Intervju
Olivera Zulović: "Knjigu i držanje za ruku ništa ne može da zameni"
Odrastanje je možda i najvažniji segment života svakoga od nas i ono nosi sa sobom niz uspomena koje nam ostaju zauvek u srcima. Roman Olivere Zulović "Priručnik za solidan život“ upravo govori o odrastanju i svemu onome što ono sa sobom nosi. Vrednost ove knjige potvrđena je i dobijanjem nagrade "Politikinog Zabavnika“ za najbolji roman za mlade objavljen u 2022. godini.
O svom nagrađenom romanu prvencu, odrastanju, odnosu između roditelja i dece, ali i mladosti provedenoj u Ljubljani u intervjuu za nedeljnik "Ekspres“ govori književnica Olivera Zulović.
Kakav je osećaj biti laureatkinja najznačajnije književne nagrade za mlade, nagrade "Politikinog Zabavnika“, i šta ste prvo pomislili kada ste saznali da ste Vi dobitnica?
"Osećaj je odličan, posebno jer se radi o priznanju koje dolazi iz kuće koja je poput porodice koju poštujete i koja je ostavila trag u svim generacijama. Priželjkivala sam nagradu, ne odmah posle objavljivanja knjige, ali kada su nakon čitanja počeli da se javljaju mladi ljudi, mislila sam da su autori koje je prepoznao ’Politikin Zabavnik’ dobro društvo i za ’Priručnik’.“
Iako je pisana kroz prizmu deteta, ovo je zapravo knjiga za odrasle. Umeju li u današnje vreme deca i odrasli da se razumeju na pravi način?
"Današnje nerazumevanje se ne razlikuje od vremena u kojem nas nisu razumeli naši roditelji. Možda je razlika u tome što današnji roditelji imaju više volje da probaju da razumeju i da se približe mladima. To opet ne znači da u tome uspevaju. Ja navijam za obe strane.“
Šta bi, po Vašem mišljenju, danas predstavljao solidan život?
"Solidan život je da nastojimo da budemo bolji, koliko možemo, ali da ne patimo kada stignemo do kraja tog puta. A onda i da naučimo da se prepustimo onome što smo postigli.“
"Priručnik za solidan život“ je Vaš debitantski roman. Interesantno je da su ove godine dve najznačajnije književne nagrade u zemlji, NIN-ovu i "Zabavnikovu“, dobile dve žene i obe za svoje romane prvence. Kako to komentarišete?
"Dobru književnost mogu da pišu i žene i muškarci, a ja romantično verujem da žiri, u slučaju obe nagrade, ništa osim kvaliteta dela koje je procenjivao nije imao u vidu.“
Rođeni ste u Kraljevu, ali ste mladost proveli u Ljubljani. Koje Vas uspomene vezuju za taj period?
"Ne sećam se jasno Kraljeva jer smo brzo otišli u Ljubljanu gde sam odrasla. U Ljubljani su odrasle i sve moje nesigurnosti i prva potreba da pišem i da se pisanjem izdvojim od ostalih.“
Šta je za jednog pisca najvažnije, koja je to veština koja je presudna da se stvori kvalitetno književno delo?
"Pitanje šta misli pisac ili spisateljica koja je objavila tek jednu knjigu za mene je i dalje neprijatno. Mogu da kažem ono što znam o svom pisanju, da je ono rezultat moje zainteresovanosti za ljude, literarni lov i sklonost da od svega pravim narative.“
Da li Vas stvarnost u kojoj živimo plaši, zabrinjava ili možda inspiriše?
"Brinem kao i svi kako će izgledati budućnost, ali najviše se plašim odsustva dobrog humora. Volim da mislim da mladi neće dozvoliti da žive loše i da će, kad bude stani-pani, učiniti sve da svet učine boljim mestom.“
Može li klasična, štampana knjiga da opstane u današnjem vremenu novih tehnologija koje bujaju iz dana u dan?
"Štampanu knjigu i držanje za ruku ništa ne može da zameni. Oni nikad neće izaći iz mode.“
Vaš "Priručnik za solidan život“ posvetili ste „nesavršenim roditeljima“. Šta je potrebno roditeljima danas da bi bili bar blizu ideala savršenstva?
"Prvo da odustanu od savršenog roditeljstva jer svi znamo da tako nešto ne postoji. Knjiga je posvećena upravo njima, da znaju da nisu sami u greškama i odlukama koje prave.“
Da li je stvaralaštvo za mlade Vaš definitivan izbor ili ćete se u narednim knjigama okrenuti i starijoj čitalačkoj publici?
"Nemam jasnu agendu kada je pisanje u pitanju. ’Priručnik za solidan život’ pisan je za odrasle kroz prizmu dece, a onda se dogodilo nešto čudno, izgubila se starosna granica idealnog čitaoca. Probaću da zadržim istu formu jer mi je ona bliska, a ne bih imala ništa protiv da čitalačka publika ostane nehomogena kada je starosna dob u pitanju.“