Život
02.07.2025. 17:10
DPA

Na današnji dan

Da li znate - PRVI CEPELIN poleteo je pre 125 godina (VIDEO)

Cepelin
Izvor: Shutterstock

Bio je to početak ne uvek uspešne karijere – pre 125 godina, 2. jula 1900. iz Fridrihshafena je poleteo prvi cepelin. Nemački pionir vazduhoplovstva, grof Ferdinand fon Cepelin (von Zeppelin), izveo je prvu probnu vožnju vazdušnim brodom LZ 1.

Cepelin se uzdigao iz plutajuće montažne hale ka večernjem nebu iznad Bodenskog jezera, kako se navodi u eseju današnje kompanije Cepelin Luftšiftehnik (Zeppelin Luftschifftechnik GmbH).

Pet osoba bilo je na brodu, a pogon su obezbeđivala dva Dajmlerova (Daimler) motora od po 14,2 konjske snage. Prvi let trajao je 18 minuta, nakon čega se brod vratio u hangar.

"To je u svakom pogledu bio ogroman korak u tehnički nepoznat teren i ozbiljan rizik", kaže Jirgen Blajbler (Jürgen Bleibler) iz Muzeja cepelina u Fridrihshafenu.

Vazdušni brod je tada brzo došao u strmu kosinu – što je bila veoma nezgodna pozicija u letu. Ipak, ništa se nije dogodilo.

"Činjenica da je brod u toj poziciji ostao koliko-toliko upravljiv i bezbedno sleteo, zapravo je predstavljala uspeh prvog leta", objašnjava Blajber.

Dimenzije cepelina bile su za to doba nezamislive.

Brod je imao aluminijumski kostur, omotač, gasne ćelije, pogon sa dva motora raspoređena preko obe gondole, bio je dug 128 metara i imao prečnik veći od 11 metara.

Grof fon Cepelin lično je bio na brodu kao komandant prvog leta.

Probni letovi sa ovako velikim brodom nisu mogli da se odvijaju daleko od očiju javnosti. Grof je i želeo pažnju.

Od početka je hteo da, pored običnog naroda, naročito impresionira političare, aristokratiju, privrednike i vojsku svojim veličanstvenim vazdušnim brodovima. Ali proboj je došao tek mnogo godina kasnije.

Za Cepelina je tim prvim letom počela duga priča uspona i padova.

Od prototipa se oprostio posle još dva poletanja – ne samo zbog novca, već i zato što su se u prvim godinama prošlog veka brzo pojavila bolja tehnička rešenja.

Krajem 1905. počinju prvi pokušaji sa modelom naslednikom LZ 2.

Cepelin je uspevao da bezbedno preleti duže razdaljine tek godinama kasnije, sa novijim modelima. Problemi sa motorima i često loše vreme zadavali su muke.

Ipak, preokret dolazi upravo sa katastrofom kod Ehterdingsa 1908.

LZ 4 je posle prinudnog sletanja zahvatio nalet vetra, odneo ga preko drveća i na kraju je izgoreo.

Desetine hiljada posmatrača svedočilo je nesreći, a nakon toga Nemačkom se proširio talas solidarnosti sa grofom – narod je prikupio više od šest miliona maraka.

Posle angažovanja cepelina u Prvom svetskom ratu, u dvadesetim i tridesetim godinama dolazi zaokret. Kreće se sa putničkim interkontinentalnim linijama, zahvaljujući sve većem dometu bez zaustavljanja od 10.000 kilometara.

Sa Hindenburgom izgrađenim 1936. počele su redovne linije ka Sjedinjenim Državama.

To je trajalo otprilike godinu dana, do maja 1937, kada je brod izgoreo u Lejkherstu, podseća Blajbler.

Zadnji deo trupa vazdušnog broda LZ 129, ispunjenog vodonikom, zapalio se prilikom sletanja na aerodrom Lejkherst kod Njujorka.

U katastrofi je poginulo 35 putnika i članova posade, kao i jedan pripadnik zemaljske ekipe. Oko 120 tona težak, tada najveći cepelin na svetu, potpuno je uništen.

Fascinacija cepelinima, prema rečima stručnjaka, do danas nije nestala.

"Veličina, bestežinsko kretanje – cepelin i dalje ima vrlo dobru reputaciju", kaže Blajbler.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Dve godine od tragedije koja je LAKO MOGLA DA SE IZBEGNE
podmornica

Podmornica TITAN

18.06.2025. 19:40

Dve godine od tragedije koja je LAKO MOGLA DA SE IZBEGNE

Oko 9 sati ujutru, 18. juna 2023. godine, podmornica Titan je čvrsto zatvorena i polako spuštena u Atlantski okean. Unutra je bilo petoro ljudi koji su se nadali da će kroz mali prozor videti olupinu Titanika.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
18°C
03.07.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve