Tužna godišnjica
Jedna od najvećih nenuklearnih eksplozija u istoriji (FOTO)
Stotine Libanaca su obeležile treću godišnjicu razorne eksplozije u luci u Bejrutu, optužujući političare da ometaju istragu te tragedije.
Jedna od najvećih nenuklearnih eksplozija u istoriji razorila je 4. avgusta 2020. godine čitave kvartove u glavnom gradu Libana. Poginulo je više od 220 ljudi, a ranjeno preko 6.500.
Eksploziju je izazvao požar u skladištu u kojem je godinama stajalo gotovo 3.000 tona lako zapaljivog amonijum nitrata. Najviši libanski zvaničnici su bili upozoreni na opasnost, ali se nisu obazirali.
Na poziv ožalošćenih porodica, koje su se tri godine neumorno borile za pravdu, demonstranti su marširali do luke gde su odali poštu žrtvama minutom ćutanja tačno u 18.07 , kada se po lokalnom vremenu dogodila eksplozija.
"Nećemo zaboraviti krv žrtava", uzvikivali su demonstranti.
Neki među njima su bili odeveni u crno i mahali velikom libanskom zastavom umrljanom crvenom bojom, na kojoj su bile fotografije žrtava.
Kolonu je predvodio vatrogasni kamion na kojem su takođe bile slike deset vatrogasaca poginulih dok su pokušavali da ugase požar.
Jedna od advokata porodica žrtava, koja je izgubila brata u eksploziji, u govoru okupljenima je upozorila da istragu eksplozije ometaju politički moćnici i neke sudije.
Rođaci ubijenih su pozivali na "nezavisnu i nepristrasnu istragu u okviru UN", što libanske vlasti odbacuju.
Otac koji je izgubio trogodišnju ćerku u eksploziji najavio je da će se pravda tražiti do poslednjeg daha.
Prvi sudija zadužen za istragu morao je da se povuče posle podizanja optužnice protiv bivšeg premijera Hasana Diaba i tri ministra.
Njegov naslednik Tarek Bitar je kritikovao političare, ali je parlament odbio da ukine imunitet optuženih poslanika, a ministarstvo unutrašnjih poslova se usprotivilo ispitivanju visokih oficira i bezbednosne snage su odbile da izdaju poternice.
On je bio primoran da suspenduje istragu na 13 meseci, jer su ga tužile desetine političara i bio je pod jakim pritiskom. U januaru se vratio na posao na opšte iznenađenje.
Njega je potom tužio javni tužilac za neposlušnost pošto je prvi put u istoriji Libana podigao optužnice protiv nekoliko visoko rangiranih ličnosti. Tužilac je takođe naredio da se oslobodi 17 ljudi bez suđenja.
Mada sudija Bitar nije ušao u sud mesecima, istraga se nastavlja i on je odlučan da podigne optužnicu.
Predsednik Francuske Emanuel Makron koji je doputovao u Bejrut dan posle eksplozije je povodom godišnjice te tragedije nastojao da uveri Libance, čija je zemlja usred ekonomskog i političkog haosa, u svoju podrušku.
On je objavio na Tviteru da mogu računati na Francusku, na solidarnost i prijateljstvo te zemlje.
Stejt department SAD je ocenio da je neprihvatljivo što nema napretka u istrazi i naglasio potrebu za reformom sudstva.
U četvrtak je 300 nevladinih organizacija uključujući Amnesti internešenel i Hjuman rajts voč, s porodicama žrtava, ponovo pozvalo da se osnuje medjunarodna komisija za istragu.