Preporuka za čitanje
Moderni Kain i Avelj u novom romanu Sali Runi
Novi roman Sali Runi, u rekordnom roku od jednog kvartala, a u istoj godini kada je objavljen na engleskom, stigao je pred naše čitaoce pod nazivom "Intermeco“, pridružujući se fanovima i sve brojnijim čitaocima autorke romana "Razgovori s prijateljima“, "Normalni ljudi“ i "Bajni svete, gde si ti?“.
Odgonetajući naslov romana, Runi tvrdi da reč "intermeco“ ne označava muzičku pauzu, te se niko od protagonista ne bavi muzikom, već međupotez u šahu. To je taktika u kojoj igrač pravi potpuno neočekivan potez, napadajući protivnika i primoravajući ga da se odbrani kako bi se igra nastavila.
Sali Runi rođena je 1991. godine u Kaslbaru, u Irskoj. Diplomirala je književnost na Koledžu Triniti u Dablinu, gradu u kome živi i radi. Već njen prvi roman, objavljen još dok je završavala master studije američke književnosti, doneo joj je svetsku slavu i nagradu lista "Sandej tajms“/PFD za mladog pisca godine.
"Njujork tajms“ je 2021. godine proglasio Sali Runi prvom velikom autorkom milenijalaca.
Sali Runi je koautor televizijske adaptacije romana "Normalni ljudi“ u jednu od najpopularnijih Bi-Bi-Sijevih mini-serija. Roman "Razgovori s prijateljima“ takođe je adaptiran za istoimenu televizijsku seriju 2022. godine.
Braća Kubek pripadnici su različitih generacija, suprotnih temperamenata, karaktera, pogleda na svet, nisu čak ni čistokrvni, već naturalizovani Irci, čiji je otac poreklom Slovak, koji će vam ukrasti srce.
Mlađi brat Ajvan je šahista, povučen, introvert, otuđen od društvenih normi, a stariji, advokat za ljudska prava, ekstravert, koji polaže mnogo na socijalni status i pripadnost grupi uspešnih profesionalaca. Postoji velika razlika u godinama između njih dvojice, generacijska, uz druge karakterne ili urođene. Doživljavaju porodičnu traumu, gubitak oca, koja ih još više udaljava i događaji ih kao jake rečne struje čini se nepovratno dele.
Otac se pet godina leči od kancera i na kraju umire. Normalno je da kod njih postoji osećanje krivice, bol zbog napuštanja, koja ponekad toliko preplavljuje da ih nagoni na grube reči, fizički obračun ili pokušaj suicida.
Mlađi brat razrešava duboku vezanost za oca i prazninu nastalu nakon njegove smrti, dok stariji nema tu bliskost, ali emocije cure na sve strane kao probušen burag. Oslonac je izgubljen, ravnoteža poremećena, a iskustvo još nije stečeno.
Da li su Piter i Ajvan moderni Kain i Avelj i žele iz nemoći i tuge da naude jedan drugom ili su to ona braća koja vide iver u oku brata svoga, ali ne i balvan u svom oku. Oni su sve pomalo od svega toga.
Majka koja im je preostala ima svoj život, novog muža i pastorke sa kojima je našla svoj mir. Sinove je ona odavno napustila, tako da očeva smrt nije ništa promenila. Trenutno čuva u svojoj kući očevog psa, ali nerado jer ne voli životinje, dok ga sinovi ne preuzmu pronalazeći pet frendli najam stana, što je u Dablinu današnjice teže nego Diogenu da pronađe lampom čoveka.
Majka odrađuje svoj deo grupne, porodične dinamike, pomažući kao kvočka svojim pilićima navodeći ih intuitivno na suočavanje koje im predstoji, mada ona ne može i neće da preuzme ulogu koja joj nije namenjena. I bez obzira na to koliko je ona nekom simpatična ili antipatična, ona je na svoj otuđeni način ipak tu za svoju decu, ako je potraže.
Centralni zaplet je među braćom, koji dodatno boje tri žene, njihove emotivne partnerke. Silvija, Margaret i Naomi pomažu im da čvrsto uporište imaju čak i sedeći na stolici sa tri noge.