Zdravlje
08.12.2021. 06:05
Lena Munitlak i Teodora Stojanović

Virus jača ili slabi?

Šta sve do sada znamo o omikronu

Omikron, korona
Izvor: Shutterstock

Taman kada smo se navikli na znatno zarazniji delta soj korona virusa, stigao je još jedan, ovoga puta iz Južne Afrike, nazvan po grčkom slovu omikron. Ovo otkriće propratile su munjevite reakcije zemalja u koje su pristigli putnici iz novog žarišta, bez obzira na apele stručnjaka da je takva reakcija bespotrebna.

Pred zimu na severnoj hemisferi stiže još jedna varijanta virusa, koja gotovo da garantuje treći, četvrti ili peti talas korone, u zavisnosti od toga kako ih ko broji. Jedno je sigurno, pandemija je daleko od kraja, a ovaj novi soj samo je jedna u nizu mutacija koja ima jači uticaj na organizam čoveka.

Kada i kako je otkriven ovaj soj? Novu varijantu virusa pod zvaničnim nazivom B.1.1.529, stručnjaci iz Južnoafričke Republike prijavili su Svetskoj zdravstvenoj organizaciji 24. novembra.

Nakon toga, 26. novembra, omikron soj virusa zvanično je potvrđen od strane SZO-a. Sumnja se da je nastao u organizmu osobe smanjenog imuniteta, usled borbe sa virusom HIV, gde se korona razvila u hronično stanje i imala vremena da mutira.

Mora se naglasiti da su odlike omikron soja koje su do sada poznate zabeležene u Južnoafričkoj Republici, koja ima oko 24 odsto vakcinisanog stanovništva, pa je samim tim plodnije tlo za širenje zaraze. Prava svojstva ovog soja saznaćemo kada stignu podaci iz drugih krajeva sveta sa većim procentom vakcinisanih. Potrebno je nekoliko sedmica da bi se dobro proučilo ponašanje novog soja virusa i njegovo širenje.

Pitanje je koliko će virus dodatno mutirati tokom perioda istraživanja i kako će uticati na ljude za to vreme. Neki ukazuju na to da se velika prašina dizala i oko prethodnih sojeva, poput bete koja je takođe prvi put otkrivena u Južnoafričkoj Republici, a brzo je zasenila delta. Stručnjaci još uvek nemaju odgovor na pitanje hoće li omikron biti teži ili blaži oblik kovida i da li će nadmašiti prethodne.

Bitno je znati da SZO ima dve kategorije praćenja sojeva virusa korona, one koji su od interesa i one koji izazivaju zabrinutost jer bitno utiču na već postojeće mere zaštite opšte populacije i tretiranja zaraženih. Tako se u leksikonu SZO-a stiglo do petnaestog slova grčkog alfabeta – omikron. Preskočena su slova Nu i Xi jer je postojala velika šansa za zabunu, objasnio je za "Njujork tajms“ zastupnik SZO-a Tarik Jašarević. Nu previše podseća na reč "new“, a Xi se može greškom povezati sa vrlo čestim kineskim prezimenom, koje nosi i predsednik Kine, Xi Jinping.

Brzina kojom se ovaj novi soj korone širi već je primećena u Južnoj Africi, gde su zaraženi novim sojem prisutni u svim provincijama. Lekari koji su prvi otkrili ovaj soj virusa kažu da su simptomi blagi, a niko od pacijenata nije zadržan na bolničkom lečenju. Ipak, većina pozitivnih su mladi ljudi u tridesetim godinama pa nije sigurno da li su blagi simptomi pravilo ili samo posledica jačeg imuniteta i generalno dobrog stanja pacijenata.

U Južnoafričkoj Republici prosečna starost je 27, a na celom kontinentu 19 godina, pa se detaljnija izveštavanja o uticaju na stariju populaciju još uvek čekaju.

Glavna karakteristika ovog soja su proteini koji se mnogo lakše probijaju kroz zaštitu koju prave antitela od vakcina ili prethodno preležane bolesti. Poznato je da novi soj ima više od 30 mutacija u delu virusa koji ciljaju već postojeće vakcine, a prethodni imaju deset. Doktor Dejvid Ho, profesor mikrobiologije i imunologije na Univerzitetu Kolumbija, rekao je da trenutna metoda lečenja antitelima neće biti efikasna, baš zbog omikronovih mutacija. 

Sa druge strane, SZO strahuje da efikasnost vakcina neće biti na istom nivou kao do sada. Proizvođači vakcina "Fajzer“, "Moderna“ i "Džonson i Džonson“ već su objavili da počinju rad na novim, unapređenim vakcinama koje će bolje reagovati sa omikron sojem virusa.

Izvršni direktor kompanije "Moderna“ Stefan Bansel rekao je za "Fajnenšel tajms“ da će biti potrebno nekoliko meseci da se vakcine usavrše jer efikasnost postojećih neće biti ista kao za delta soj. Ova vakcina doći će kao buster na buster, odnosno četvrta doza, tamo negde na proleće, ukoliko se do tada ne otkrije još koje slovo grčkog alfabeta opasnije od omikrona.

Omikron, Južna Afrika 7.12.2021.
Izvor: EPA / KIM LUDBROOK

Omikron soj donosi povećanu mogućnost ponovnog zaražavanja nakon preležane bolesti, piše u izveštaju Svetske zdravstvene organizacije. Zbog toga se najviše nade polaže u eksperimentalne lekove pakslovid na kome radi "Fajzer“ i molnupiravir kompanije "Merk“. Ovi lekovi ciljaju na deo virusa koji se ne menja, pa bi bile efikasne i u slučajevima kada vakcine zakažu.

Ipak, stručnjaci apeluju da ovo nikako ne bi smeo da bude razlog za odbijanje vakcinacije, čak naprotiv, treba da posluži kao ohrabrenje svima da se vakcinišu ili prime buster dozu. Blaga klinička slika gotovo je garantovana kod onih koji su potpuno vakcinisani sa tri doze vakcine.

Izrael je objavio da su dva kardiologa iz Šeba medicinskog centra, koji su vakcinisani sa tri doze "fajzera“, pozitivni na omikron soj korona virusa, a njihovo stanje je dobro. Jedan od njih je u četrdesetim, a drugi u sedamdesetim godinama, što ukazuje da kod većine starosnih grupa vakcine pružaju efikasnu zaštitu od ozbiljnih posledica bolesti. 

Zemlje širom sveta počele su iznova zatvarati svoje granice, neke samo za putnike iz Južne Afrike, a neke za sve strane putnike. Ove mere nastupile su nakon što je novi soj detektovan na teritorijama ovih zemalja, zbog čega stručnjaci kažu da su ove mere besmislene.  

Omikron je već otkriven u Hongkongu, Izraelu, Bocvani, Holandiji, Belgiji, Austriji i Švajcarskoj. Najnoviji podaci iz Nigerije ukazuju na prisustvo omikrona na njihovoj teritoriji još u oktobru, što dovodi u pitanje tačno poreklo ovog soja. Prema podacima holandskih epidemiologa objavljenim u izveštaju Nacionalnog instituta za javno zdravlje Holandije, omikron soj je u toj zemlji detektovan još 19. novembra, pre nego što su stigli zaraženi putnici iz Južne Afrike.

Austrija je, pored već donetih epidemioloških mera i lokdauna, zabranila ulaz u zemlju svima koji dolaze iz Južne Afrike, osim državljanima koji moraju da prilože negativan PCR test i da budu u karantinu deset dana. Osim toga, Austrija je uz Veliku Britaniju, EU, SAD i Švajcarsku takođe zabranila letove iz žarišta novog soja virusa.

Južnoafrički zvaničnici su na ovakve poteze odgovorili negodovanjem. U zvaničnoj izjavi Ministarstva spoljnih poslova Južnoafričke Republike između ostalog piše: "Ne sme se sankcionisati na osnovu naučnih otkrića, ona se moraju prepoznati kao korak napred u suzbijanju ove pandemije.“

Južnoafrički predsednik Siril Ramafosa izjavio je da je "duboko razočaran“ odlukom pojedinih zemalja da zatvore svoje granice za južnoafričke putnike. Ove mere nazvao je neopravdanim i tražio njihov hitan opoziv.

U Srbiji do srede, kada je ovaj tekst završen, nije registrovan nijedan slučaj omikron soja korona virusa, ali je gotovo sigurno da će doći i kod nas. Domaći stručnjaci ukazuju na vakcine kao prvu liniju odbrane od virusa, ali i poštovanje strožih mera zaštite od zaraze. Krizni štab je, pored odluke da ne menja dosadašnji termin za zimski raspust, odlučio da uvede obavezne PCR testove na aerodromu za putnike koji dolaze iz delova sveta gde je omikron prisutan. Ukoliko su negativni, idu u dvonedeljni karantin, a ako su pozitivni, biće prebačeni u bolnicu, rekla je Darija Kisić Tepavčević nakon sednice Kriznog štaba.

Sa dolazećim praznicima i gužvama koje ih uvek prate raste verovatnoća da ćemo širom planete videti skokove u broju slučajeva, a proporcionalno i veći broj hospitalizacija i smrtnih slučajeva. S obzirom na to da ni vakcinisani nisu pošteđeni ovog soja, asimptomatično prenošenje predstavlja veliki problem za suzbijanje zaraze.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

"Omikron može da znači da je virus oslabio, a ne da je ojačao"
Koronavirus

Imunolog Borislav Kamenov

06.12.2021. 10:24

"Omikron može da znači da je virus oslabio, a ne da je ojačao"

Imunolog Borislav Kamenov izjavio je da ne treba izvlačiti zaključak da je omikron soj korona virusa patogeniji od drugih sojeva jer ima 15 mutacija na spajk proteinu.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
14°C
20.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve