Svet
01.10.2024. 20:05
Marko R. Petrović

Azija

Indija nišani Kinu i Pakistan

1
Izvor: EPA / DIVYAKANT SOLANKI

Druga indijska podmornica sposobna da nosi nuklearne balističke rakete ušla je prošlog meseca u sastav flote, što će, kako je saopšteno iz vlade, ojačati njenu sposobnost “nuklearnog odvraćanja“, dok iz Nju Delhija pomno prate šta rade njihovi susedi sa obe strane – Kina i Pakistan.

Indija je, ipak, u određenom zaostatku, makar kada je reč o Kini. Jer kineska Narodnooslobodilačka armija jača kako flotu tako i kopnene i vazduhoplovne snage, dok istovremeno tinjaju tenzije duž granice dve države.

Nuklearna podmornica “INS Arigat“ – što znači “Uništitelj neprijatelja“ na sanskritu ‒ pomoći će u “uspostavljanju strateškog balansa“ u regionu, rekao je krajem avgusta ministar odbrane Radžnat Sing tokom ceremonije primopredaje podmornice u pomorskoj bazi Visakapatnam u Bengalskom zalivu, u kojoj je i sedište indijske Istočne pomorske komande.

A taj balans je trenutno narušen u korist Kine, koja ima najveću flotu na svetu po broju plovila, a među kojima je i šest nuklearnih podmornica klase “Jin“, sposobnih da nose balističke rakete, koje po vatrenoj moći nadjačavaju dve indijske podmornice – “Arigat“ i “Arihant“.

Kineske podmornice mogu da nose po 12 balističkih raketa dometa ne manjeg od 8000 kilometara. A svaka raketa, prema podacima Missile Defense Advocacy Alliance, neprofitne organizacije koja promoviše razvoj i raspoređivanje protivraketne odbrane za Sjedinjene Države i njihove saveznike, može da nosi više nuklearnih bojevih glava.

S druge strane, podmornice “Arigat“ i “Arihant“, dužine 112 metara i deplasmana 6000 tona, prema analizi agencije Janes, nose “K-15 Sagarika“ balističke rakete, koje se lansiraju iz četiri vertikalne lansirne cevi. Ali domet ovih raketa je svega oko 750 kilometara, što ograničava broj meta koje je moguće pogoditi iz Indijskog okeana.

“’INS Arihant’ jedva da može da dosegne kineske ciljeve duž istočne kinesko-indijske granice iz obalnih voda severnog Bengalskog zaliva, a koji je, opet, opasno plitak za podmornicu“, rekao je analitičar Karl Šuster, bivši direktor operacija u SAD, u Zajedničkom obaveštajnom centru Pacifičke komande.

Granica Indije i Kine, poznata kao “linija stvarne kontrole“, dugo je kritična tačka u odnosima između dve zemlje. U dva navrata, 2020. i 2022. godine, došlo je čak i do sukoba u oblasti Aksai Čin, kada je u borbama prsa u prsa poginulo najmanje 20 indijskih i četiri kineska vojnika.

Pa, ipak, indijska vlada je vrlo škrta kada je reč o tome kolike su sposobnosti podmornice “Arigat“, i samo ističu kako je “tehnološka unapređenja primenjena na ovoj podmornici čine znatno naprednijom od njene prethodnice“, koja je u službu uvedena pre osam godina.

Indija čak nije objavila ni fotografiju podmornice “Arigat“ prilikom uvođenja u sastav mornarice.

Pomorski analitičari ocenjuju kako je Indija sasvim sigurno na putu da razvije podmorske snage nuklearnog odvraćanja koje će, iako možda neće biti tako velike kao kineske, imati dovoljno snage za “drugi udar“, koji bi trebalo da odvrati Peking od neprijateljskih akcija protiv nje.

Indija sada ima novije, veće podmornice sa raketama većeg dometa – prema nekim analitičarima, čak i do 6000 kilometara – što im dozvoljava da gađaju ciljeve bilo gde u Kini.

1
Izvor: EPA / JAGADEESH NV

“Iako je indijski pomorski nuklearni arsenal i dalje u, da tako kažemo, povoju, oni očigledno imaju ambicije da uspostave sofisticirane pomorske nuklearne snage čije će jezgro da čine podmornice sa balističkim projektilima“, rekao je Met Korda, pomoćnik direktora Projekta za nuklearne informacije u tink-tenk organizaciji “Federacija američkih naučnika“.

“Ove podmornice čine ključni deo indijskih širih napora da uspostave jake snage za uzvratni nuklearni udar, koji bi omogućio Indiji da drži na nišanu ciljeve i u Kini i u Pakistanu, naročito ako bi napravila i treću i četvrtu podmornicu, koje bi imale više lansirnih cevi raketa većeg dometa“, rekao je Korda za CNN.

Međutim, ako se na osnovu prošlosti može predvideti budućnost, do pojave sledeće indijske nuklearne podmornice moglo bi da prođe dosta vremena. “Arigat“ je porinut pre gotovo sedam godina, a ako vreme od porinuća do predaje na upotrebu primenimo na sledeću indijsku nuklearnu podmornicu, ona se neće naći u službi pre 2030. godine.

Pa, ipak, druga podmornica s balističkim raketama i te kako utiče na indijsku vojnu i pomorsku psihu, kaže Tom Šugart iz Centra za novu američku bezbednost i nekadašnji kapetan podmornice u američkoj mornarici.

“To je tačka koja označava da ste velika sila“, kaže Šugart, ističući da svih pet stalnih članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija – SAD, Rusija, Kina, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska – imaju podmornice sposobne da nose balističke nuklearne rakete (SSBN).

Manje SSBN flote, poput britanske i francuske, imaju po četiri podmornice svaka, što je, prema Šugartovim rečima, najmanji broj potreban kako bi bar jedna uvek bila na moru.

Nuklearne podmornice su kompleksne mašine. Ukoliko dođe do nekog kvara ili ako je u pitanju samo redovno održavanje, radovi mogu da potraju i mesec dana, pa čak i duže.

Na primer, američka podmornica klase “Ohajo“, prema podacima Pacifičke flote, na svakih 77 dana provedenih na moru 35 dana provede u luci na održavanju.

Prema dokumentima američke mornarice, remont i punjenje nuklearnog reaktora gorivom može da traje i do 27 meseci.

“Ako ima više od jedne podmornice, veće su šanse da će Indija moći da ima jednu od njih na moru, sa mogućnošću da preživi“, kaže Šugart.

“Ali da bi jednu imala sve vreme na moru, verovatno će im biti potrebno više podmornica od postojeće dve“, dodaje Šugart.

Još i pre nego što je ušla u upotrebu, podmornica “Arigat“ privukla je pažnju Kine, a nacionalni indijski tabloid “Global tajms“ citirao je neimenovanog kineskog zvaničnika koji je rekao da Indija “ne bi trebalo da vežba mišiće“.

“Nuklearno oružje trebalo bi da bude upotrebljeno za očuvanje mira i stabilnosti, a ne za pokazivanje mišića i nuklearno ucenjivanje“, navodi se u izveštaju “Global tajmsa“.

Atomski s juga

Nuklearne snage

Severna Koreja EPA 17. 9. 2024.

Nuklearne snage

17.09.2024. 18:00

Atomski s juga

Drugi analitičari pak kažu kako Nju Delhi samo odgovara na pojačani pritisak Pekinga, koji sada već ima najjaču flotu na svetu po broju plovila.

“Kinesku intenzivnu izgradnju mornarice i raspoređivanje redovnih patrola za nuklearno odvraćanje u vidu podmornica klase ’Jin’ druge zemlje regiona, među kojima je i Indija, doživljavaju kao pretnju“, kaže Kandlikar Venkateš, analitičar u kompaniji “GlobalData“.

“Raspoređivanjem podmornica klase ’Arihant’ Indija će donekle da parira Kini“, kaže on, najavljujući da će u narednih deset godina Indija u podmornički program uložiti 31,6 milijardi dolara.

Navodno je razvoj većih podmornica sa raketama većeg dometa već u toku, a prema nekim najavama te rakete mogle bi da imaju domet i do 12.000 kilometara, kaže Venkateš.

Ali, prema rečima Abridžita Singa iz Fondacije za osmatranje i istraživanje iz Mumbaja, Indija svojim razvojem podmorničkog programa ne cilja samo Kinu.

“Pravi podsticaj za indijsku ekspanziju snaga za drugi udar je, u stvari, značajan rast pakistanske i kineske mornarice u Indijskom okeanu“, napisao je Sing u tekstu za “Hindustan tajms“, dodajući da je Islamabad u procesu nabavke osam napadnih podmornica klase “Type 039B“ od Kine, kako bi modernizovao svoju flotu.

“Pakistan nastavlja da smanjuje razliku koja postoji u pomorskim snagama Indije i Pakistana“, napisao je Sing.

Indija i Pakistan su dugo bili u sukobu oko regiona Kašmir, za koji obe zemlje tvrde da im pripada u celini. De fakto granica koja se zove linija kontrole deli ovu pokrajinu između Nju Delhija i Islamabada. Spor je doveo do tri rata između dve države.

Kina ostaje jedan od najvažnijih saveznika Pakistana na međunarodnoj sceni, kao i glavni investitor u ovoj zemlji.

Korda, iz “Federacije američkih naučnika“, kaže da ne izazivaju same podmornice zabrinutost kod njega, već projektili sa više bojevih glava koje one nose.

Ista tehnologija poznata kao Multiple Independently targetable Reentry Vehicles (MIRV) može se primeniti na rakete bazirane na kopnu, što takođe može da deluje destabilišuće, kaže Korda.

“I Indija i Pakistan i Kina razvijaju rakete koje mogu da nose više bojevih glava“, dodaje on.

Indija je “na sva zvona“ u aprilu objavila kako je postala deo “kluba MIRV“, u kojem su još i SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Rusija i Kina, nakon što je uspešno testirala interkontinentalnu balističku raketu “Agni-V“ koju je sama razvila.

Pakistan takođe tvrdi da raspolaže MIRV tehnologijom, ali eksperti kažu da te tvrdnje nije bilo moguće verifikovati.

Pa, ipak, potencijalni protivnici treba da pretpostave da su takve tvrdnje tačne, kako ne bi bili uhvaćeni nespremni u slučaju stvarnog sukoba.

“Ovi sistemi idealni su kao oružje za prvi napad, ali su isto tako verovatno i oružje koje bi se prvo našlo na nišanu u slučaju da suprotna strana prva napadne“, kaže Korda.

“Kao rezultat svega toga, njihovo raspoređivanje širom regiona će verovatno ’prebaciti’ kolektivnu trku u naoružanju u veću brzinu jer zemlje nastoje da izgrade raketnu odbranu i opcije konvencionalnih udara koje im mogu suprotstaviti.“

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
21°C
18.04.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve