Hronika
08.03.2022. 08:10
Ekipa Hronike

Nije bilo dokaza

Oslobađanje Miškovića

Miroslav Mišković 7.3.2022.
Izvor: EPA / STRINGER

Miroslav Mišković i njegov sin Marko pravosnažno su oslobođeni optužbi da su utajili 320 miliona dinara poreza.

Ovu odluku doneo je Apelacioni sud u Beogradu, koji je time preinačio raniju prvostepenu presudu kojom je Mišković osuđen na dve i po godine zatvora i oslobodio ga optužbi jer, kako je naveo, tužilaštvo nije ponudilo dokaze za svoje tvrdnje.

Mišković je ranije oslobođen za izvlačenje novca iz putarskih preduzeća. Ova presuda je pravosnažna i tužilaštvo nema pravo žalbe, a Mišković sada čeka povraćaj 12 miliona evra koliko je dao za kauciju, kako bi se branio sa slobode.

"Miroslavu Miškoviću je na teret stavljeno da je kao lice sa najvećim uticajem na upravljanje, poslovanje i donošenje poslovnih odluka u privrednim društvima u vlasništvu okr. Marka Miškovića sa svoja dva saveta (da ’Mera Investment Fund B.V.’ ranije kupljene akcije unese u kapital u privredno društvo ’Mera Invest’ i da ih zatim ’Mera Invest’ proda privrednom društvu ’Nibens korporacija’) pomogao svom sinu okrivljenom Marku Miškoviću da u nameri da potpuno izbegne plaćanje poreza u slučaju obavezne prijave prikrije činjenice koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza i time izbegne plaćanje poreza po odbitku na kapitalni dobitak.

Međutim, ovi saveti, koji su pravno dozvoljeni, ne predstavljaju radnju izvršenja krivičnog dela poreska utaja pomaganjem i, po oceni Apelacionog suda, tužilac za svoje tvrdnje nije dostavio nesumnjive dokaze, posebno ako se ima u vidu da je privredno društvo ’Mera Investment Fund B.V.’ iz Holandskih Antila, a zatim unos akcija kao povećanje kapitala u ’Mera Invest’ bilo registrovano kod svih državnih organa i upisano kao promena u Agenciji za privredne registre Republike Srbije. Pri tom, kako je već navedeno, iz zapisnika poreskih inspektora koji su izvršili terensku proveru proizlazi da je izvršen uvid u sva dokumenta pa su im bile poznate sve ove činjenice, a nisu utvrdili bilo kakve nepravilnosti“, obrazložio je Apelacioni sud svoju odluku.

Kada je u pitanju okrivljeni Marko Mišković, koji je zajedno sa Živojinom Petrovićem i Jadrankom Bardić optužnicom tužioca za organizovani kriminal bio optužen za poresku utaju, Apelacioni sud u svom saopštenju navodi da je bitno obeležje ovog krivičnog dela namera da se potpuno ili delimično izbegne plaćanje poreza, te da se namera mora nedvosmisleno utvrditi.

"U konkretnom slučaju u optužnici se navodi da je okrivljeni Marko Mišković davao naloge okrivljenima Jadranki Bardić i Živojinu Petroviću da prikriju činjenice od značaja za utvrđenje poreske obaveze, međutim, ovi navodi optužnice, po oceni Apelacionog suda, ne proizlaze ni iz jednog dokaza izvedenog tokom postupka.

Naime, iz zapisnika poreskih inspektora koji su izvršili terensku proveru proizlazi da su oni izvršili uvid u sva dokumenta koja su tamo precizno navedena, iz čega proizlazi da su sve napred navedene činjenice bile poznate i poreskim inspektorima koji su vršili kontrolu, zbog čega, po oceni Apelacionog suda, tužilac nije dokazao koje su to činjenice po nalogu okrivljenog Marka Miškovića prikrivene od strane okrivljenih Petrovića i Bardić, u nameri da se izbegne plaćanje poreza.

Naime, okrivljeni Marko Mišković u svojoj odbrani ukazuje na nepoznavanje poreskih propisa, dok je suština odbrana Petrovića i Bardić u tome da u konkretnom slučaju poreske obaveze nije ni bilo.

Prvostepeni sud svoj zaključak da je Marko Mišković davao naloge da se prikriju činjenice, kao i da su Petrović i Bardić dobili nalog da prikriju činjenice zasniva na "odnosu nadređenosti – podređenosti“ između Marka Miškovića i Petrovića, iz čega zaključuje da je Marko Mišković svoju volju u vidu naloga da se prikriju podaci od značaja za utvrđivanje poreske obaveze u konkretnom slučaju preneo Petroviću koji nije podneo poresku prijavu o obračunatom i plaćenom porezu po odbitku, po stopi od 20 odsto na prihod po osnovu kapitalnog dobitka nerezidentnog obveznika ’Mera Investment Fund B.V.’, a koji Bardić nije obračunala, iako je, s obzirom na višegodišnje znanje i iskustvo, poznavanje zakonskih propisa, to morala učiniti.

Međutim, nepodnošenje poreske prijave ne znači po automatizmu da je učinjeno krivično delo poreske utaje, već će to biti krivično delo samo ako se dokaže namera da se prikrivanjem podataka, određenih činjenica, želi u potpunosti ili delimično izbeći poreska obaveza, a što, po oceni Apelacionog suda, nije potvrđeno iskazom nijednog svedoka, niti isto proizlazi iz pisane dokumentacije, već se, upravo suprotno, u toku postupka pojavilo kao sporno pitanje – da li postoji osnov za plaćanje poreza“, konstatuje Apelacioni sud.

Optužbi za poresku utaju oslobođen je i Milo Đurašković, vlasnik "Nibens grupe“, ali je za zloupotrebu službenog položaja osuđen na tri godine zatvora. Okrivljeni Đurašković i šestoro njegovih saradnika oglašeni su krivim što su od 6. aprila 2007. godine do 31. decembra 2010. godine koristili položaj odgovornih lica, predsednika kompanije privrednog društva "Nibens group“, članova upravnih odbora i generalnih direktora u privrednim društvima fabrika maziva FAM i preduzećima za puteve Niš, Beograd, Vranje, Kragujevac i "Vojvodina put – Bačka put“ privredno društvo "Sheer korporacija“ "Nibens korporacija“ "Nibens group“ i njihovim zavisnim privrednim društvima i pribavili protivpravnu korist za sebe i druge, na taj način što su poslovanje privrednih društava članica "Nibens group“ organizovali na način da se Đuraškoviću pribavi protivpravna imovinska korist, a protivno interesima privrednog društva FAM.

Prema objašnjenju Apelacionog suda, to je vršeno preko uplaćivanih pozajmica, a bez namere da se pozajmljena finansijska sredstva vrate, preko isporuka robe bez namere da se roba naplati u predviđenim rokovima, kao i sprovođenjem trojnih kompenzacija s ciljem plaćanja tuđe robe i plaćanjem uvećanih zakupnina vozila.

"Na taj način je izvršeno izvlačenje finansijskih sredstava iz privrednog društva FAM. Prebacivanjem novca na račune ’Sheer korporacije’ omogućeno je da se u finansijskim izveštajima ovog privrednog društva prikažu što veći iznosi priliva finansijskih sredstava, odnosno što veći prihodi iz redovnog poslovanja, kako bi se Đuraškoviću bez realnog osnova isplatila dobit, kao i da bez ulaganja ličnih finansijskih sredstava steknu nekretnine i da se za ’Sheer korporaciju’ pribavi protivpravna imovinska korist u vidu novca, akcija i nekretnina. Na navedeni način okrivljeni su omogućili pribavljanje protivpravne imovinske koristi Đuraškoviću u ukupnom iznosu od 933.748.249 dinara, a privrednom društvu ’Sheer korporacija’ od 114.207.676 dinara“, saopštio je Apelacioni sud.

Miškovićima se za utaju poreza sudilo više od osam godina. 

Tužilaštvo je tvrdilo da je Miroslav Mišković savetima svesno pomogao Marku da utaji više od 320 miliona dinara poreza. Ovo su, prema optužnici, uradili tako što su uneli akcije iz strane u domaću firmu, a kasnije ih prodali i tako izbegli plaćanje poreza. Miškovići i njihovi advokati su, međutim, tokom čitavog postupka bili izričiti da prilikom unosa ovih akcija, po tada važećim propisima, nije ni trebalo da se plati porez.

Pošto ni sudija Maja Ilić, koja je sudila u ovom postupku, nije bila sigurna da li je Mišković trebalo da plati porez ili ne, zatražila je mišljenje Narodne skupštine i na njemu bazirala presudu.

Sudija Ilić dva puta je osudila Miroslava i Marka Miškovića. Prvi put 2016. Miroslava Miškovića na pet, a Marka Miškovića na tri i po godine zatvora, ali je naredne godine Apelacioni sud oborio tu presudu – navodeći, kao i sada, da za optužbe nema dovoljno dokaza.

Suđenje je zatim počelo ispočetka, a Ilić je novu osuđujuću presudu donela 2019 – osudila je Miroslava Miškovića na dve i po godine zatvora, a Marka na godinu dana kućnog zatvora. Tu presudu je sada preinačio Apelacioni sud i oslobodio obojicu Miškovića.

Miroslav Mišković uhapšen je 2012. godine. Predstavnici vlasti tvrdili su da je njegovo hapšenje rezultat borbe protiv korupcije, dok je Mišković, s druge strane, tvrdio da se vlast okomila na njega. Osim u ovom postupku, Miroslavu Miškoviću paralelno se sudilo i za zloupotrebu položaja i izvlačenje novca iz putarskih preduzeća. Za ovo krivično delo oslobođen je još prvom presudom 2016. godine, a taj deo presude potvrđen je naredne godine.

 

FAM MOŽE DA TUŽI U PARNICI
 
Apelacioni sud je u presudi naveo i da je od okrivljenog Mila Đuraškovića i privrednog društva "Sheer korporacija“ oduzeta imovinska korist pribavljena izvršenjem krivičnog dela, te su isti obavezani da na račun budžeta Republike Srbije uplate i to: Milo Đurašković iznos od 933.748.249 dinara i privredno društvo "Sheer korporacija“ iznos od 114.207.676 dinara. Oštećeno privredno društvo FAM sa sedištem u Kruševcu upućeno je na parnični postupak radi ostvarivanja imovinskopravnog zahteva.
 

 

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Šarić prvi put na sud dolazi od kuće
Darko Šarić

Specijalni sud

28.02.2022. 10:55

Šarić prvi put na sud dolazi od kuće

U Apelacionom sudu u Beogradu u ponedeljak se održava pretres u drugostepenom postupku povodom žalbi na prvostepenu presudu Darku Šarića i drugim optuženima za krijumčarenje 5.7 tona kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
18°C
26.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve