Život
15.10.2024. 21:05
Marko R. Petrović

General-pukovnik JNA

OVAKO je govorio POSLEDNJI NARODNI HEROJ: Odlazak Petra Matića

Matić Dule
Izvor: Ekspres/Marko Stevanović

Poslednji narodni heroj Jugoslavije, komandant Sremskog partizanskog odreda, a potom i Šeste vojvođanske brigade, general-pukovnik JNA Petar Matić Dule preminuo je 4. oktobra, u 104. godini.

Matić je rođen 6. jula 1920. u Irigu. Potiče iz imućne zemljoradničke porodice. Osnovnu školu završio je u rodnom mestu i do početka Drugog svetskog rata bavio se zemljoradnjom.

Posle Aprilskog rata i okupacije Jugoslavije 1941. godine, Matić je kao sekretar Mesnog komiteta, a potom i sekretar Sreskog komiteta KPJ za Irig i član Štaba za pripremanje ustanka aktivno radio na organizovanju ustanka u Sremu.

U avgustu 1941. bio je zadužen za prihvat komunista pobeglih iz sremskomitrovačkog zatvora. Kada je formirana Iriška partizanska četa, postao je njen prvi politički komesar. Po odlasku glavnine Trećeg sremskog partizanskog odreda u istočnu Bosnu, on je sa njegovim Četvrtim bataljonom ostao u Sremu. U prvo vreme bio je zamenik, a potom i komandant bataljona.

U razgovoru za “Ekspres“ koji smo vodili 4. jula 2022. godine, na obeležavanju 81. godišnjice donošenja odluke o podizanju ustanka protiv okupatora, pričao je kako, dok je još bio u partizanima, gotovo niko od vojnika kojima je komandovao nije znao da je njegovo pravo ime Petar.

Svi su ga znali kao Duleta. A to je konspirativno ime dobio kada je pristupao Komunističkoj partiji Jugoslavije.

“Svako je dobijao svoje partizansko ime. Ja sam imao jednog malog sestrića koji se zvao Dušan. I zato sam izabrao ime Dule“, pričao je poslednji živi narodni heroj.

Tokom 1943. godine komandovao je brigadom koja je u jeku borbi prebacila u istočnu Bosnu 1000 dobrovoljaca iz Srema i 100 seljačkih kola punih hrane, odeće i sanitetskog materijala. Po tom događaju snimljen je film “Veliki transport“.

Kraj rata dočekao je u Moskvi, gde je prebačen na vojno školovanje. Drugi svetski rat završio je kao potpukovnik, a 1953. godine, sa 33 godine, dobio je čin general-majora. Penzionisan je u činu general-pukovnika.

Borbeni, komunistički duh nije ga napuštao ni u poznim godinama, tako je, na primer, odgovarajući na pitanje da li bi, kada bi imao priliku da uradi nešto drugačije u odnosu na ono što je radio, to uradio i odgovorio: “Razume se. Bilo bi prevrata!“

“Ako bih se ja pitao, bilo bi prevrata u svakom slučaju. Oni što kradu bili bi u zatvoru, oni što rade bili bi nagrađeni. To bi otprilike tako bilo. Možda je to idealističko i nerealno. Mada, nije baš sasvim nerealno. U stvari ka tome se mora ići. Ali to traje dugo.“

Bio je kritičan i prema savremenom društvu, životu, sistemu: “Mi u stvari živimo, da budem malo i grub, u džungli, ne u normalnim društvima, i tu je problem. Kako to prevazići? Kako svet da razume? Kako birači da razumeju da uslovi u kojima žive nisu normalni, da postoje alternative za bolji život, za lakši život, za ponosan život.“

Petar Matić Dule
Izvor: Ekspres/Marko Stevanović

Bio je zabrinut i povređen pokušajima revizije istorije i revitalizacije kolaboracionističkih i kvislinških pokreta u Hrvatskoj, Srbiji, ali i samokritičan prema komunističkom pokretu.

“Da li smo mi sve radili kako treba, to je druga stvar. O tome ne treba ćutati, treba govoriti o tome. Ali ovi drugi, to je ništa drugo nego predaja i kolaboracija. Mislite na Dražu, ali i na sve ove druge eksponente iz malih naroda koji su radili u korist neprijatelja. Tako je bilo i u Srbiji, tako je bilo i u drugim zemljama. Uzmite na primer Srbiju 1941, 1942, 1943, pa 1944. godine do oslobođenja Beograda. Za koga je ona radila? Za to nije kriv srpski narod, ali krivi su oni koji su je vodili, koji su morali obezbediti da se narod orijentiše kako treba i da u stvari ide protiv tih takozvanih usputnih pokreta, kao što je bio Dražin. Trebalo je da drugačije postupaju“, pričao je Petar Matić. “Ne može se sada pričati da je to drugi paralelni oslobodilački pokret sa komunistima ili sa socijalistima ili kako ko naziva. Ne može se reći za pokret Draže Mihailovića da je paralelni oslobodilački pokret. On je ubijao prvo Srbe, ubijao je i druge narode. To se prećutkuje. U stvari, on je bio protiv naroda koji se digao u borbi za slobodu.“

Na pitanje da li nešto zamera Titu, Petar Matić Dule odgovorio je: “Titu? Šta bih mu zamerao? On je, u stvari, učinio ono što je znao i mogao. On je bio deo te leve internacionale čija je centrala bila u Rusiji. I bilo je razloga da ona bude kritikovana, ali tada se tako verovalo. I nije moglo biti drugačije nego da se to u šta se veruje tamo prenese i na naš pokret. Ali mnogo šta je izbegnuto da ne bude onako kako je bilo u Rusiji. Mnogo. A onda je usledio neposredni konflikt sa Kominternom i to je pokazivalo da mi hoćemo ipak nekim drugim putem. Tito je u stvari imao saznanje da pokret u Jugoslaviji treba da se kreće jednim drugim putem, ne generalno drugim, nego borbom za slobodu i borbom da bude slobode. E što toga nije bilo uvek, a to nije ni moguće u ratu.“

Pred raspad SFR Jugoslavije napustio je i Savez komunista i SUBNOR jer se nije slagao sa Miloševićem.

“Ja sam osećao da nije bilo dobro to, kod naroda nije to dobro. Raspad Jugoslavije. Evo nekoliko primera. Srbija je proglasila da ne poštuje sistem. Rekla je da joj ne odgovara ta teritorijalna organizacija. I u pravu je bila, ali to što je u pravu, to ništa ne znači. To ništa ne znači jer ne možeš to tako promeniti. I šta je bilo? Došlo je do tog masovnog pokreta srpskog naroda koji je potpuno pogrešno išao. Potpuno pogrešno. Mi smo išli u pravcu da se tučemo i da se ubijamo međusobno. Umesto da smo u stvari išli da rešavamo probleme sporazumno i kako to već treba. Ne znam. Teško je reći. Kada sam izašao iz SKJ, ja sam to rekao preko televizije. Kada je rečeno da Srbija napušta zajednicu, ja sam iste večeri preko te iste televizije rekao da je to propast, da je to, u stvari, put u krvoproliće, da je to napuštanje i razbijanje Jugoslavije koja je stvorena na ogromnim žrtvama... Ali tako je bilo. A narod je bio sav ’Slobo – slobodo’.“

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
heavy intensity rain
13°C
03.04.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve