Crna Gora
Novović o švercu, hapšenjima i saradnji sa bezbednosnim službama
Glavni specijalni tužilac Crne Gore Vladimir Novović o švercu cigareta, saradnji sa domaćim i stranim bezbednosnim službama, Đukanovićevom prvom milionu, hapšenju kolege Saše Čađenovića...
Burna godina u Crnoj Gori.
Počela je hapšenjem grupe "škaljaraca“ osumnjičenih za planiranje atentata na Veljka Belivuka i Marka Miljkovića na aerodromu u Tivtu. Zatim je penzionisan glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, koji je u novoj parlamentarnoj većini smatran kamenom spoticanja u istragama protiv kavačkog klana. Uhapšena sudija Vesna Medenica, bivša predsednica Vrhovnog suda, pa njen sin Miloš, i to zbog organizovanja kriminalne grupe povezane sa švercom cigareta i drogom.
Uhapšen je i sin dugogodišnjeg prvog bezbednjaka Crne Gore Zorana Lazovića – Petar Lazović. I on zbog organizovanja kriminalne grupe. Na kraju i Katnićev prvi saradnik – specijalni tužilac Saša Čađenović. Za njim, u poslednjoj policijskoj akciji ove godine priveden je i Rade Milošević, bivši direktor Uprave prihoda i carina.
Sve akcije hapšenja policija je vodila po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), na čije je čelo posle penzionisanja Katnića došao Vladimir Novović.
U prvom intervjuu crnogorskim medijima, Novović je na TV "Vijesti“, nabrajajući sve akcije koje je SDT sproveo od njegovog dolaska, krenuo od poslednjeg privođenja, privođenja Radeta Miloševića, koji se krivičnom prijavom sumnjiči da je šef kriminalne grupe.
"Kada je SDT prikupio dokaze da postoji osnov sumnje da je Milošević stvorio kriminalnu organizaciju, dat je nalog za njegovo hapšenje“, rekao je Novović. On je naveo da tužilaštvo sumnja da je "modus operandi“ bio takav da se zaplenjene cigarete ne uništavaju, odnosno da se u fabrikama sačinjavaju fiktivni izveštaji o uništenju.
"Svega deset odsto je uništavano, a ostatak je završavao na crnom tržištu“, rekao je Novović. On nije mogao da precizira podatak o količini robe koja je tako švercovana.
"Postoji više uviđaja u predmetima šverca cigareta“, rekao je Novović, kao i da tokom nedavne posete Velikoj Britaniji nije dobio nikakva dokumenta, te da ni Agencija za nacionalnu bezbednost nije imala uticaj na SDT u slučaju procesuiranja.
"Nema ni političkog ni drugog uticaja koji bi imao efekat da tužilaštvo radi mimo zakona. Odbacujem i tvrdnje da se SDT nalazi pod uticajem Rusije i Srbije“, rekao je Novović u intervjuu "Vijestima“, navodeći da je najvažniji partner tužilaštva FBI.
"Blisko sarađujemo i sa britanskim službama i Evropolom. Imamo veliku podršku evroatlantskih partnera“, rekao je Novović.
Govoreći o saradnji SDT-a sa Agencijom za nacionalnu bezbednost, Novović je rekao da od ove agencije dobijaju mali broj relevantnih informacija i da očekuje da se ta saradnja popravi.
S druge strane, pohvalio je saradnju sa Specijalnim policijskim odeljenjem (SPO) i istakao da moraju da se popune sva mesta u ovom odeljenju jer je trenutno na manje od 50 odsto kapaciteta. On je kao predlog naveo i da bi bilo dobro da se Specijalno policijsko odeljenje izdvoji iz Uprave policije i postane deo SDT-a te da SDT i SPO treba da budu smešteni zajedno u zgradi Stare vlade.
Kao problem, Novović je naveo i da Tužilaštvo nema pristup najbitnijim bazama podataka i da sve rade tradicionalnim putem gde šalju podneske za taj materijal, što je opterećenje jer se time otkriva da se sprovodi istraga.
"Skaj“ materijal je zakonit
Kada je u pitanju "skaj“ dokumentacija, Crna Gora je ove godine imala nekoliko bitnih akcija hapšenja koje su usledile na osnovu podataka prikupljenih sa ove aplikacije. Podaci sa "Skaja“ su se, međutim, javno prvi put pojavili u medijima. Portal "Libertas“ najpre je objavio "skaj“ komunikaciju Miloša Medenice i policajca Ljuba Milovića koji je i dalje u bekstvu. Zatim i "skaj“ komunikaciju Petra Lazovića, kojom je doveden u vezu sa kavačkim klanom.
Miloš Medenica optužen je za stvaranje kriminalne organizacije, čiji član je i njegova majka, a koja je "koristeći položaj uticala na ishod pojedinih odluka u postupku revizije pred Vrhovnim sudom“. Osim njih dvoje, na optužnici je još 14 osoba i jedna kompanija iz Nikšića, a terete se za šverc narkotika i krijumčarenje cigareta.
"Došli smo do podataka da su određeni tužioci, uključujući i specijalne tužioce, izveštavali Vesnu Medenicu o slučajevima“, rekao je Novović.
Optužnica protiv Petra Lazovića se još čeka, a zahtevom za istragu osumnjičen je za pripadnost kriminalnoj organizaciji, zloupotrebu položaja, šverc droge i oružja.
Glavni državni tužilac Novović u intervjuu "Vijestima“ rekao je i da je uveren u zakonitost materijala sa "skaj“ aplikacije.
"Mi ne baziramo optužnice na osnovu izveštaja Evropola, već smo materijal tražili i dobili zamolnicom od Francuske“, rekao je Novović.
Čađenović, Katnić, Abazović
"Specijalni tužilac Saša Čađenović tereti se da je izuzeo Petra Lazovića i Ljuba Milovića od sumnje za teška krivična dela, iako je na osnovu tog istog materijala optužio 11 osoba“, objasnio je Novović sumnje u krivicu nedavno uhapšenog tužioca Čađenovića.
On je kazao i da se potpis bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića ne nalazi na odluci zbog koje se tereti Čađenović.
Novović kaže i da je na osnovu materijala u kojima se pominje premijer Dritan Abazović, a koji su pojedini mediji i opozicija potencirali kao "dokaz“ njegove veze sa škaljarskim klanom, pokrenuta istraga i podignuta optužnica.
"Ta optužnica je podignuta još u februaru, dok je na čelu SDT-a bio Milivoje Katnić. Neću da objašnjavam zašto Katnić sada tvrdi da postoje dokazi u vezi sa Abazovićem“, rekao je Novović.
Istraga o prvom milionu Mila Đukanovića
Prema rečima glavnog specijalnog tužioca, tužilaštvo je ponovo "otvorilo“ slučaj, koji je u javnosti poznat kao "prvi milion“ u vezi s Milom Đukanovićem.
Zamolnicom je, kaže Novović, tražen materijal od nekoliko država.
"Od Švajcarske smo taj materijal dobili, ali od Srbije nije dobijen traženi materijal“, rekao je Novović, navodeći da je moguće da zbog protoka vremena veliki broj sumnjivih slučajeva neće moći da se dokaže.
Pretnje Zorana Lazovića i Ranka Ubovića
Glavni specijalni tužilac kaže i da je tužilaštvo formiralo predmet zbog izjave premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića da bivši policijski funkcioner Zoran Lazović i biznismen Ranko Ubović hoće da ga likvidiraju.
"Predmet se nalazi u fazi izviđaja. Postupajući tužilac me obavestio da je uputio poziv premijeru za saslušanje, ali se on nije odazvao već je opravdao izostanak, nakon čega mu je upućen novi poziv. To je koliko mogu reći“, kazao je Novović.
Sumnjivi Abu Dabi krediti
Vladimir Novović rekao je i da se u slučaju "Abu Dabi kredit“ može očekivati odluka tužioca do kraja meseca.
"Ako dođemo do dokaza, procesuiraćemo bilo koga“, poručio je Novović.
Slučaj "Abu Dabi krediti“ u javnosti je poznat još od 2015. godine kada je iz Abu Dabi fonda za razvoj dodeljeno 50 miliona američkih dolara kredita koje je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore dobilo za podsticaj razvoja poljoprivrede na severu Crne Gore. Istraga u ovom slučaju pokrenuta je zbog sumnje u vezi sa podelom dela tog novca u iznosu od 23 miliona dolara, koje je Ministarstvo poljoprivrede dodelilo za devet crnogorskih firmi, a sumnja se da su neke od njih, suprotno ugovoru, novac iz povoljnih kredita za koje garantuje država iskoristili za druge namene.
Samo činjenice i dokazi
Glavni specijalni tužilac Vladimir Novović izjavio je i da očekuje da rad tužilaštva podrže svi politički faktori jer "kada to rade samo jedni, stvara se percepcija da postoji politički uticaj na tužilaštvo“.
"Smatram da smo dokazali da smo samostalni i neselektivni u radu i da nas interesuju samo činjenice i dokazi“, rekao je Novović.