Očekivano?
Dodeljena Nobelova nagrada za mir, pogađate kome?
Ales Bialiatski - Beloruskinja, borac za ljudska prava, zatim Memorijal - ruska organizacija za ljudska prava, kao i Centar za građanske slobode - ukrajinska organizacija za ljudska prava, dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za mir.
Nagrada za mir, jedan od šest Nobelovih nagrada koje se dodečjuju svake godine, a koje je ustanovio švedski hemičar Alfred Nobel 1895, smatra najopsežnijom jer se dodeljuje osobama, organizacijama, pokretima za koje se smatra da su svojim delovanjem doneli najveću korist čovečanstvu.
Tokom ove sedmice saznali smo dobitnike Nobela za fiziku, hemiju, medicinu i književnost.
Ko će dobiti priznanje za ekonomiju saznaćemo u ponedeljak 10. oktobra.
Nagrada za mir dodeljuje se u Oslu za razliku od ostalih Nobelovih nagrada koje se dodeljuju u Stokholmu, a tradicionalno se uručuje 10. decembra na dan smrti osnivača nagrade, švedskog naučnika i industrijalca Alfreda Nobela (1833-1896), pronalazača dinamita.
Ko su ovogodišnji dobitnici nagrade za mir?
Aleš Beljacki (60) je istaknuti beloruski aktivista za ljudska prava, koji se trenutno nalazi u zatvoru bez suđenja.
Beljacki je osnivač državnog Centra za ljudska prava Vesna (Proleće), koji je osnovan 1996. godine kao odgovor na brutalno gušenje uličnih protesta od strane beloruskog autoritarnog lidera Aleksandra Lukašenka.
"Posvetio je svoj život promovisanju demokratije i mirnog razvoja u svojoj matičnoj državi", saopštio je komitet za Nobelovu nagradu, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).
Nobelovac je prvi put uhapšen 2011. i bio u zatvoru do 2014. godine zbog optužbi za utaju poreza, koje je negirao.
Ponovo je priveden 2020. godine nakon masovnih protesta zbog, kako tvrdi opozicija, nameštenih izbora u Belorusiji zahvaljujući kojima je Lukašenko ostao na vlasti.
Ukrajinski centar za civilne slobode je jedna od vodećih ukrajinskih organizacija za ljudska prava koja je osnovana 2007. godine kada su predstavnici organizacija bivših zemalja SSSR-a odlučili da formiraju prekogranični centar za podršku u Kijevu.
Od početka rata u Ukrajini, Centar radi na identifikaciji i dokumentovanju ruskih ratnih zločina protiv ukrajinskih civila.
Ruska organizacija za ljudska prava "Memorijal" zatvorena je ranije ove godine. Ta organizacija je više od 30 godina radila na razotkrivanju priča miliona nevinih ljudi koji su pogubljeni, zarobljeni ili procesuirani tokom sovjetske ere.
Pre osam godina ta organizacija je u Rusiji stavljena na listu "stranih agenata", za koje vlada tvrdi da su finansirani iz stranih država. Grupa je zatvorena jer nije svoje objave na društvenim mrežama obeležila oznakom "strani agenti", što je zakonska obaveza.
U decembru 2021. Vrhovni sud je naredio da se ova organizacija i svi njeni regionalni ogranci zatvore zbog kršenja zakona iz 2012. Dok je sudija čitao odluku, čuli su se povici "sramota".