Svet
15.06.2023. 21:20
Dragan Bisenić

Vagner

Kuda vodi "uniformisana bruka“

wagner
Izvor: Concordgroup official Telegram

U ukrajinskom ratu ima previše nepoznanica da bi se sve nabrojale. Od predstojeće prolećne ofanzive do tajnih američkih obaveštajnih operacija, misterija ima napretek. Ali možda ništa nije važnije od pitanja oko odnosa ruskog Ministarstva odbrane, Generalštaba, "Vagner“ grupe i mesta predsednika Vladimira Putina među njima.

Pre nekoliko dana sa ukrajinskog ratišta stigle su gotovo spektakularne vesti koje se tiču unutrašnjih odnosa u ruskim snagama, a koje neposredno opet stavljaju u centar grupu "Vagner“. Grupa je 5. juna distribuirala video-snimak saslušanja komandanta 72. motorizovane brigade, potpukovnika Romana Venjevitina, koga su zarobili pripadnici "Vagnera“. U tom video-zapisu, komandant 72. brigade ruske vojske priznaje da je naredio da se puca na pripadnike "Vagnera“ "u alkoholisanom stanju i stanju ličnog neprijateljstva“. Nije još razjašnjeno šta je stvarni razlog ovog nesvakidašnjeg skandala za svaku organizaciju koja nosi epolete i uniforme, ali njihova pozadina verovatno se nalazi u nizu konfliktnih situacija tokom borbi za Bahmut.

Šef "Vagnera“ Jevgenij Prigožin je ove nedelje izrazito pojačao svoje, već snažne sukobe, sa zvaničnom komandom Ministarstva odbrane, čije je informacije o slamanju ukrajinske kontraofanzive nazvao "apsurdnom naučnom fantastikom“, a kao i informacije njihovih bliskih saveznika, poput čečenskog lidera Ramzana Kadirova. S njegovim pristalicama i komandantima čečenskog odreda "Ahmat“ razmenio je preteće poruke. 

Sve ovo, naravno, potvrđuje već odavno obrazovani oreol kontroverzi koje prate grupu "Vagner“, ali značajno produbljuju pitanje o postojanju jedinstvene linije komande u ruskim jedinicama. Nepostojanje jedinstvene linije komande značajno umanjuje sposobnost i efikasnost svake oružane formacije, a na ukrajinskom ratištu u ovom trenutku svi iščekuju najavljenu kontraofanzivu ukrajinskih snaga. Komandna rascepkanost u ruskim snagama bila bi loš predznak pred očekivani početak ukrajinskih operacija.

U ruskim snagama u Ukrajini može da se razlikuje nekoliko tipova formacija. Prvi je regularna vojska, drugi su dobrovoljci i pripadnici ruskih jedinica u Donbasu, treći su specijalne jedinice ruske armije, četvrti jedinice Ramzana Kadirova i peti su pripadnici privatne vojne formacije "Vagner“, kojoj je osnivač Jevgenij Prigožin.

Njeno ime – "Vagner“ povezuje se s nemačkim kompozitorom Rihardom Vagnerom, nacističkim idolom u muzici. Vagnerov zloglasni esej "Judaizam u muzici“ i njegov entuzijastički prijem od strane nacista su opšta stvar, ali drugi aspekt njegovog političkog angažovanja dobio je nedovoljnu pažnju. To je njegov odnos prema anarhizmu.

Na vezu između Vagnera i anarhizma direktno su ukazali Teodor Adorno, Džordž Bernard Šo, Maks Nordau, ruski anarhisti i francuski simbolisti. Šo poredi Zigfrida s Bakunjinom. Levičarski revolucionari otkrili su Vagnera mnogo pre nacista. Socijalisti, komunisti, socijaldemokrate i anarhisti, svi su našli oslonac u Vagnerovom delu. Nakon boljševičke revolucije, u Lenjinovo doba, Vagner je kratko bio u modi kao nosilac proleterske kulture. Tek kada su ga oni napustili, preuzeli su ga nacisti.

Korišćenje privatnih vojnih snaga teško da je nova pojava. Ruska vojna doktrina odmah posle poraza u Avganistanu uvidela je poteškoće koje stvara upotreba regularnih vojnih jedinica u ratovima ili produženim sukobima. Pošto su gubici neminovni, oni koji pretrpe gubitke, porodice, prijatelji, zajednica, brzo se okreću protiv rata i postaju njegovi protivnici. Da bi se izbegao ovakav raskorak između armije i društva, da se građani ne bi otuđili od političkog vođstva i ciljeva rata, stvaraju se neregularne, paravojne jedinice, od dobrovoljaca ili od profesionalaca koji su plaćeni za ratovanje.

"Vagner“ je privatna vojna sila, tehnički pod ugovorom sa delom ruske vlade. Plaćenicima koje zapošljava ne komanduje vojska, već civil. Oni broje oko 25.000 do 30.000 – nešto manje od ruskih konvencionalnih oružanih snaga, ali ne tako dramatično – i zauzimaju oko 30 odsto od više hiljada kilometara dugih linija fronta. Pa ipak, "Vagner“ je jedini kontingent ruskih snaga koji redovno napreduje ka oblastima pod kontrolom Ukrajine.

I ne samo to. Jevgenij Prigožin je u permanentnom sukobu s vojnim vrhom koga otvoreno optužuje za nesposobnost, korupciju i pogrešno vođenje rata. Prigožin sve to čini na društvenim mrežama, prikazujući scene borbi, žrtve, poginule ruske vojnike, tako da on zapravo prenosi rat uživo.

Njegov omiljeni komandant je general Surovikin, a glavni negativci su ministar odbrane Sergej Šojgu i načelnik Generalštaba Valerij Gerasimov. Gerasimov i Šojgu, piše Prigožin, samo "sede i kikoću se u svojim kancelarijama i pokušavaju da smišljaju intrige“. Odnos snaga među njima je veoma nestabilan. Samo pre tri meseca, Ministarstvo odbrane uputilo je medijima dopis u kojem je tražilo da se više ne obraća pažnja na Prigožinove izjave i žalbe. Ali, sada se situacija izmenila pa je lično ministar Šojgu morao da dođe na noge Prigožinu.

Opet, Prigožinove izjave mogu da budu deo različitog raspoloženja vojnog i političkog krila u ruskoj vojsci. Iako je najavio odlazak na odmor, Prigožin je iznenadno najavio sledeće područje operacija.

"Nakon zauzimanja Bahmuta operativni prostor je otvoren, a ruska vojska ima sve mogućnosti da u bliskoj budućnosti pokrene kolosalnu ofanzivu zauzimanjem Kramatorska, Slavjanska, Družkovke, Konstantinovke, Časova Jara, odnosno prstena Donbasa“, rekao je Prigožin o daljim neophodnim koracima u okviru specijalnih operacija.

Prema njegovim rečima, "dalje će biti potrebno razjasniti da li će kretanje biti ofanzivno, munjevito, odlučno kretanje ka Dnjepru kako bi se naše jedinice postavile na levu obalu Dnjepra. Mislim da je sve u našoj moći. Neprijatelj će biti poražen. Pobeda će biti naša!“ Ova kao i sve ranije izjave, čini se, suviše je "ofanzivna“ za dosadašnji način ruskog kontrolisanog ponašanja u ukrajinskom sukobu. Zbog toga ima onih koji veruju da takvo raspoloženje unutar ruske vojske treba da bude usporavano i zaustavljano, a ne ohrabrivano.

Ali, sada je usledila nova eskalacija njihovog sukoba sa javnim blamiranjem i ponižavanjem regularnih vojnih snaga. Posle zauzimanja Bahmuta Prigožin je najavio da će svoje položaje 1. juna da preda regularnoj ruskoj armiji, a da će grupa "Vagner“ na odmor i na oporavak. Ali, nije sve išlo po tom planu. Kada je prva grupa krenula da se izvlači iz grada, naišla je na minirane puteve, a zatim su jedinice regularne ruske vojske pod komandom potpukovnika Venjevitina otvorile vatru na borce "Vagnera“.

Sredinom maja, kada su topovi još grmeli nad ruševinama ovog grada, Prigožin, po običaju – u krajnje oštroj, gotovo uvredljivoj formi – optužio je komandu armije da nije u stanju da obezbedi bezbednost njegovih bokova. Zatim se javno obratio lično ministru odbrane Sergeju Šojguu i načelniku Generalštaba Valeriju Gerasimovu: "Ja javno apelujem na rukovodstvo Ministarstva odbrane jer se moja pisma ne čitaju. Molba vama, Valeriju Vasiljeviču, Sergeju Kužugetoviču, nemojte odustajati od bokova, ne odustajte od naselja Sako i Vanceti, izdržite koliko možete još nekoliko dana, učinite sve što je u vašoj moći da se bokovi sačuvaju.“

Nakon toga Prigožin je saopštio da su jedinice ruske vojske pobegle s položaja i tako omogućile ukrajinskim snagama da zauzmu put Časov Jar – Bahmut i dođu u situaciju da opkole grad. Zadužena za obezbeđivanje "Vagnerovih“ bokova bila je upravo 72. motorizovana brigada potpukovnika Venjevitina.

Ali prema navodima ratne dopisnice Anastasije Kaševarove, koja je takođe bila na licu mesta, brigada se našla u teškoj situaciji zbog činjenice da su sami "vagnerovci“ bez upozorenja potpukovnika Venjevitina počeli da se povlače iz dela susednih položaja. Jer, kažu, Prigožinovi potčinjeni su morali da hitno pojačaju rezervama svoje jedinice koje napreduju u drugom sektoru. Zašto Venjevitin nije upozoren na povlačenje? Kaševarova o tome piše izuzetno emotivno: "Dve čete 72. brigade borile su se do poslednjeg dana, ali su ih ukrajinski tenkovi zgnječili u rovovima. Navodno su pokušali da obaveste komšije, ali oni nisu hteli da komuniciraju sa njima.“

Novinari koji prate front postavljaju niz pitanja. Iako u ovom slučaju nije sasvim jasno šta znači "nisu želeli da komuniciraju“? Borba dolazi, povlačite se sa položaja na kojima pokrivate svoje komšije. Morate ih upozoriti.

Ko je u pravu, a ko nije? Ko govori istinu, a ko laže da bi se zaštitio? Ali šta znači minirati puteve kojima ne treba da putuju neprijatelji, već naši? Čak i ako su pred vama duboko krivi, ali svoje? Šta znači nasilno tući svog komandanta brigade u lice pred razoružanim potčinjenima?

Oni zaključuju da je ova "uniformisana bruka“ u vidu "prosto sramnog sukoba“ "Vagnera“ i komande 72. motorizovane brigade samo odjek mnogo težih i obimnijih problema u jedinicama. "Naravno, ništa više inspirativno za naše neprijatelje ne bi bilo jednostavno nemoguće smisliti. Jednostavno zato što je sve o čemu pričamo dokaz te ružnoće“, ocenjuju ruski ratni reporteri.

Prigožin je značajna unutrašnja vaninstitucionalna sila. Narod veruje da je on pravi borac za rusku stvar u Ukrajini, a on s vremena na vreme preti ruskim oligarsima regrutacijom i slanjem na front, što se doživljava kao pravedna žrtva koju bi trebalo da podnesu, a ne da se žale nad svojim debelim računima u inostranstvu. Prigožinove kompanije veoma dobro posluju. Samo inostrani deo, procenjuje se, doneo mu je najmanje 250 miliona dolara u protekle četiri godine. To je, kako navodi "Fajnanšel tajms“, samo od zvaničnih prihoda Prigožinovih kompanija u Sudanu, Centralnoafričkoj Republici, Siriji…

U Rusiji Prigožin ima široku mrežu kompanija koje snabdevaju hranom državne institucije (od vrtića i škola do vojnih jedinica), građevinskih preduzeća, dobijao je tendere za čišćenje u institucijama Ministarstva odbrane, radio je kao izvođač projekata rekonstrukcije objekata na Krimu.

Na drugoj strani, smatra se da bi cela rasprava mogla da bude plan elemenata u vladi usklađenih sa "Vagnerom“, da pokušaju da pokažu da ruska komanda gubi ili barem ne dobija rat u Ukrajini. Ako bi se smatralo da viša komanda i ministri gube rat, onda bi širenje njihove iracionalnosti preko "Vagnera“ imalo smisla, potencijalno doprinoseći svakom potezu za njihovo uklanjanje. Ako je Putin smatrao da trenutna komanda ne funkcioniše, ali da je previše visokih oficira podržava da bi ona bila uklonjena, ove "Vagnerove“ poruke bi bile odlično sredstvo da se poentira.

U ukrajinskom ratu ima previše nepoznanica da bi se sve nabrojale. Od predstojeće prolećne ofanzive do tajnih američkih obaveštajnih operacija, misterija ima napretek. Ali možda ništa nije važnije od pitanja oko odnosa ruskog Ministarstva odbrane, Generalštaba, "Vagner“ grupe i mesta predsednika Vladimira Putina među njima.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

"Grupa Vagner priznala da je ubijala decu"
1

Ambasada Ukrajine

18.04.2023. 02:05

"Grupa Vagner priznala da je ubijala decu"

Ambasada Ukrajine u Srbiji saopštila je da su članovi ruske paravojne grupe Vagner priznali u intervjuima da su po naređenju ubili više od dvadesetoro dece u Bahmutu i ​​Soledaru.
Close
Vremenska prognoza
few clouds
16°C
15.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve