Vođe preživele
Osam godina rata kavačkog i škaljarskog klana
Osam godina rata kavačkog i škaljarskog klana donelo je brojne zločine u kojima su ubijeni najistaknutiji predstavnici oba narko-klana. Glavne vođe i jedne i druge kriminalne organizacije: Jovan Vukotić na čelu "Škaljara“ i Radoje Zvicer na čelu "Kavača“ su i dalje živi, ali u bekstvu i bez svojih najbližih saradnika.
Crnogorske službe bezbednosti su nedavno sačinile "Procenu opasnosti od teškog i organizovanog kriminala“ u kojoj je napravljen poslednji presek operativnih informacija o aktivnostima oba klana.
U ovom dokumentu Kotoranin Jovan Vukotić, koji od početka upravlja "Škaljarima“, naveden je kao apsolutni vođa škaljarskog kriminalnog klana.
"Nakon ubistva Igora Dedovića, primat apsolutnog vođe preuzeo je Jovan Vukotić i on je isključivi donosilac odluka“, piše u dokumentu.
Dedović je, prema policijskim podacima, bio jedan od vođa prvobitno jedinstvenog škaljarskog klana, koji je registrovan još 2008. godine i koji je kao takav delovao sve do 2014. Zajedno sa braćom Vukotić bila je do tada i ekipa koja je poslednjih osam godina prepoznata kao organizovana kriminalna grupa „Kavači“, a koja je od tada suprotstavljena "škaljarcima“.
Dedović je ubijen 2020. u Atini, u gotovo filmski pripremljenoj akciji. Sa njim je ubijen i bliski saradnik "škaljaraca“ Stevan Stamatović. Zvanično, zločin još nije rešen, ali se dovodi u vezu sa beogradskim saradnicima kavačkog klana, odnosno Veljkom Belivukom i Nikolom Vušovićem zvanim Džoni.
Kao glavni regrutni centar "škaljaraca“, ali i ostalih kriminalnih klanova, u policijskom dokumentu naveden je zatvor, u kome boravi nekoliko stotina osumnjičenih i optuženih, ali je interesantna i konstatacija da su na „meti“ za „upis“ u klanove i deca i mladi sa severa Crne Gore, koji potiču iz siromašnijih porodica. "Podgorica, kao grad u kom živi najveći dio stanovnika Crne Gore, takođe je njihov veliki regrutni centar. U glavnom gradu na njihovoj meti takođe su oni koji potiču iz siromašnih porodica, ali i ljudi koji mogu biti povezani sa pravosudnim organima“, navodi se u dokumentu.
Jovan Vukotić bio je hapšen u Turskoj 2018. godine, zatim je izručen Srbiji gde je odležao 15 meseci zatvora zbog korišćenja falsifikovanih dokumenata, a potom je isporučen Crnoj Gori koja je tek pre godinu dana uspela da ga poveže sa krivičnim delima i protiv njega pokrene zvaničnu istragu.
Vukotić je optužen da je u novembru i decembru 2020. godine formirao kriminalnu organizaciju radi likvidacije vođa kavačkog klana Slobodana Kašćelana i Radoja Zvicera. Navodno, te likvidacije „naručio“ je preko kriptovane "Skaj“ aplikacije. U momentu kada je pokrenuta istraga, Vukotić je već bio van Crne Gore i za njim je tada raspisana poternica.
Crnogorska policija u poslednjem bezbednosnom preseku evidentirala je i organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore i regiona sa kojima „škaljarci“ blisko sarađuju. Reč je o njihovim dugogodišnjim saradnicima kojima rukovode Luka Bojović, Filip Korać, Saša Boreta, Jovo Đurović i Milan Vujović.
Policija je evidentirala i više od 200 članova klana, a na tom spisku našlo se i na desetine žena – uglavnom supruge, kćerke, majke, sestre, devojke, kume, prijateljice, rođake muških članova „Škaljara“. Kao članove klana, policija je označila i porodice ubijenih u ratu „škaljaraca“ i „kavčana“.
Od kokaina do ugostiteljstva
Glavni biznis "škaljaraca“ i dalje je šverc kokaina iz Južne Amerike. Prema policijskim podacima, ova kriminalna grupa je posao šverca najviše razgranala na teritoriji Belgije, Švedske, Holandije, Španije i Italije.
U dokumentu je skicirana i hijerarhijska podela unutar klana kada je u pitanju šverc kokaina, njihova finansijska moć, koruptivna mreža, kriminalni poslovi, ali i sa kim su u sukobu.
"U sukobu su sa članovima organizovanih kriminalnih grupa ’Kavač’, grupom Darka Šarića, bezbednosno interesantnim licem Ivanom Delićem i porodicama Šaranović i Radonjić. Zbog obračuna u ranijem periodu, predstavljaju veliki rizik za bezbednost“, navodi se u dokumentu.
Sedam podgrupa
Podgrupe škaljarskog klana evidentirane su u Podgorici, Zeti, na Cetinju, u Beranama, Herceg Novom i Nikšiću. Navodno, deo škaljarskog klana koji deluje na severu predvodi Đoko (Saša) Dukić. Taj Andrijevčanin bio je ranjen 9. januara 2017. godine, nakon što je iz spuškog zatvora izašao na slobodne dane.
Podgoričkom grupom „škaljaraca“ donedavno je upravljao Milić Minja Šaković. Šaković je ubijen 17. juna ispod zidina budvanskog Starog grada. Policija je rasvetlila njegovo ubistvo, ali nije saopštila imena osumnjičenih koji su, navodno, u prvim danima istrage pobegli iz Crne Gore.
Kada je u pitanju škaljarska podgrupa u Zeti, njom prema proceni policije upravlja Igor Krstović. Krstović je bio teško ranjen krajem januara 2020. godine. Za pokušaj Krstovićevog ubistva sudi se njegovim sugrađanima Vidoju Stanišiću i Dragiši Bulatoviću, koje terete da su uklanjali tragove zločina. Specijalno državno tužilaštvo utvrdilo je da oni nisu imali lični motiv da ubiju Krstovića, što ih je navelo na zaključak da se našao na spisku za likvidaciju kriminalne organizacije čiji je organizator za sada nepoznat.
Cetinjskim ogrankom škaljarskog klana upravljaju Miloš Đuričković i Vladan Radoman, a na čelu novske grupe je Zoran Mrvaljević zvani Mrva.
Vladan Radoman navodno je najvažnija karika „škaljaraca“ u švercu kokaina na teritoriji Holandije. Zbog učešća u švercu više od dve tone kokaina iz Južne Amerike, sredinom prošle godine u Apelacionom sudu u Ređo Kalabriji osuđen je na 17 godina i devet meseci zatvora. Vladan Radoman je brat Gorana Radomana, prve žrtve rata dva kotorska klana. Miloš Đuričković nalazi se u pritvoru već više od dve godine po optužnici Specijalnog državnog tužilaštva. I njegov brat, Radoman Đuričković, ubijen je u oktobru 2016. godine.
Kada je u pitanju kavački klan, kao vođe ovog klana i dalje se navode Slobodan Kašćelan (u pritvoru) i Radoje Zvicer, za kojim je raspisana poternica, a vodeće pozicije u rukovođenju, kako je evidentirano, imaju i Crnogorci Igor Božović i Miloš Radonjić. Visokorangirani članovi grupe su i Aleksandar i Igor Đurišić. Najbližu saradnju „kavčani“ imaju sa barskom grupom kojom od smrti Armina Osmanagića upravlja njegov brat Adnan. "Kavčani“ su uporište imali i u kriminalnom klanu Šaranović, kao i u kriminalnoj grupi koju je predvodila porodica Roganović. Vođe ovog klana blisko su se povezale sa kriminalnim grupama na području Beograda i navijačkom grupom "Janjičari“ kojom je posle ubistva Aleksandra Stankovića upravljao Veljko Belivuk. Osim Belivuka, bitni beogradski saradnici kavačkog klana su i pripadnici vračarske grupe okupljene oko Nikole Vušovića Džonija. Vušović je iz Srbije pobegao ubrzo posle hapšenja Belivuka.
Navodnog šefa novskog ogranka "škaljaraca“ Zorana Mrvaljevića tužilaštvo tereti da je sa još četiri osobe švercovao drogu i pripremao ubistvo sugrađanina Nemanje Zurovca, bliskog kavačkom kriminalnom klanu.
Nikšićkim ogrankom škaljarskog klana upravlja Ranko Radulović, koji je godinama poznat policiji, dok je Miloš Nilović, kako navodi policija, na čelu njihove grupe koja deluje u Srbiji.
Radulovića tužilaštvo optužuje da je sa bratom vođe "škaljaraca“ Igorom Vukotićem i šefom skadarskog klana Erogenom Brajovićem planirao više likvidacija, među kojima i ubistvo bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića. Navodno, na njihovom spisku bilo je i nekoliko bivših visokih funkcionera Uprave policije, ali i saradnika organizovane kriminalne grupe "Kavači“.
Miloš Nilović zvani Runjo, koji se dovodi u vezu sa srpskim podzemljem, poreklom je iz Nikšića, ali godinama živi u Srbiji. Sa još devet osoba hapšen je 1. juna 2017. godine, u akciji srpske policije u novobeogradskom restoranu "Durmitor“, ali je u sudskom postupku oslobođen optužbi za nedozvoljeno držanje oružja. U maju 2020. godine u lokalu "Le petit bistro“ na Vračaru izbegao je likvidaciju.