Promene na koži
Vodič do zdrave kože: Šta koja promena znači i kakav tretman zahteva
Ukoliko ste na svojoj koži primetili neke fleke, mladeže, kvržice... bilo kakve nove promen, pročitajte šta bi to eventualno moglo da bude i šta bi trebalo u vezi sa tim da radite.
Keloidi su tkivo koje nastaje oko ožiljaka nakon njihovog zarastanja. Nisu opasni, ali ukoliko vam smetaju ili vas svrbe, mogu se odstraniti operacijom.
Bradavice nastaju na onom delu kože na kojem je često trenje - u predelu pazuha, oko vrata ili između dojki kod žena. Mogu se relativo lako skinuti različitim dermatološkim metodama, ali se nikako ne preporučuje da pokušavate da ih odstranite sami, zbog opasnosti od krvarenja i infekcija.
Kožne ciste su neravnine na koži u kojima se nalazi nagomilan keratin. Najčešći uzrok su blokirane znojne žlezde, a ove ciste su najčešče benigne. Ipak, preporučuje se da ih pogleda i ukloni dermatolog, koji će u potpunosti utvrditi njihovo poreklo.
Koprivnjača je kožna reakcija na najrazličitije promene u organizmu, od alergijske reakcije do ozbiljnijih bolesti. Za blage slučajeve dovoljne su hladne obloge ili tuširanje hladnom vodom, ali ukoliko se ovaj problem češće javlja savetuje se odlazak lekaru i primanje antihistaminika.
Ekcem se manifestuje kroz iritirane tačkice na koži koje u velikom broju slučajeva izazivaju svrab. Smatra se da je pojava ekcema povezana sa genetikom, ali je mogu izazvati i alergeni. Doktori ekcem tretiraju kremama, pilulama i injekcijama koje umanjuju zapaljenje kože. Preventiva je najvažnija, te zato ukoliko imate predispozicije ka ekcemu vodite računa da vam koža uvek bude hidrirana i ne koristite proizvode koji mogu da je iritiraju.
Folikulitis je zapaljenje folikula dlake, najčešće izazvan brijanjem. Nastaje kada se bakteriije uvuku u kožu nakon brijanja, a manifestuje se malim bubuljicama. Tretman uključuje antibakterijski sapun ili, u ozbiljnijim slučajevima, antibiotike.
Dermatofibroma je mala čvrsta neravnina na koži, crvenkasto braon boje i najčešće se javlja na nogama. Može se javiti nakon ujeda insekta ili manje povrede. Ne nestaju same, pa se morate obratiti lekaru ukoliko želite da je se otarasite.
Uvećane limfne žlezde javljaju se kada se telo bori protiv infekcije. Međutim, ukoliko su uvećane čak i kada se oporavite i u periodu dužem od dve nedelje, obratite se lekaru.
Hemangioma je pojava na koži u vidu malih crvenih tačkica. One su bezopasne, a lekaru se treba obratiti jedino u slučaju da promene boju u braon ili crnu. Ukoliko vam smeta kako izgedaju, dermatolog ih može lako ukloniti.
Keratoza pilaris je poremećaj na koži koji nastaje kada se folikule dlake zapuše proteinom keratinom i formiraju male gusto raspoređene mitisere. Najčešće se javlja na butinama, zadnjici i rukama. Ova pojava nije opasna, a tretira se vrlo lako, eksfolijacijom, toplom kupkom i adkevatnom hidratacijom kože.
Lipome su okruglaste mase ispod kože koje se često mogu delimično pomerati. Nastaju sakupljanjem masnog tkiva, a možete ih se rešiti injekcijama steroida, punktiranjem ili operacijom u zavisnosti od mesta i veličine lipome.
Mladeže imaju gotovo svi i jedina situacija kada se treba zabrinuti je ukoliko počnu da svrbe, da se uvećavaju ili bole, što mogu biti simptomi kancera kože. Takođe, obratite pažnju na nove mladeže.
Seboroična keratoza se ispoljava neravninama na koži koje mogu izgledati kao veliki mladež voštane površine. Uglavnom su bezopasne, ali ukoliko svrbe, bole ili se povećavaju, obratite se lekaru za svaki slučaj, piše WebMD.