Saveti koji rade
Od STIDLJIVOSTI do SAMOPOUZDANJA u tri koraka
Nema ništa loše u tome da budete malo stidljivi, ali ako niste pažljivi, to može da vas spreči da postignete neke neverovatne stvari. Stidljivost ponekad može izgledati kao skromnost, ali te dve stvari nemaju nikakve veze jedno s drugim, baš kao što se samopouzdanje ne poistovjećuje sa neskromnošću.
Jedan advokat je na TikTok-u podelio tri jednostavna koraka da transformišete svoju stidljivost u tiho samopouzdanje.
Treba probati njegove savete s obzirom na to da advokati troše mnogo svog obrazovanja na učenje kako da efikasno komuniciraju. To je sastavni deo njihove profesije, posebno u okruženju sudnice.
Ovaj advokat tvrdi da se stidljivost često može pogrešno protumačiti, ali sa tri jednostavne tehnike lako možete početi da odišete tihim samopouzdanjem.
SAVLADAJTE NEVERBALNE ZNAKE
Jasan govor tela je ključni deo tihog samopouzdanja. Praktikovanje samouverenog govora tela je važno jer zahteva poštovanje bez reči. Takođe vam pomaže da prenesete samouveren stav i odsustvo straha, a sve to bez izgovaranja ijedne reči.
Postoji prilično primetna razlika između nekoga ko hoda u prostoriji pogrbljenih ramena dok gleda dole u svoj telefon i nekoga ko uđe sa zabačenim ramenima i podignutom glavom. Oboje šalju različite poruke o tome ko su i kako se nose s drugima u dobru i zlu.
"Zapamtite, tiho samopouzdanje zavisi od toga kako se nosite, a ne od onoga što imate da kažete", kaže advokat. Preporučio je vežbanje neverbalnih znakova kao što su dobro držanje i održavanje kontakta očima.
BUDITE AKTIVNI SLUŠALAC
Budite aktivni slušaoci postavljajući promišljena pitanja, dok istovremeno i sami smislene odgovore.
"Ovo će odisati tihim samopouzdanjem jer pokazuje da ste dovoljno sigurni u sebe da dozvolite drugim ljudima da govore, a zatim da budete istinski angažovani“, kaže advokat.
Prema njegovom mišljenju, aktivno slušanje je važno jer vam pomaže da ostanete angažovani u komunikaciji sa svojim sagovornikom na pozitivan način i čini da se oni osećaju saslušano i cenjeno.
To je, takođe, temeljni aspekt razgovora svih vrsta, bilo da se radi o poslu ili nečem drugom.
"Na kraju, to pokazuje poštovanje i brižnost onog koji sluša drugu osobu, to su jasni signali da vam je sagovornik važan.“
VEŽBAJTE POZITIVAN RAZGOVOR SA SOBOM
Želite da odbacite negativne misli koje imate i da ih zamenite pozitivnim afirmacijama?
"Umesto da kažete sebi: ’Osramotiću se‘, radije pomislite ’Imam nešto da doprinesem ovde.‘ Ovo će promeniti vaš način razmišljanja i na taj način ćete pristupiti situacijama sa sigurnošću i samopouzdanjem."
Vežbanje pozitivnog samorazgovora ne samo da pomaže u stvaranju tihog samopouzdanja, već pomaže i u poboljšanju sopstvenog mentalnog zdravlja.
Psiholozi kažu da je to jedan od najvrednijih alata koje osoba može da koristi da bi se emocionalno i mentalno balansirala. Takođe može pomoći u smanjenju depresije i anksioznosti i pomoći u izgradnji samopoštovanja.
Dakle, iako može izgledati glupo razgovarati sa sobom, to može imati značajan uticaj na vaše samopouzdanje tako što će vas postaviti na put ka uspehu i pomoći vam da poboljšate svoje mentalno zdravlje.