Izdavačka kuća Booka
Preporuka za čitanje
Dva veoma zanimljiva izdanja vas čekaju u knjižarama - za uživanje tokom ovog proleća.
Izdavačka kuća Booka u aprilu je objavila roman "Najskrovitiji spomen ljudi“ za koji je senegalski pisac Mohamed Mbugar Sar 2022. godine dobio Gonkurovu nagradu.
Sar, najmlađi dobitnik prestižne francuske književne nagrade, asinhronom i nelinearnom naracijom, umetanjem priče u priču, intertekstualnošću i poigravanjem stilovima ispreda priču o piscu u potrazi za piscem.
Glavni narator, mladi senegalski pisac Dijegan Latir Faj 2018. pronalazi kopiju knjige zagonetnog sunarodnika T. Š. Elimana koja je osamdeset godina ranije objavljena u Francuskoj. Tadašnji književni establišment Elimana je prvobitno obasuo hvalospevima i proglasio „crnim Remboom“ da bi ga nedugo potom optužio za plagijat, posle čega je knjiga povučena a on nestao bez traga. Faj, fasciniran knjigom, postaje opsednut time šta se dogodilo s nestalim piscem i kreće u razrešavanje književne misterije.
Tokom potrage, autor Mohamed Mbugar Sar preispituje složeno nasleđe kolonijalizma, rasizam zapadnih književnih krugova, ali i promišlja o književnosti i njenoj ulozi, njenom odnosu prema politici i angažovanosti, kao i poziciji pisca u današnjem svetu.
"Najskrovitiji spomen ljudi“ s francuskog je preveo Goran Kostrović, a korice za knjigu dizajnirao je Jakov Jakovljević.
Francuski Mond (Le Monde) ističe da „"mpresivna ambicija i zadivljujuća narativna energija ovog romana nose sve pred sobom“, dok Ekspres (L'Express) ocenjuje da je reč o "dragulju umešnosti koji očarava, nosi i prati“.
Takođe, Booka je krajem marta objavila i zbirku izabranih kolumni Mire Furlan "Totalna rasprodaja“, koje je proslavljena glumica početkom milenijuma pisala za splitski Feral tribjun.
Slavna glumica je kroz lični objektiv opisivala stvarnost u svim njenim detaljima, pa i onim najneprijatnijim, jasno sagledavajući rasulo savremenog sveta, kako u Americi, gde je od 1991. živela i radila, tako i na ovim prostorima.
Od vlastitih, često vrlo privatnih i intimnih životnih situacija, Furlan spisateljski umešno uspeva da dođe do važnih univerzalnih tema.
Bilo da pripoveda o sebi ili o svojoj generaciji, o emigrantima, Holivudu ili prijateljima glumcima, Mira Furlan besprekorno pogađa srž problema. Pored pronicljivih uvida, ona u duhovitim i britkim komentarima dozvoljava sebi i da ne razume stvarnost takvu kakva jeste i da se zgražava nad njom.
"Danas i ideje postoje samo ako se mogu rasprodati, i ništa više nema vrednost ukoliko nije na prodaju. Ja ne volim takav svet, u njemu nisam odrasla i on je za mene nov i u njemu se ne snalazim“, izjavila je Furlan 2010. godine.
Furlan je "Totalnom rasprodajom“ potvrdila spisateljski dar kojim emocije prenosi podjednako snažno kao što je to činila na pozornici i filmu, ostavivši pronicljivo, ironično i moćno svedočanstvo o svetu, aktuelno i danas, gotovo dve decenije kasnije.
Dizajn korica za Bookino izdanje zbirke izabranih kolumni Mire Furlan uradila je Tamara Tasić.