanje ograničenja donetih u okviru "Zero COVID“ politike za suzbijanje širenja virusa.
MongoDB skočio je 26 odsto u pretprodaji nakon što je kompanija za baze podataka iznenadila Volstrit prognozom zarade.
Akcije prodavca "Ollie’s Bargain“ pale su za 9 odsto, nakon što su promašili procene zarade i profita.
Akcije prodavca polovnih automobila "Karvana“ nastavile su da opadaju, a "Blumberg“ je izvestio da su se poverioci složili da se udruže kako bi izbegli sukobe koji su nastali tokom drugih restrukturisanja duga.
Podaci o potrošačkim kreditima, koji će biti objavljeni kasnije u sredu, mogli bi pokazati više dokaza da se Amerikanci okreću kreditnim karticama usred rasta cena. Do ove akumulacije duga dolazi kako se stope štednje pogoršavaju. Analitičari JP Morgan-a očekuju da će stimulusi (podsticajni čekovi) presušiti do polovine sledeće godine.