Svet
19.03.2024. 21:05
Boško Vukčević

Vojna vežba

Pomorske igre u Omanskom zalivu

1
Izvor: Shutterstock

Kina, Rusija i Iran održale su zajedničku vojnu vežbu pomorskih snaga u vodama Omanskog zaliva u Indijskom okeanu.

Cilj vežbe je, kako je saopšteno iz kineskog Ministarstva odbrane, "zajednička zaštita regionalne pomorske bezbednosti."

Ova vežba izvedena je "prema godišnjem planu i konsenzusu svih strana".

"Kina je na vežbu poslala ’Urumći’, raketnu fregatu ’Linji’ i brod za snabdevanje ’Dongpinghu’, u cilju zajedničkog održavanja regionalne pomorske bezbednosti", istaknuto je u saopštenju kineskog Ministarstva odbrane.

Ovo je, inače, peta zajednička vežba ove tri države u poslednjih nekoliko godina, a druga u kojoj je u Indijskom okeanu učestvovala Kina od izbijanja rata u Gazi nakon iznenadnog napada militanata Hamasa na Izrael 7. oktobra.

 

Putin najavio posetu Kini

Sastanak sa Si Đinpingom

1

Sastanak sa Si Đinpingom

19.03.2024. 12:47

Putin najavio posetu Kini

Kina je, naime, u novembru u Arapskom moru učestvovala u zajedničkoj vežbi sa Pakistanom u kojoj je učestvovao raketni razarač "Zibo". Kineski nacionalistički tabloid „Global tajms“ objavio je tada da je to "najveća vežba do sada" koja je održana između dve zemlje.

Interesantno je da se ova vojna vežba koja je trajala od 11. do 15. marta poklopila sa pojačanim tenzijama u regionu, ratom koji bukti u Gazi već šesti mesec i sve učestalijim napadima jemenskih Huta na brodove u Crvenom moru.

Kina, koja ima raspoređene ratne brodove u pomorskoj bazi u Džibutiju u blizini Crvenog mora, nije zvanično osudila napade Huta, ali je, kako je preneo "Rojters", Peking pozvao Teheran da obuzda napade Huta. Kina je, takođe, u januaru bila uzdržana pri izglasavanju rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o ovom sukobu.

Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da je fokus vežbi, koje uključuju ratne brodove i avijaciju, bio na zaštiti "pomorske ekonomske aktivnosti".

Ruski državni mediji preneli su da je grupa brodova ruske Pacifičke flote, predvođena krstaricom "Varjag" klase "Slava" (krstaricu "Moskva" istog tipa potopile su ukrajinske snage u Crnom moru) i razaračem "Maršal Šapošnjikov" klase "Udaloj", stigla u ponedeljak 11. marta u iransku luku Čabahar, kao i da će u vežbi kao posmatrači učestvovati predstavnici mornarica Azerbejdžana, Indije, Kazahstana, Omana, Pakistana i Južna  Afrike.

"Ruski brodovi učestvovaće u zajedničkoj pomorskoj vežbi ’Pomorski bezbednosni pojas – 2024’. U njoj će učestvovati i brodovi, čamci i mornarička avijacija Irana i Kine. Predstavnici ratnih mornarica Pakistana, Kazahstana, Azerbejdžana, Omana, Indije i Južne Afrike biće posmatrači", saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.

Iranski državni mediji izvestili su da je cilj vežbe, između ostalog, jačanje "bezbednosti međunarodne pomorske trgovine, borba protiv piraterije i pomorskog terorizma".

Prema nekim informacijama zajedno sa kineskom i ruskom flotom u vežbi je učestvovalo više od 10 brodova iranske mornarice i tri helikoptera.

Inače, tripartitna pomorska vežba održana je godinu dana nakon prethodnog "Pomorskog sigurnosnog pojasa – 2023", kada su u petodnevnoj vežbi Kine, Rusije i Irana u Arapskom moru učestvovali razarač kineske Južnomorske flote "Naning", iranska laka fregata "Jamaran" i ruska fregata "Admiral Gorškov".

Vežba je prošle godine uključivala suzbijanje vatrene moći i preciznost udara, kao i obuku protiv terorizma i piraterije, uključujući simuliranu misiju spasavanja otetog trgovačkog broda.

Ovogodišnja vežba odvijala se u malo drugačijim okolnostima i pošto je pomorska koalicija predvođena Sjedinjenim Državama u Crvenom moru od decembra 2023. godine otpočela dejstva po položajima Huta u Jemenu kao odgovor na njihovo bombardovanje i napade dronovima i na brodove koji ovim plovnim putem idu ka Sueckom kanalu.

Takođe, zajednička pomorska vežba Kine, Rusije i Irana sprovedena je istovremeno kad i vojna vežba 13 članica NATO-a sa 20.000 vojnika na severu nove članice Alijanse Švedske u kojoj učestvuju i njeni susedi Finska i Norveška i koja je deo širih vežbi pod nazivom "Stedfast defender 24", najveće u poslednjih nekoliko decenija za alijansu koju predvode SAD i u kojoj, tokom nekoliko meseci, učestvuje oko 90.000 vojnika.

IZ NATO-a su saopštili da je namera i svrha vežbe "da se demonstrira sposobnost alijanse da brani svaki pedalj svoje teritorije" – što se naširoko smatra signalom Rusiji da će u slučaju napada na Baltičke zemlje Letoniju, Litvaniju i Estoniju, za koji mnogi smatraju da je neizbežan, biti suočena sa žestokim odgovorom.

U izveštaju iranske državne televizije prenete su reči portparola ove vežbe, iranskog admirala Mustafe Tajadinija, koji je rekao da je vežba održana na površini od 17.000 kvadratnih kilometara (6.600 kvadratnih milja).

Tajadini je dodao da je vežba tri zemlje, njihova četvrta od 2019. godine, takođe imala za cilj da poboljša trgovinu, suprotstavi se "pirateriji i terorizmu, pruži podršku humanitarnim aktivnostima i poboljša razmenu informacija u oblasti spasavanja".

Iran je pojačao vojnu saradnju sa Pekingom i Moskvom kao odgovor na regionalne tenzije sa Sjedinjenim Državama, pored ostalog i zbog isporuke vojnih dronova Rusiji koje sada Moskva koristi u ratu protiv Ukrajine.

Inače, ovaj plovni put je od izuzetnog značaja jer petina ukupne nafte kojom se trguje prolazi kroz Ormuski moreuz, usko grlo Persijskog zaliva.

"Zajedničke vežbe doprinose jačanju razmene i saradnje između kineske, iranske i ruske mornarice, a dodatno su pokazale volju i sposobnost naše tri zemlje da zajednički čuvaju pomorsku bezbednosti ali i aktivno učestvuju u izgradnji pomorske zajednice sa zajedničkom budućnošću", rekao je Liang Dong, član 45. prateće operativne grupe kineske mornarice.

Žuo Hua, stručnjak za međunarodne odnose sa Fakulteta za međunarodne odnose i diplomatiju Pekinškog univerziteta za inostrane studije, rekao je za „Global tajms“ da četvrto izdanje zajedničke pomorske vežbe Kine, Irana i Rusije pokazuje da je vežba postala redovna.

"Takve redovne vežbe mogu unaprediti tradicionalno prijateljstvo tri zemlje, povećati njihovu interoperabilnost na moru, podići pragmatičnu saradnju i zaštititi bezbednost plovidbe na važnim međunarodnim morskim putevima u regionu", istakao je Žuo.

On je dodao da učešće šest zemalja kao posmatrača signalizira njihovo priznanje vežbe, jer se ona fokusira na zajedničke napore za mir i stabilnost uz visoku multilateralnu inkluzivnost i ne ukazuje na tradicionalnu vojnu konfrontaciju.

"Očekuje se da će zajednička vežba ’Sigurnosni pojas’ dobiti više priznanja i pozitivnih odgovora u međunarodnoj zajednici, a u budućnosti bi se moglo pridružiti i više učesnika", naglasio je Žuo.

Zapadni mediji, uključujući "Glas Amerike", povezali su trilateralnu vežbu sa trenutnim tenzijama u Crvenom moru i palestinsko-izraelskim sukobom, navodeći da su neki američki zvaničnici ranije izrazili zabrinutost zbog rastućih vojnih veza između tri zemlje.

Kineski vojni stručnjak koji je želeo da ostane anoniman ocenio je da su izveštaji zapadnih medija neprofesionalni. On je za "Global tajms" rekao da su Kina, Iran i Rusija počele redovno da održavaju zajedničke vežbe u regionu mnogo pre trenutnih tenzija na Bliskom istoku, kao i da su Omanski zaliv i čitavo arapsko poluostrvo dosta udaljeni od Gaze i Crvenog mora.

"Omanski zaliv jeste još jedna važna međunarodna pomorska saobraćajnica kojoj je potreban mir i stabilnost, a trilateralna vežba to obezbeđuje", rekao je ovaj ekspert.

Džang Junse, drugi kineski vojni stručnjak, takođe je za "Global tajms" istakao da zajednička vežba Kine, Irana i Rusije ne cilja nijednu drugu zemlju, niti je povezana sa regionalnom situacijom.

"SAD bi trebalo da razmišljaju o sebi, jer su vojne vežbe SAD-a sa njihovim saveznicima često povezane sa geopolitikom, od kojih su mnoge održane u azijsko-pacifičkom regionu bile usmerene protiv Kine", podvukao je Džang.

Vojni analitičar Aleksandar Radić za "Ekspres" kaže da postoji razvijena vojna saradnja između ove tri države, ali da ne postoji čvrst savez.

Prema njegovim rečima to nije prepreka antiglobalistima i protivnicima pre svega politike Sjedinjenih Američkih Država da ovakve vežbe i saradnju pomenutih država vide kao alternative politici koju vode SAD.

"Naravno, ovakve stvari često se neosnovano uzdižu na politički nivo. Pre svega jer postoji uvreženo mišljenje kod velikog broja ljudi da ODKB, BRIKS ili neke druge slične organizacija nude alternativu Zapadu i organizacijama poput NATO-a", objašnjava Radić.

On, međutim, dodaje da su NATO ili EU, za razliku od gore pomenutih, organizacije koje imaju solidno unutrašnje uređenje i jasna pravila delovanja.

Radić objašnjava i da je saradnja između Rusije, Kine i Irana, pre svega, pragmatična.

"Čak su neke od ovih članica imale konfliktnu prošlost", kaže Radić.

Dodaje da je ova saradnja zasnovana na principu "koliko kome odgovara".

Navodi primer da Kina, na primer, nije pružila Rusiji pomoć u oružju za rat u Ukrajini, iako nikad nije osudila Rusiju za agresiju na ovu zemlju.

"Sa druge strane Iran u Rusiju šalje znatne količine oružja, pre svega dronova", ističe Radić.

Naglašava i da je Kina u domenu komercijalnog poslovanja pokazala sklonost i ka Rusiji i ka Ukrajini i da se kretala u tradicionalno korektnim okvirima.

"Sa druge strane, Rusija i Iran zajednički su nastupali u Siriji. Iako su uglavnom zastupali svako svoje interese, bilo je i onih koji su zajednički, poput podrške Asadu (Bašar el Asad, predsednik Sirije) da ostane na vlasti", ističe Radić.

On podseća da su osim toga, Iran i Rusija ostvarile značajnu vojno-tehničku saradnju i da je Iran Rusiji dao dronove, a da će u zamenu dobiti avione "Suhoj Su-35".

2Kina je, na primer, kupila licence za proizvodnju 2Su-27" koji u njihovoj proizvodnji nosi drugu oznaku. Kada je htela da kupi i licence za "Su-35", uslov je bio da mora da uzme minimum 48 aviona onog tipa, da bi na kraju ta brojka pala na svega 24 aviona, a Kina je nastavila da na osnovu tih, pravi svoju verziju aviona", kaže Radić.

Sagovornik "Ekspresa" ističe i da su odnosi između Rusije i Kine sve osim idiličnih.

"Ove dve države ujedno su i konkurentske, ali i potrebne jedna drugoj, što pruža sliku savezničkih odnosa. Pitanje je, kada se gleda dugoročno, koliko taj savez ili partnerski odnos može da izdrži, jer se čini da je samo pitanje vremena kada će se on pokvariti", smatra Radić.

Pokušavajući da objasni način kineskog delovanja, njihov pragmatizam i pre svega komercijalni deo poslovanja, on navodi primer protivvazdušnog sistema "FK-3" koji je i Srbija nabavila.

"Rakete koje koriste ovaj sistem gotovo su identične onima sa ruskog ’S-300’ protivvazdušnog sistema", kaže Radić.

On naglašava da je Kina od Rusa nabavila sistem "S-300" koji joj je poslužio kao polazna tačka za pravljenje svog sistema "FK-3".

"U ruskoj stručnoj javnosti i u stručnoj literaturi bilo je žestokih kritika kada je Srbija od Kine kupila ovaj sistem", kaže Radić.

Objašnjava da to nije neobično jer je Kina bukvalno iskoristila rusku tehnologiju, prekopirala je njihova tehnološka i tehnička rešenja i sa iskopiranim gotovim proizvodom nastupila na tržištu čime je direktno ugrozila interese Rusije kada je komercijalni uspeh ovog sistema u pitanju.

"Rusija je izgubila deo kolača i direktno joj je zavučena ruka u džep. Umesto da oni zarađuju, veliki deo kolača odlazi u Kinu",  objašnjava Radić.

Kada je reč o mestu koje je odabrano za izvođenje ove vojne vežbe Radić kaže da ni to nije slučajno i tek nasumično odabrano.

"Kaže da sve tri države imaju interes i potrebu da pomorska bezbednost u ovim vodama bude zaštićena i ovaj plovni put obezbeđen“, naglašava Radić.

"Iranski strateški interes je snabdevanje energentima i izvoz nafte. Pošto su pod sankcijama, ovaj plovni put mora biti bezbedan i slobodan za plovidbu. Stoga se Iran predstavlja kao država na koju se mora računati u tom regionu", kaže Radić.

Dodaje da je slična situacija i sa Rusijom koja takođe pokazuje da se na njih mora računati.

"I Kina, jednostavno, štiti svoj kontrolni paket akcija kada je o ovom regionu reč", zaključio je Radić.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
19°C
04.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve