Scena
21.08.2024. 23:05
Silvana Hadži-Đokić

Preporuka za čitanje

Pozornica malih ljudi

Čitanje knjige, knjiga, čitanje
Izvor: Shutterstock

Robert Zetaler: "Kafe bez imena"; prevoditeljke: Ljiljana Ilić i Nataša Vukajlović Fišer, izdavač: Booka

Robert Zetaler, pisac, scenarista i glumac, rođen je u Beču 1966. Završio je školu glume u Narodnom pozorištu u Beču i dugi niz godina bio prisutan u pozorištu, serijama i filmovima.

Autor je osam romana. Na književnu scenu stupio je 2006. godine. Najznačajnija dela su mu "Trafikant", "Čitav život", "Polje" i "Kafe bez imena", kojima je postigao veliki uspeh i naklonost književne kritike, ali i među čitalačkom publikom, stvorivši bestselere.
Dela su mu nagrađivana, prevedena na više od četrdeset jezika i adaptirana za film i pozorište.

Kao glumac Zetaler je ostvario zapaženiju ulogu u Sorentinovom filmu "Mladost" 2015. godine.

Roman "Kafe bez imena" govori o Robertu Simonu, vrednom najamnom radniku na pijaci u jednoj od najsiromašnijih bečkih četvrti. Vreme je posleratno, dve decenije nakon rata, prosperitetno. Beč diže glavu, oživljava, gradi se, raste. Širi se preko svojih oboda.

Robert Simon se u atmosferi opšteg optimizma odvažuje da oživi svoje snove. Ovo je priča o njegovom usponu, od pitomca jednog sirotišta i neznatnog šljakera do posednika kafea bez imena, ali sa dušom. 

Njegov život ovim kopernikanskim obrtom menja pravac, kvalitet i boje. Postaje svetliji. Sa mnogo umešnosti i simpatije Zetaler slika novo mesto pod suncem, ispunjeno harizmom kafedžije koji je vredan i ljubazan domaćin svojim gostima, od konobarice, boksera, kartaroša, prostitutki, vlasnika tezgi, radnika pijačnih i iz okolnih fabrika, komunalaca, umetnika, senilnih staraca, pijanaca, zavisnika, agresivaca, ćutologa, beskućnika, do zabavljača, zanatlija i njihovih mušterija.

Sve u kafeu peva, žamori, lupka, naručuje i pucketa, dok zakupodavac i udovica stanodavka predstavljaju ostatke starog sveta, relikte prošlosti, koji uglavnom u njenim lavirintima i žive.

Stanovnici ovog skrajnutog kvarta, na marginama grada i društva, gušili su se u usamljenosti i jednoličnoj svakodnevici, nisu imali priliku da se bolje upoznaju niti da se druže. Život se sastojao od rada i noćnog odmora. Novi kafe pružio im je priliku da se ukorene u svom okruženju, da mu pripadnu, da se osećaju kao ljudska bića, da pogledaju jedni drugima u oči, da dobiju svoju minijaturnu pozornicu i pokažu svoje karaktere jedni drugima. 

U kafeu nije bilo luksuza, kao što ga nije bilo ni oko njega. Meze zvano austrijanac podrazumevalo je krišku hleba i masti, malo luka i kisele krastavčiće. Pića su bila standardna, alkoholna i bezalkoholna, zimi punč tajnog recepta. Ali, niko od gostiju nije tražio raskoš, samo bliskost i priliku za bezbrižne svakodnevne rituale. Radost susretanja. Želja da se osećaju kao deo celine zajednice oko pijace, koja je bez kafea bez imena bila amorfna i bezoblična. Osuđena da kunja i tavori.

U kafeu možemo upoznati nekoliko ljubavnih parova različite sudbine, priče fabričkih radnica, gledati trudničke stomake kako rastu, zaboravnost staraca, bes neprilagođenih. Pun lokal, bučan i tesan i prazan bez gostiju. Videti kroz prozore snežne mećave, poledicu, vrele dane, požare, eksplozije, tuče i pijanstva značilo je promenu scenografije. 

Robert Simon voleo je svoj posao, koji je njegovom životu dao smisao. A da li je to bilo kao što se voli žena ili potpuno različito, ni sam ne bi znao da objasni, budući neiskusan u pomenutoj oblasti. Njegova ljubav postala je orbita oko koje se ceo kraj okretao kao suncokreti oko sunca. Iako bezimen, bio je za pamćenje.

Komentari
Dodaj komentar
Close
Vremenska prognoza
heavy snow
-1°C
20.01.2025.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve