"Ponos su ljudi"
Gej parada u Beogradu: Kad počnje, koja je trasa, ima li policije na ulicama... (FOTO)
Danas će u Beogradu biti održana Geja parada, kao kruna Nedelje ponosa koja je počela 2. septembra.
Okupljanje učesnika Prajda počinje u 16 časova, u parku Manjež, koji će šetnju započeti predvođeni muzikom iz kamiona i bubnjarima.
Grad je uveliko pod blokadom jakih policijskih snaga, a za saobraćaj su zatvorene Dečanska i okolne ulice, a neprohodni su i delovi Nemanjine, Kneza Miloša, Kralja Milana i Takovske.
Reporterka agencije Beta je kod zgrada Vlade i Skupštine Srbije videla više desetina policajaca s opremom za razbijanje demonstracija.
Veće prisustvo policije je i u Nušićevoj ulici, kao i na desetine vozila policije i pripadnika Žandarmerije.
Učesnici parade, koja ove godine ima slogan "Ponos su ljudi", kretaće se sledećom trasom:
- Park "Manjež"
- Nemanjina
- Kneza Miloša
- Kralja Milana
- Trga Nikole Pašića
- Narodna skupština
- Kneza Miloša
- Nemanjina
- Park "Manjež"
Ulazak na manifestaciju biće moguć na četiri punkta:
- Prizrenska ulica, kod hotela "Moskva"
- Raskrsnica Resavske i Birčaninove
- Raskrsnica Resavske i Mišarske
- Kralja Milana, kod hotela "Slavija"
Posle šetnje i povratka u park "Manjež", u 18 sati biće otvorena dva punkta za ulazak na koncert, od kojih se jedan nalazi na raskrsnici Resavske i Masarikove, a drugi na raskrsnici Nemanjina i Kralja Milutina.
Na punktovima će, pored pripadnika policije, kontrolu vršiti redarska služba, organizatori volonteri, koji će se, kako kažu iz "Beograd prajda", postarati da svako bezbedno pristupi šetnji i koncertima i dobije svoju narukvicu.
Ovogodišnja kuma Prajda je pevačica Zejna Murkić, a zahtevi učesnika su sledeći:
- Usvajanje Zakona o istopolnim zajednicama
- Brza i adekvatna reakcija državnih organa, ali i javna osuda predstavnika vlasti na govor mržnje i zločine motivisane mržnjom prema LGBT zajednici.
- Izvinjenje svim građanima Srbije koji su pre 1994. godine bili sudski i na druge načine progonjeni zbog svoje seksualne orijentacije i rodnog identiteta.
- Usvajanje zakona o rodnom identitetu i poboljšanje zdravstvenih usluga za trans osobe, eksplicitno prepoznavanje LGBT u lokalnim akcionim planovima, kao jednu od posebno osetljivih društvenih populacija, obrazovanje i edukacija mladih o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu, kao i besplatna i lako dostupna preekspoziciona i postekspoziciona profilaksa.
- Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da po hitnom postupku izvrši standardizaciju usluge Terenski saradnik.