Scena
22.10.2022. 16:05
M.P.

Željko Mirković

Čuvari srpske tradicije u SAD

1
Izvor: Optimistic film

Posle velikog uspeha koji je postigao dokumentarnim filmom "Teslin narod", reditelj Željko Mirković odlučio je da predstavi još jednu priču o srpskom narodu u SAD. Ovaj put glavnu ulogu igra Srpski narodni savez u SAD, organizacija koja postoji od 1901. godine i predstavlja najstarije srpsko dobrotvorno društvo u Americi.

Dokumentarni film bavi se pričom o stvaranju Saveza na inicijativu Save Hajdina, Mihajla Pupina i Nikole Tesle, njegovoj ulozi o okupljanju, životu i radu srpskog naroda u Americi tokom 120 godina postojanja.

"Bilo je važno podsetiti se na postojanje i ulogu koju je Srpski narodni savez imao, ali i dalje ima. Da ljudi u Srbiji, pre svega nove generacije, saznaju nešto više o njemu", započinje razgovor za "Ekspres" Željko Mirković.

Krajem devetnaestog veka veliki broj Srba dolazio je u Pitsburg i okolinu da radi u čeličanama i rudnicima. Radili su pod teškim uslovima i nisu imali nikakvu zaštitu.

"Ukoliko bi se muškarcu nešto desilo, supruga i deca bi ostajali bez kore hleba. Zato je stvorena organizacija koja je trebalo da zaštiti i osigura Srbe koji su u to vreme mahom radili u tim krajevima, a sa druge strane, na ideju Hajdina i Pupina, da očuvaju srpsku tradiciju, jezik i veru", kaže Željko Mirković.

Mirković ističe da su u osnivanju Saveza Hajdin i Pupin vodili glavnu ulogu, ali da je podrška Nikole Tesle takođe bila veoma značajna.

"Kao što znate, Tesla je bio manje socijalno aktivan u smislu angažovanja, ali nikada nije bio odsutan", ističe naš sagovornik, a potom se osvrće na odnos dva velika naučnika:

"Nikola Tesla i Mihajlo Pupin bili su u neprestanoj komunikaciji, što je u suprotnosti sa mnogim spisima koji donose pogrešne informacije. Mi smo na osnovu nekih istraživanja došli do podatka da su oni bili u konstantnoj komunikaciji. O tome svedoče i pisma koja se nalaze u Institutu ’Mihajlo Pupin’. To su živi dokazi. Ono što smo takođe saznali tokom rada na filmu jeste da je Tesla bio u dnevnoj komunikaciji sa jednom od članica Srpskog narodnog saveza. Sa njom je svakog dana, tokom poslednjih godina, provodio po sat vremena i više u telefonskim razgovorima govoreći joj o svojim trenutnim događanjima, patentima... Verujem da se ta članica Saveza u njegove patente nije mnogo razumela, ali mu je verovatno bio potreban neko s kim će podeliti svoje vreme i svoju samoću. A on je izabrao nekog iz svog bića, izabrao je Srpski narodni savez", kaže Mirković.
 

Tokom čitavog svog postojanja Savez je jednim okom pratio dešavanja u Americi, a drugim ono što se dešava u otadžbini. Malo je poznato koliki je bio doprinos Srpskog narodnog saveza matici tokom teških vremena obojenih ratom. Pomoć nije izostala ni tokom Prvog svetskog rata, ali ni tokom ratnih dejstava devedesetih godina.

"Kad god je trebalo Srpski narodni savez u SAD je bio tu da okupi narod i da pomogne svom narodu u Srbiji i Americi. Savez je odigrao značajnu ulogu tokom Prvog svetskog rata kada je na inicijativu Mihajla Pupina okupio oko 18.000 dobrovoljaca koji su otišli u Srbiju, a da pritom veliki broj njih pre toga nikada nije ni bio u Srbiji jer su se rodili u Americi. Savez je značajnu ulogu odigrao i tokom Drugog svetskog rata kada je donirao kupovinu jednog bombardera koji je poklonjen američkoj vojsci s ciljem da se brani narod u Srbiji od okupatora. Bombarder je dobio ime ’Američki Srbin’. Takođe, tokom ratnih dejstava devedesetih godina Savez je učestvovao u humanitarnoj pomoći tokom koje su poslati lekovi u vrednosti od 180 miliona dolara. Tu je i njegovo učestvovanje u izgradnji kupole na Hramu Svetog Save. Kada se kupola spuštala na Hram, hor iz Pitsburga bio je u njemu i pevao Himnu Svetom Savi. Želim da kažem da je Srpski narodni savez u SAD, iako je sve vreme prisutan u Americi, veoma važan i za narod u Srbiji. Ideja filma je da se pokaže da smo svi mi jedno telo bez obzira na to gde se nalazi naš narod i da to ne treba da zaboravimo", podvlači Mirković.

Zahvaljujući ovom dobrotvornom društvu, 1906. godine osnovane su najstarije novine u Americi – "Američki srbobran" – koje izlaze i dan-danas. Posredstvom raznih sportskih turnira i drugih događaja Savez godinama okuplja Srbe širom Amerike. Na ovakvim okupljanjima započeta su mnoga prijateljstva, kumstva, ali i veze koje su prerastale u brak.

U dokumentarnom filmu koji je rađen u produkciji "Optimistik filma" reditelja Željka Mirkovića, koji pored Miloša Rastovića potpisuje i scenario, pojaviće se više od 20 aktera koji su svojim radom povezani sa Srpskim narodnim savezom.

Film je sniman u Pitsburgu, Klivlendu, Vašingtonu i drugim mestima u SAD. Premijera se očekuje u martu 2023. godine u Pitsburgu, a potom u Beogradu, posle čega će film krenuti u distribuciju širom SAD i Srbije.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Još jedna nagrada za dokumentarni film Željka Mirkovića
film

"Vojničke ljubavi"

18.07.2022. 16:10

Još jedna nagrada za dokumentarni film Željka Mirkovića

Dokumentarni film "Vojničke ljubavi zauvek", reditelja Željka Mirkovića, rađen u produkciji VFC Zastava Film i Optimistic film, osvojio je nagradu za Najbolju režiju završenom Film Festivalu u Napulju, Naples film Award, u Italji.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
14°C
27.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve