Izvori termalne vode
Vrela prošlost Marsa
Na Marsu je postojala voda još pre 4,45 milijardi godina, ubrzo nakon što se planeta formirala od preostale prašine mladog Sunca.
Dokaz za to leži u sićušnom zrncu cirkona, manjem od debljine ljudske dlake, koje sadrži minerale koji su mogli nastati samo u prisustvu vode. Međutim, ta voda bila je vrela poput izvora tople vode ili hidrotermalnih otvora.
Ovo otkriće ukazuje na nekoliko ključnih činjenica. Prvo, dostavljanje vode na Mars u ranim danima Sunčevog sistema bilo je slično onom na Zemlji. Drugo, prisustvo vrele vode moglo je stvoriti uslove pogodne za ekstremofilne mikroorganizme, slične onima koji danas žive u geotermalnim i hidrotermalnim okruženjima.
"Slika koja se pojavljuje ukazuje na to da su rani Mars i Zemlja imali nešto zajedničko - obe planete su bile vlažne", rekao je geolog Aron Kavosi sa Univerziteta Kurtin u Australiji.
Dokazi o vodi na Marsu dolaze iz meteorita NWA 7034, poznatog kao "Crna lepota", otkrivenog u Sahari 2011. godine. Ovaj meteorit sadrži sićušne kristale cirkona, koji su pravo blago za geologe. Istraživanja su pokazala da je deo stena u ovom meteoritu nastao u hidrotermalnom sistemu zagrejanom vulkanskom aktivnošću.
Elementi poput gvožđa, aluminijuma i natrijuma, pronađeni u slojevima unutar cirkona, sugerišu da je voda bila prisutna u marsovskoj kori, zagrevana vulkanskim procesima. Iako tačna temperatura vode nije poznata, procenjuje se da je mogla biti između nekoliko stotina i više od 500 stepeni Celzijusa, slična temperaturama u hidrotermalnim otvorima na Zemlji, poput onih u Jeloustounu.
Ovo otkriće podržava ideju da je Mars nekada bio "mokar", sa vodom koja je dospela kometama i asteroidima, kao što je bio slučaj sa Zemljom, objavljeno je u istraživanju u časopisu Science Advances.