Scena
04.11.2024. 21:25
R.E.

Aktuelno

Netfliks efekat: TRI NASLOVA koja su pokrenula BURU!

TV, Televizija, Striming platforma, Daljinski
Izvor: Shutterstock

Kada se 1774. godine pojavila čuvena Geteova novela “Jadi mladog Vertera“, svet je verovatno prvi put uvideo snagu koju jedno delo može da ima na društvo.

Priča o mladom čoveku koji zbog neuzvraćene ljubavi izvršava samoubistvo pokrenula je pravu lavinu.

Knjiga je postala izuzetno popularna, a mladići su se poistovećivali sa glavnim junakom. Oponašajući način oblačenja, koji je specifično opisan u noveli, pokrenuli su pravu groznicu koja je i dobila ime po ovom junaku – Verterova groznica. Međutim, način oblačenja mladića širom Evrope bio je najmanji problem.

U periodu od nekoliko godina od kada je knjiga izdata, zabeležen je nagli porast samoubistava. Uticaj koji se pretvorio u pravu groznicu zbog jednog književnog dela danas je poznat kao Verterov efekat. Ova pojava prepoznata je kao vrsta imitativnog ponašanja, gde pojedinci sa emocionalnim problemima ili sklonostima ka depresiji nalaze inspiraciju ili opravdanje u javnim prikazima samoubilačkih činova.

Ako je ovako snažan uticaj imalo jedno književno delo u 18. veku, bez televizije i masovnih medija, kakvu snagu danas ima pre svega popularna kultura i da li je taj uticaj uvek negativan?

Kada god govorimo o nekim ostvarenjima koja izazivaju burnu reakciju, rasprave i neretko promene u društvu, nekako uvek iza toga stoji “Netfliks“.

Ova striming platforma nesumnjivo ume da prepozna temu i momenat pa je verovatno zato, i pored pada kvaliteta, i dalje najdominantnija platforma na tržištu. Obično je u pitanju jedan hit godišnje, koji obrađuje neku dobro poznatu priču o serijskom ubici ili o nekom događaju sa specifičnom i eksplicitnom problematikom.

Međutim, od početka septembra do danas, “Netfliks“ je plasirao tri naslova koja su možda više nego ikad pokrenula društvenu reakciju. U pitanju je igrana serija “Monsters“ koja se u prvoj sezoni bavila Dahmerom, a sada poznatom braćom Menendez, i dokumentarni film takođe o istoj temi ‒ zahvaljujući popularnosti serije. Treći naslov je dokumentarna serija o slučaju “Zodijak“.

U avgustu 1989. godine, braća Menendez ubili su svoje roditelje, pucajući u njih 13 puta u porodičnom domu u Beverli Hilsu. U početku su negirali zločin, tvrdeći da su ih pronašli mrtve, ali kasnije su priznali odgovornost, objašnjavajući svoje postupke godinama zlostavljanja koje su, kako su tvrdili, trpeli od roditelja, posebno od oca. Njihove tvrdnje izazvale su podeljena mišljenja ‒ neki su ih smatrali hladnokrvnim ubicama željnim nasledstva, dok su drugi ukazivali na moguće olakšavajuće okolnosti zbog zlostavljanja.

Serija “Monsters: The Lyle and Erik Menendez Story“ objavljena je u septembru i pored događaja, koji je sam po sebi intrigantan, serija je urađena na visokom nivou.

Iako je sama priča teška i eksplicitna, uspešno su izbegnute scene zlostavljanja, koje su glavna tema priče. Eksplicitnost je prisutna samo u dijalozima, kroz ispovest glavnih junaka.

Ono što je posebno karakteristično za ovaj projekat jeste distanca koju su autori zauzeli. Profilišući likove autentično, skicirajući priču objektivno, iz oba ugla, autori ostavljaju publici da odluči o krivici braće Menendez. Baš onako kako to “Netfliks“ najbolje zna – dati domaći zadatak publici.

Kao što je sam slučaj izazvao podelu javnosti devedesetih godina, tako je ova serija danas tu podeljenost oživela. Rasprave su toliko intenzivne, da je “Netfliks“ plasirao i dokumentarni film o istom događaju, kako bi rasvetlio dodatne elemente ovog slučaja.

Na društvenim mrežama pokrenute su grupe podrške i osude. A usled te galame i novih dokaza, prošle nedelje, okružni tužilac Los Anđelesa Džordž Gaskon preporučio je da braći bude izrečena nova kazna od 50 godina do doživotnog zatvora.

Pošto su imali manje od 26 godina u vreme zločina, bili bi odmah kvalifikovani za uslovni otpust. Dok se čeka konačna odluka suda, popularnost serije ne jenjava, a moralne rasprave su sve žustrije.

Uticaj popularne kulture u ovom slučaju će, između ostalih razloga, možda dovesti do promene sudske odluke. A zahvaljujući čuvenom filmu Davida Finčera “Zodijak“, otkriveni su novi dokazi i saznanja.

“Netfliksova“ dokumentarna serija “This is Zodiac Speaking“ podseća na slučaj poznatog serijskog ubice, ali i prikazuje grupu ljudi koji su podstaknuti filmom iz 2007. prijavili svoja saznanja o glavnom osumnjičenom.

O ovom slučaju napisana je knjiga, snimljen film, a sada i najnovija dokumentarna serija. Svako od ovih ostvarenja dodatno je osvetlilo slučaj i pomoglo u istrazi, a svako delo inspirisalo je nastanak sledećeg.

Uticaj popularne kulture na ovaj slučaj je pozitivan i možda bi, da nije bilo ovih ostvarenja, davno pao u zaborav. Danas, posle 56 godina, slučaj je najbliži zatvaranju.

Obe serije, o braći Menendez i o Zodijaku, izazvale su veliki odjek u javnosti. Odjek je u ovom slučaju podstaknuo konkretne promene i pre svega postavio pitanja. Za razliku od Vertera, “Netfliksov“ efekat ne stvara imitatore, već galamu, a iz te galame katkad se desi nešto pozitivno.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
light rain
12°C
16.03.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve