Držimo palčeve za dalje
Bravo za nastavnicu i njene đake iz Prve kragujevačke gimnazije
Projekat "Escape Room" koji je zajedno sa učenicima Prve kragujevačke gimnazije kreirala nastavnica Katarina Veljković, plasirao se među 10 finalista za najbolje inovativno rešenje u oblasti nastave i učenja na svetskom takmičenju koje organizuje Evropska fondacija za obuku.
"Ponosna sam na svoje učenike koji su mi pomogli da ideju o transformisanju nastavnog sadržaja predmeta Informatika i računarstvo za osnovu školu pretvorimo u digitalni sadržaj, kojim se jako važna tema kao što je digitalna pismenost prikazuje na učenicima pristupačniji način i to upravo rešavanjem različitih zadataka i zagonetki", kazala je Veljković, a preneo je program "Nova pismenost" u saopštenju.
Kreiranjem "Eskejp sobe" u video igri "Majnkraft", po njenim rečima, pokazali su da su pravi kreatori nastavnih sadržaja koji povećavaju svest o važnosti bezbednog korišćenja interneta i time postavljaju stepen digitalne pismenosti učenika na viši nivo.
"Ono što je najvažnije, metodika koju smo koristili pri izradi "Eskejp sobe" se može primeniti na sve nastavne predmete, i zbog toga je ovakav pristup i priznat kao inovativan", naglasila je nastavnica i mentorka tima Katarina Veljković.
Projekat "Escape room", kako se dodaje u saopštenju, omogućava učenje informatike kroz edukativne igre na platformi "Majnkraft", prošle godine dobio je podršku kroz konkurs "Digitalna ekspedicija - Izazov".
Konkurs, drugu godinu za redom, zajedno realizuju Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV), Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja (ZVKOV) i Inicijativa "Digitalna Srbija" u okviru programa "Nova pismenost" koji zajednički sprovode Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) i "Propulsion".
Projekat "Escape Room" je svoje mesto u finalu izborio u konkurenciji 800 pristiglih prijava iz više od 50 zemalja sveta, a glasanje na sajtu etf.europa.eu otvoreno je do 21. novembra.
Program "Nova pismenost" radi s građanima, medijima, kompanijama, obrazovnim sistemom, influenserima i državnom upravom kako bi se najbolje prakse medijske, informacione i digitalne pismenosti našle među temeljima savremenog srpskog društva.