Istraživanje
Klima-uređaji – mnogo će nas koštati, ali kako bez njih…
Ogromno povećanje upotrebe klima-uređaja biće jedan od najvećih i najnepredvidljivijih uticaja na svetske električne mreže u narednoj deceniji, navodi Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
Istraživači iz IEA rekli su da kombinacija rastućih prihoda u zemljama u razvoju i viših temperatura usled klimatskih promena znači da će se potrošnja energije za kućne klima-uređaje povećati za količinu veću od celokupne trenutne potrošnje električne energije na Bliskom istoku, piše “Fajnenšel tajms“.
Ova predikcija dolazi nakon što je IEA revidirao svoje prognoze o potražnji za električnom energijom, navodeći u svom vodećem izveštaju “Svetski energetski pregled“ da će upotreba do 2035. godine biti šest odsto veća nego što je predviđeno prošle godine.
Izveštaj navodi da će klima-uređaji do 2030. godine zahtevati dodatnih 697 teravat-sati (TWh) električne energije, što je više od tri puta veća dodatna potražnja u poređenju sa centrima za obradu podataka. Električna vozila, s druge strane, zahtevaće dodatna 854 TWh.
Promenljivost potražnje za klima-uređajima znači da će oni imati najnepredvidljiviji dnevni uticaj na električne mreže.
Fatih Birol, direktor IEA, istakao je da mnogi donosioci odluka ne shvataju koliko su klima-uređaji ključni za potrošnju električne energije na globalnom nivou.
“Da bismo stavili stvari u kontekst, u SAD i Japanu 90 odsto domaćinstava ima klima-uređaje, ali u Nigeriji samo pet odsto, u Indoneziji 15 odsto, a manje od 20 odsto u Indiji. Sa rastom prihoda i sve većim uticajem klimatskih promena, ljudi kupuju klima-uređaje, što je glavni pokretač“, istakao je Fatih Birol.