Pokazala studija
Više od pet miliona dece ostalo bez roditelja ili staratelja tokom pandemije
Više od 5.2 miliona dece i adolescenata širom sveta izgubilo je roditelja ili staratelja zbog posledica pandemije koronavirusa, pokazala je studija utemeljena na evidenciji dostupnog broja podataka o smrtnim slučajevima do jeseni 2021. godine.
Na temelju matematičkih modela istraživači su procenili da se u dvadesetomesečnom razdoblju od 1. marta 2020. do 31. oktobra 2021. najmanje 3.367.000 dece suočilo s gubitkom roditelja kao posledicom pandemije.
Podaci međunarodnog istraživanja prikupljeni su s raznih Univerziteta u svetu. Britanski stručnjaci objavili su ih u februaru u časopisu The Lancet Child & Adolescent Health.
Dodatnih 1.833.300 dece u pandemiji je izgubilo baku i deku ili drugog odraslog staratelja, stoji u članku, prenosi Index.hr.
Istraživači su istaknuli da su navedene brojke gotovo dvostruko veće od procena koje su objavili nakon prvih 14 meseci pandemije, odnosno do aprila 2021. Upozoravaju da su ti mladi ljudi posebno izloženi povećanom riziku od psihičkih i fizičkih bolesti, od negativnih učinaka na njihovo obrazovanje i posledica gubitka veze sa porodicom.
Rezultati istraživanja pokazali su i da je 67 odsto maloletnika, koji su u pandemiji izgubili roditelja ili staratelja imalo između 10 i 17 godina. Poboljša li se kvaliteta prikupljenih podataka, dosadašnje brojke bi se se mogle povećati jer stručnjaci veruju da je u mnogim delovima sveta broj neprijavljenih smrtnih slučajeva od posledica koronavirusa izuzetno visok.
"Ažurirani podaci u stvarnom vremenu upućuju na to da je do januara 2022. ukupan broj dece koja su izgubila roditelja ili staratelja u pandemiji dostigao čak 6.7 milijuna", rekla dr. Juliette Unwin sa londonskog Imperial Collegea koji je objedinio podatke.