Svet
19.06.2025. 18:53
Beta

"Izuzetno opasan korak"

Moskva upozorila Vašington da se vojno ne meša u rat Izraela i Irana

1
Izvor: Beta/AP / Leo Correa

Rusija je upozorila Vašington da se bilo kakvom "vojnom intervencijom" ne meša u rat Izraela protiv Irana jer bi bilo "nepredvidivih negativnih posledica".

Dok predsednik SAD Donald Tramp (Trump) ne isključuje mogućnost ulaska SAD u taj rat, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova kazala je novinarima u Sankt Peterburgu:

"Želeli bismo da upozorimo Vašington da bi bilo kakva vojna intervencija u ovoj situaciji bila izuzetno opasan korak sa zaista nepredvidivim negativnim posledicama".
 

Tramp nije isključio mogućnost da SAD, saveznik Izraela, uđu u rat da bi onesposobile nuklearni program Irana koji tvrdi da ne želi da proizvede nuklearno oružje, ali zemlje Zapada i Izrael sumnjaju u to.

1
Izvor: Beta/AP / Oded Balilty

Rusija je nekada imala dobre odnose sa Izraelom koji su se pogoršali zbog ruske ofanzive na Ukrajinu i izraelskog rata protiv palestinskog pokreta Hamas u Pojasu Gaze.

Moskva se poslednjih godina značajno približila Teheranu i s njim u januaru potpisala Sveobuhvatni sporazum o strateškom partnerstvu za jačanje veza, posebno vojnih koji ipak ne uključuje pakt o međusobnoj odbrani.

Predsednik Rusije Vladimir Putin je izjavio da Teheran nije tražio vojnu pomoć Moskve u ratu s Izraelom.

Putin, koji je izgubio ključnog saveznika u regionu padom bivšeg predsednika Sirije Bašara el Asada s vlasti u decembru, odbio je da komentariše pretnje nekih izraelskih lidera vrhovnom vođi Irana, ajatolahu Alija Hamneiju.

Putin i njegov kineski kolega Si Đinping razgovarali su telefonom jedan sat, saopštio je danas Kremlj koji je osudio napade Izraela na Iran. Diplomatski savetnik Putina Jurij Ušakov je rekao novinarima da Moskva i Peking smatraju da se "rešenje trenutne situacije ne može postići silom, već isključivo političkim i diplomatskim sredstvima".

Kako je prenela Sinhua, Si je Putinu rekao da je prvi prioritet zalaganje za prekifd vatre između Izraela i Irana.

"Sila nije pravi način za rešavanje međunarodnih sporova", rekao je kineski predsednik koji je pozvao sve strane u sukobu, "posebno Izrael", da "što pre prekinu vatru kako bi izbegli ponovno zaoštravanje situacije, i da odlučno spreče širenje rata".
11
Izvor: Beta/AP / Vahid Salemi
 

Putin je ponovo ponudio da posreduje između Irana i Izraela, a "kineski lider se založio za takvo posredovanje, verujući da bi to moglo pomoći u smirivanju trenutne situacije", rekao je Ušakov.

Međutim, na taj predlog nedelju dana nisu odgovorili Izrael i Iran, a kritikovali su ga Evropska unija i predsednik Francuske Emanuel Makron (Emmanuel Macron), dok ga je Tramp u sredu glatko odbacio i preporučio Putinu da "posreduje sebi" i fokusira se na Ukrajinu pre no što posredovanje ponudi Bliskom istoku.

"Nije na Trampu da prihvati ili odbije", rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov i dodao da bi o tome trebalo da odluče države koje su "direktno uključene u sukob", ali one o tome ćute.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
clear sky
23°C
20.06.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve