Nova studija
Naučnici otkrili da ljudi imaju "DRUGO SRCE"
Studija, objavljena u časopisu "Journal of the Royal Society Interface", otkriva da aorta, najveća arterija u telu, funkcioniše kao "drugo srce".
Iako se godinama smatralo da aorta samo pasivno prenosi kiseonikom obogaćenu krv iz srca u ostatak tela, tim lekara sa Univerziteta Južne Kalifornije otkrio je da ona aktivno pomaže u pumpanju krvi i olakšava rad srca.
Nova studija je pokazala da se aorta zapravo isteže i kontrahuje u ritmu otkucaja srca, "terajući" krv napred kroz proces koji su istraživači nazvali "talasno pumpanje".
Ova akcija u sinhronizaciji sa srčanim radom omogućava kontinuiran protok krvi, naročito značajan za osobe sa srčanom insuficijencijom. Aorta dodatno potiskuje krv, smanjujući opterećenje oslabljenog srca.
Studijom je obuhvaćeno 159 osoba uzrasta od 20 do 92 godine, od čega je 35 pacijenata sa srčanom insuficijencijom i 124 zdrave osobe.
Uz pomoć magnetne rezonance i softverske analize, naučnici su pratili koliko se aorta rasteže i kontrahuje pri svakom otkucaju srca.
Rezultati su pokazali da zdrave aorte imaju tri puta veću elastičnost u odnosu na aorte srčanih bolesnika, koje su bile znatno manje elastične, slabije su se vraćale u početni oblik i time slabije "terale" krv napred, što dovodi do usporenog protoka i dodatnog opterećenja srca.
Taloženje holesterola u zidovima aorte smanjuje njenu sposobnost istezanja i vraćanja, čime se dodatno povećava rizik od infarkta i šloga.
Rezultati ove studije otvaraju nove mogućnosti za tretman srčanih bolesti, posebno terapija koje bi mogle da poboljšaju elastičnost aorte, preneo je Daily Mail.